Zpět na výpis

Jak se chovat na psích hřištích

Autor Lucka | Sport a cestování

Na plotech nebo brankách psích parků a hřišť se sice většinou pravidla pro jejich návštěvu uvádějí, jsou tu ale určité zásady slušného chování - pejskařká etika - které by se měly vždy dodržovat:

  1. Za chování svého psa máte po celou dobu návštěvy parku nebo hřiště zodpovědnost. Pes musí být socializovaný a nesmí být agresivní k lidem ani ostatním psům. Pokud sem jdete socializovat, nepouštějte psa na volno.
  2. Pes navštěvující psí park nebo hřiště musí mít platné veškerá očkování a měl by být i pravidelně odčervován.
  3. Uklízejte po svém psovi. Stejně jako kdekoli jinde na veřejném prostoru, i zde vždy po svém chlupáčovi ukliďte.
  4. Do těchto prostor rozhodně nevoďte hárající fenu. Její přítomnost by mohla ostatní psy rozptylovat a mohla by být i důvodem psí rvačky.
  5. Nenoste si s sebou svačinu. Jídlo by opět mohlo ostatní psy rozptylovat, vést je k nežádoucímu chování. V nestřeženém okamžiku by vám ho mohli ukrást, což by mohlo vést i k jejich zdravotním problémům (například u alergických psů, cukrovkářů).
  6. Nevoďte s sebou malé děti. Ostatní psi v parku nemusejí být na děti zvyklí, mohou vůči nim vykazovat strach nebo agresi. V zápalu hry mohou psi dítě lehce srazit nebo jinak zranit.
  7. Vždy mějte po ruce vodítko. Nikdy nevíte, kdy se dva psi nepohodnou a budete toho svého muset rychle ovládnout a vyvést z parku. Nehledě na možné situace, kdy do parku přijde nesocializovaný nebo neovladatelný pes.
  8. Pokud vidíte, že člověk se svým psem cvičí poslušnost nebo nějaký sport, nenechte svého psa je otravovat.
  9. To samé platí, pokud jste na hřišti a na překážce někdo cvičí. Počkejte, až dráhu nebo překážku docvičí, než ji začnete používat sami. A nenechte svého psa, aby je při tréninku rušil.

Psí parky a hřiště jsou skvělým místem pro vyřádění a vybití přebytečné energie. To bohužel ale funguje, jen pokud budeme vůči sobě navzájem tolerantní a budeme se chovat slušně.

Navštěvujete psí parky nebo hřiště? A setkáváte se tu s nevychovanými psy nebo páníčky?