Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V článku vám přinášíme několik tipů, jak podpořit vitalitu a zdraví svého psa! 

Udržujte psa v dobré kondici

Základním předpokladem pro zdraví vašeho psa je jeho strava. Krmení vysoce kvalitním krmivem, které obsahuje všechny potřebné živiny, zajistí, že váš pes dostane vše potřebné, co k životu potřebuje. Při krmení je potřeba myslet také na množství podávané stravy. Nedodržování potřebného množství jídla se může neblaze podepsat na celkové kondici psa. A to platí o jak o nedokrmování, tak i překrmování, jelikož mohou vést k podvýživě, respektive obezitě psů. 

Aby byl váš pes stále vitální, je potřeba udržovat také jeho radost z pohybu. Ten jde ruku v ruce se stravou. Každý pes potřebuje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pravidelné procházky pomáhají pejska udržovat v dobré fyzické i psychické kondici. Například také pravidelný trénink je ideální formou psychické i fyzické aktivity, která udržuje mysl vašeho pejska v pozoru. 

Procházky, společnou hru i učení se novým kouskům je vždy potřeba přizpůsobit možnostem psa, abyste ho příliš nepřetěžovali.

Nebojte se doplňků stravy 

Věděli jste, že zdraví a vitalitu lze u psů podpořit pomocí doplňků stravy, stejně jako u lidí? Přestože dáváte svému parťákovi kvalitní krmivo, je možné, že se mu něčeho nedostává tolik, kolik by potřeboval. Doplňky mohou hrát klíčovou roli ve zdraví vašeho psa tím, že vyplňují nutriční mezery ve stravě nebo doplňují zvýšenou potřebu živin. Doplňky stravy jsou vhodné také pro psy, kteří jsou krmeni doma připravovanou stravou. Po doplňcích stravy je vhodné sáhnout také v případě, že je váš pes náchylný k nějakým zdravotním problémům, jako je oslabená imunita, kloubní onemocnění nebo třeba citlivé zažívání. 

Kdy a jaké doplňky dávat? 

Vždy je ale dobré mít na paměti, že vitamíny a další doplňky stravy nenahradí kvalitní a plnohodnotné krmivo. Je také důležité volit takové doplňky, které budou odpovídat konkrétním potřebám vašeho psa, aby byly zajištěny optimální zdravotní přínosy.

Celkové zdraví a vitalitu psa můžete podpořit přidáváním trochy lososového oleje do krmiva. Má totiž řadu zdravotních benefitů. Lososový olej je přírodním zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržovat zdravé srdce a podporují přirozenou obranyschopnost proti zánětům v těle. Kromě toho pomáhá lososový olej udržovat zdravou a lesklou srst, podporuje zdraví kloubů a pozitivně působí také na mozek vašeho psa. 

Za krále všech vitamínů a doplňků stravy můžeme považovat probiotika, která jsou vhodná jak pro posílení imunity, tak i jako doplněk pro psy s citlivým zažíváním. Zdraví psích střev je totiž úzce spojeno s imunitním systémem a s celkovým zdravím a vitalitou psa. Probiotika mohou pomáhat udržovat rovnováhu zdravých bakterií ve střevě, napomáhat trávení a vstřebávání živin a mohou mít další pozitivní účinky také na náladu vašeho psího parťáka.

Pro psy s oslabenou imunitou z různých důvodů jsou vhodné vitamíny na podporu imunity a také probiotika. Podpora silné imunity je důležitá také v chladnějších měsících, kdy dostává psí organismus zabrat vlivem chladného a vlhkého počasí.

Například kloubní výživu a vitamíny pro podporu mobility je vhodné dávat velkým plemenům a plemenům, náchylným k různým problémům pohybového aparátu. Vhodná je také pro psy, kteří klouby více zatěžují například proto, že se věnují nějakému sportu. Zapomínat by se nemělo ani na starší psi, kterým se pohyblivost přirozeně věkem zhoršuje. 

Vyhýbejte se stresu

Pro zdraví psa je důležité ho udržovat také v klidu a pohodě. Vlivem stresu se přirozeně zhoršuje celkové zdraví. Dbejte proto na to, abyste psa vystavovali co nejméně stresovým situacím a dopřejte mu dostatek lásky a péče.

Pokud víte, že vašeho pejska něco opravdu stresuje, například jízda autem nebo návštěva veterináře, doporučujeme vyzkoušet žvýkací vitamíny na uklidnění ve stresových situacích, které mu pomohou stres lépe zvládnout. 

V neposlední řadě nezapomínejte svému parťákovi poskytnout dostatek prostoru k odpočinku, který je pro jeho zdraví stejně důležitý jako pohyb.

Související články

Může být pes či kočka vegetarián?

V poslední době se poměrně často setkáváme s novým trendem – vegetariánskou stravou pro naše domácí mazlíčky. Přirozeně jsou psi i kočky masožravci, přesto se na trhu často objevují různé vegetariánské alternativy jejich stravy. Zeptali jsme se proto...

Co dělat, aby váš pes nehltal?

Stává se vám, že sotva položíte svému psovi misku s večeří na zem, všechny granulky zmizí a pes před každým jídlem působí, jako by celý týden nedostal najíst? Přestože hltání potravy je typické pro velké množství našich čtyřnohých parťáků, je u nich...

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...