Důvody, proč mít doma zvíře

Soužití člověka se zvířaty sahá do daleké minulosti a vzájemný vztah je tak hluboce zakořeněný a přináší řadu benefitů – ať už fyzických, nebo psychických. Chov domácích mazlíčků je velká zodpovědnost, ale zároveň přináší každodenní radost, společné rituály, zážitky a pocit blízkosti. 

Pozitivní vliv na zdraví 

Psi a jiná zvířata mají prokazatelné pozitivní účinky na lidské zdraví a kondici. Psi nás přirozeně motivují k pohybu. I krátké vycházky a venčení přispívají k počtu nachozených kroků a podle studií díky tomu majitelé psů snáze naplní minimální doporučenou fyzickou aktivitu.

Každodenní chůze a pravidelný pohyb příznivě ovlivňuje fyzickou kondici a zdraví srdce. Majitelé psů mají průměrně nižší tlak a lépe zvládají stres, v důsledku toho mají prokazatelně nižší riziko úmrtí z důvodu kardiovaskulárních onemocnění.

V neposlední řadě si lidé žijící v blízkosti domácích mazlíčků budují silnější imunitu. Děti žijící v přítomnosti domácích zvířat jsou méně ohroženy alergiemi a chronickým onemocněním dýchacích cest. 

Redukce stresu a psychická pohoda 

Ať už chováte psa, kočku, nebo jiné zvíře, získáváte do rodiny společníka, díky kterému nikdy nebudete osamělí. Přítomnost zvířete snižuje hladinu stresu, úzkosti i pocitu osamění. Kontaktem se zvířetem dochází k uvolňování oxytocinu – hormonu, který je spojen s důvěrou a klidem. Zvíře navíc poskytuje přirozený rytmus a pravidelné rituály, které pomáhají udržovat psychickou stabilitu, zejména v obdobích nejistoty nebo změn.

I do rodin může zvíře přinést více pohody a sounáležitosti. Kolem domácích mazlíčků se totiž většinou točí činnosti, které může rodina vykonávat společně – ať už se jedná o krátkou hru s kočkou, nebo celodenní výlet se psem. 

Také ve stáří mají psi pozitivní vliv na mentální zdraví. Společnost zvířete může částečně kompenzovat sociální kontakt, kterého mohou mít někteří lidé v důchodu podstatně méně než v produktivním věku. Vlastnictví domácích zvířat nás navíc udržuje aktivní v každém věku, studie navíc poukázala na možné dlouhodobě pozitivní účinky na paměť a další kognitivní funkce. 

Snazší sociální kontakt 

Vlastnictví domácího zvířete, a zejména psa, navíc prokazatelně usnadňuje navazování sociálních kontaktů a komunikaci s okolím. Zvíře totiž často funguje jako přirozený prostředník v mezilidské interakci – ať už při setkání v parku, na cvičáku, nebo i jen tak na ulici. Domácí zvíře usnadňuje také komunikaci mezi generacemi v rodině. Pes nebo kočka se totiž často stávají společným tématem hovoru a přispívají tak k vytvoření otevřenější a přátelštější atmosféry. 

Pro děti, seniory, introvertní osoby nebo lidi se specifickými potřebami může být zvíře oporou, která jim pomáhá odbourávat sociální bariéry, posilovat sebevědomí a usnadňovat mezilidskou komunikaci.



Související články

Důvody, proč mít doma zvíře

Soužití člověka se zvířaty sahá do daleké minulosti a vzájemný vztah je tak hluboce zakořeněný a přináší řadu benefitů – ať už fyzických, nebo psychických. Chov domácích mazlíčků je velká zodpovědnost, ale zároveň přináší každodenní radost, společné...

Jaké jsou nejčastější příčiny alergií u koček?

Alergie se nevyhýbají ani kočkám. Naopak, alergie u koček jsou poměrně častou zdravotní komplikací. Příznaky ale mohou být nenápadné, snadno zaměnitelné s jinými potížemi. Neléčená alergie ale může dlouhodobě zhoršovat kvalitu života vaší kočky a...

Jak na jaře podpořit imunitu psa?

Zimní období představuje pro psí organismus zvýšenou zátěž – dochází ke hromadění toxinů, zatížení imunitního systému v důsledku chladného a vlhkého počasí, omezené pohybové aktivity i teplotních výkyvů. Jaro je proto ideální čas pro nastartování...

Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a...

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....