Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V článku vám přinášíme několik tipů, jak podpořit vitalitu a zdraví svého psa! 

Udržujte psa v dobré kondici

Základním předpokladem pro zdraví vašeho psa je jeho strava. Krmení vysoce kvalitním krmivem, které obsahuje všechny potřebné živiny, zajistí, že váš pes dostane vše potřebné, co k životu potřebuje. Při krmení je potřeba myslet také na množství podávané stravy. Nedodržování potřebného množství jídla se může neblaze podepsat na celkové kondici psa. A to platí o jak o nedokrmování, tak i překrmování, jelikož mohou vést k podvýživě, respektive obezitě psů. 

Aby byl váš pes stále vitální, je potřeba udržovat také jeho radost z pohybu. Ten jde ruku v ruce se stravou. Každý pes potřebuje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pravidelné procházky pomáhají pejska udržovat v dobré fyzické i psychické kondici. Například také pravidelný trénink je ideální formou psychické i fyzické aktivity, která udržuje mysl vašeho pejska v pozoru. 

Procházky, společnou hru i učení se novým kouskům je vždy potřeba přizpůsobit možnostem psa, abyste ho příliš nepřetěžovali.

Nebojte se doplňků stravy 

Věděli jste, že zdraví a vitalitu lze u psů podpořit pomocí doplňků stravy, stejně jako u lidí? Přestože dáváte svému parťákovi kvalitní krmivo, je možné, že se mu něčeho nedostává tolik, kolik by potřeboval. Doplňky mohou hrát klíčovou roli ve zdraví vašeho psa tím, že vyplňují nutriční mezery ve stravě nebo doplňují zvýšenou potřebu živin. Doplňky stravy jsou vhodné také pro psy, kteří jsou krmeni doma připravovanou stravou. Po doplňcích stravy je vhodné sáhnout také v případě, že je váš pes náchylný k nějakým zdravotním problémům, jako je oslabená imunita, kloubní onemocnění nebo třeba citlivé zažívání. 

Kdy a jaké doplňky dávat? 

Vždy je ale dobré mít na paměti, že vitamíny a další doplňky stravy nenahradí kvalitní a plnohodnotné krmivo. Je také důležité volit takové doplňky, které budou odpovídat konkrétním potřebám vašeho psa, aby byly zajištěny optimální zdravotní přínosy.

Celkové zdraví a vitalitu psa můžete podpořit přidáváním trochy lososového oleje do krmiva. Má totiž řadu zdravotních benefitů. Lososový olej je přírodním zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržovat zdravé srdce a podporují přirozenou obranyschopnost proti zánětům v těle. Kromě toho pomáhá lososový olej udržovat zdravou a lesklou srst, podporuje zdraví kloubů a pozitivně působí také na mozek vašeho psa. 

Za krále všech vitamínů a doplňků stravy můžeme považovat probiotika, která jsou vhodná jak pro posílení imunity, tak i jako doplněk pro psy s citlivým zažíváním. Zdraví psích střev je totiž úzce spojeno s imunitním systémem a s celkovým zdravím a vitalitou psa. Probiotika mohou pomáhat udržovat rovnováhu zdravých bakterií ve střevě, napomáhat trávení a vstřebávání živin a mohou mít další pozitivní účinky také na náladu vašeho psího parťáka.

Pro psy s oslabenou imunitou z různých důvodů jsou vhodné vitamíny na podporu imunity a také probiotika. Podpora silné imunity je důležitá také v chladnějších měsících, kdy dostává psí organismus zabrat vlivem chladného a vlhkého počasí.

Například kloubní výživu a vitamíny pro podporu mobility je vhodné dávat velkým plemenům a plemenům, náchylným k různým problémům pohybového aparátu. Vhodná je také pro psy, kteří klouby více zatěžují například proto, že se věnují nějakému sportu. Zapomínat by se nemělo ani na starší psi, kterým se pohyblivost přirozeně věkem zhoršuje. 

Vyhýbejte se stresu

Pro zdraví psa je důležité ho udržovat také v klidu a pohodě. Vlivem stresu se přirozeně zhoršuje celkové zdraví. Dbejte proto na to, abyste psa vystavovali co nejméně stresovým situacím a dopřejte mu dostatek lásky a péče.

Pokud víte, že vašeho pejska něco opravdu stresuje, například jízda autem nebo návštěva veterináře, doporučujeme vyzkoušet žvýkací vitamíny na uklidnění ve stresových situacích, které mu pomohou stres lépe zvládnout. 

V neposlední řadě nezapomínejte svému parťákovi poskytnout dostatek prostoru k odpočinku, který je pro jeho zdraví stejně důležitý jako pohyb.

Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...