Zpět na výpis

Jak změřit psovi teplotu a kdy je to potřeba

Autor Lucka | Zdraví a strava

Přišel den, kdy se vám váš psí chlupáč nepozdává. Má snad teplotu? Vy nad ním stojíte s teploměrem v ruce a přemýšlíte, kam mu ho máte přiložit nebo strčit. Popřípadě už jste o krok dál, a teď nad výsledkem dumáte, jakou že teplotu má vůbec mít? Abyste se do takové situace nedostali, pojďme se podívat, jak se psům teplota měří, jaká je normální hodnota a kdy je vůbec potřeba ji měřit.

Už víme, že teplý čumák není ukazatel zvýšené teploty. Jeho teplota a vlhkost spíše odráží okolní prostředí. Pokud se vám ale pes zdá nemocný, jeví se apatický, nechce jíst, zvrací nebo má průjem, je na čase vzít do ruky teploměr. Dalším důvodem může být podezření na přehřátí nebo naopak nízké teploty psa (hypotermie, ta hrozí především u štěňat).

Normální teplota zdravého psa je vyšší, než ta naše, nelekněte se tedy, pokud mu naměříte vyšší hodnoty, než jste zvyklí. Ta psí se pohybuje mezi 37,5 a 39 ºC a měří se v konečníku. Ideálním nástrojem pro to je digitální teploměr s ohebnou špičkou (např. dětský rektální teploměr). 

Pro snadnější zavedení měřícího přístroje a případného nechtěného zranění psa, je vhodné špičku potřít olejem, nebo použít jiný lubrikant jako je vazelína či sádlo. Zavést by mělo stačit asi 2 cm hluboko, podle velikosti psa. Pokud někoho můžete poprosit o pomoc, udělejte to. Pesani mají tendenci si při zavedeném teploměru sedat. 

Jestli se na displeji objeví vyšší teplota, než je 39 ºC, vyhledejte pomoc veterináře. Dlouhodobě zvýšená teplota je pro psy nebezpečná. Hlavně marodovi nepodávejte ibuprofen, paralen nebo jiný lidský lék na snížení teploty! 

Už jste někdy pejskovi teplotu měřili, nebo jste pacienta raději rovnou vzali k veterináři a nechali to na něm? Věřím, že u některých obzvlášť nespolupracujících parťáků to nemusí být žádná sranda.