Výchova a výcvik pracovních psů očima sportovní kynoložky Terezy Vajnerové

Pracovní plemena psů mohou být nejen našimi věrnými společníky, ale také nezastupitelnými partnery ve službě. Jak přistupovat k výchově a výcviku pracovních plemen, jsme se zeptali sportovní kynoložky Terezy Vajnerové, která zároveň působí jako psovod u Celní správy České republiky. 

Dobrý den, mohla byste nám nejdříve upřesnit, co si můžeme pod pojmem „pracovní plemeno“ představit?

Jedná se o plemena, která po staletí neplní pouze úlohu domácího mazlíčka, ale vykonávají i jiné úkoly, pomocí kterých asistují člověku při vykonávání nějaké činnosti nebo v každodenním životě.

Jací psi do této kategorie spadají? V čem je výchova těchto plemen jiná?

Nejznámější je asi německý ovčák. Dále se mezi pracovní plemena řadí například belgický ovčák, border kolie, rotvajler, knírač, holandský ovčák atd.

A výchova je za mě u všech psů dost podobná, v první řadě nezáleží na plemeni, ale hlavně na konkrétním jedinci. Ale obecně můžu říct, že pracovní plemena jsou lépe ovladatelná (se správným přístupem), mají poslouchání a práci prostě v krvi.

cze-4-20211103-dsc-3363-web.jpg

Vyžadují tito psíci více času?

Každý pes potřebuje dostatek našeho času. Není to jenom o plemeni, ale i o tom, co chci, aby z mého psa bylo. Pokud chci aktivně skládat se psem zkoušky nebo závodit, musím tomu obětovat trochu více času, než když mám psa jen jako parťáka na výlety.

Ale zkuste si pořídit belgického ovčáka malinoise a nechte ho zavřeného jenom na zahradě. Tento pes nesnese nečinnost a nudu, rozhodně byste ho neměli nechat bez výcviku a možnosti se něčím zaměstnat! Pracovní plemena mohou být dobrými společníky, ale musejí mít nějaké využití ve formě pravidelných vycházek a zaměstnání hlavy, jak už jsem psala – práci mají prostě v krvi.

dsc-5878-1.jpg

Pokud bychom se chtěli věnovat kynologii, kdy je podle vás nejlepší začít a jak?

Nejlepší je s postupným výcvikem začínat hned zkraje, co si pořídím štěňátko, jde to samozřejmě i se starším jedincem, ale čím mladší, tím lepší. 

Od začátku je potřeba pejska učit, že potrava chodí od nás, musíme rozvíjet jeho kořistnický pud na hračky, aby si s námi chtěl hrát. Po splnění povinného očkování, je nejlepší najít si nějaký spolehlivý cvičák, kde vás vše naučí.

Pracovní plemena se můžou chovat jen tak, pro radost. Někteří psi jsou ale více než pouhým společníkem, k čemu jsou nejčastěji tato plemena využívána?

Hojně se používají hlavně u Policie České republiky, na vyhledávání pachatele a jeho zadržení, vyhledávání pohřešovaných osob, vyhledávání návykových látek, zbraní a výbušnin. U celní správy, kde se používají na vyhledávání tabáku, návykových látek, zbraní, finanční hotovosti, alkoholu a skupiny CITES. Pak se používají ještě například u vězeňské služby, vojenské policie, Armády České republiky, hasičů. Využití mají opravdu hodně. 

Jak funguje výcvik pracovních psů?

Většina pracovních psů má stejný základ – hlavně socializaci, pak právě to učení, že potrava chodí hlavně od psovoda, a rozvíjení hry s míčem. A pak časem se začnou dělat drobné rozdíly podle toho, na co psa chci používat. Pokud to bude například pes na vyhledávání, budu po něm chtít, aby si nevšímal lidí ani psů, nebál se žádných povrchů a chtěl hledat míčky, sledovat pachy atd. 

Může se pracovním psem stát i „voříšek“, nebo záleží na konkrétním plemenu?

Samozřejmě, že různé útvary (například PČR) preferují nějaká konkrétní plemena. Ale na konkrétním plemenu ve výsledku tolik nezáleží. I z voříška se tak může se správnou povahou a výcvikem stát služební pes.

20220617-dsc07534-1.jpg

 

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...