Jezevčíci – malí vzrůstem, ale velcí duchem

Jezevčíci jsou malí, ale temperamentní psíci, kteří levou zadní ovládnou celou domácnost. Mají ale své kouzlo, a pokud neustoupíte ve výcviku, budou vám tito chytří parťáci dělat velkou radost. Mezi milovníky jezevčíků se řadí také naše ambasadorka Klára Miketová.

Není pochyb o tom, že péče o psy je vaší vášní. Nejenže se naplno věnujete výstavám, provozujete kurzy handlingu, ale také se věnujete chovu psů. Co vás k chovatelství přivedlo?

U mě to bylo velice snadné, narodila jsem se do kynologické rodiny, takže jsem mezi pejsky vyrůstala. Život bez nich si tak vůbec nedokážu představit. Babička s dědou začínali s chovem jezevčíků už v padesátých letech minulého století, má maminka a teta též v tradici pokračují.   

Vaše chovatelská stanice se zaměřuje především na chov jezevčíků. O nich se říká, že jsou pěkně tvrdohlaví. Je to pravda? Co byste na povaze jezevčíků vyzdvihla a co je naopak jejich „stinnou“ stránkou? 

Stinná stránka je právě ta tvrdohlavost. Ale to je opravdu jediný špatný a společný rys. Každý jezevčík má svou jedinečnou osobnost – není jeden jako druhý. Teď jich mám devět a opravdu je každý úplně jiný, to je na nich úžasné. Myslím si, že je to plemeno, které když si člověk oblíbí, už ho nikdy neopustí.

 eb7a2709.JPG img-2616.jpg         

Má jejich chov a výcvik nějaká specifika? Je k němu například potřeba přistupovat jinak než u velkých psů?

Je potřeba si uvědomit, že jezevčík byl po generace šlechtěn jako lovecký pes a jeho instinkty dále přetrvávají. Navíc se jedná o vysoce inteligentní psy. K výcviku je potřeba přistupovat hlavně důsledně. A neudělat tu chybu, že si řekneme, že je malý, a tak jej vlastně nemusíme cvičit. Každý pes potřebuje základní výcvik. Jinak se může snadno stát, že otěže v domácnosti převezme tento malý a na první pohled nenápadný psík. 

img-7589.jpg img-5796-1.jpg

Co byste doporučila někomu, kdo si poprvé přinese domů jezevčíka?

Hlavně to, ať mu neustupují. Tím, že jezevčíci jsou chytří, snadno a rychle si podmaní celou rodinu. Šéfem musí zůstat vždy člověk, on je vůdce smečky. Je-li to naopak, vznikne velký problém.

A teď k jídlu. Je potřeba u výživy menších plemen psů dodržovat nějaké zásady? Čím vy své jezevčíky krmíte? 

Naši pejsci jsou zvyklí jíst jednou denně, a to večer. Preferují drobnější granulky určené pro malá plemena. Krmíme je Chicken & Insect Adult small breed. Velkou výhodou je, že tyto granule už obsahují všechny potřebné živiny, minerály i vitamíny, takže nic dalšího přidávat není potřeba.

I když pro pamlsky je vždy prostor :).

Co je na chovu jezevčíků nejkrásnější? 

Krásné je všechno. Každý den našeho společného soužití dává smysl. Ale úplně nejradši mám dlouhé procházky, když vidím, jak jsou naši psi šťastní. A pak se jimi večer na gauči obložím jako sandwich a je nám úplně nejlíp.

Není proto divu, že se jezevčíci těší oblibě lidí po celém světě – například v Japonsku se jedná o 2. nejpočetnější plemeno. Jako zajímavost bych dodala, že jezevčíky vlastnila třeba také řada slavných osobností, jako například Salvador Dalí, Andy Warhol, Pierre Brice nebo český herec Svatopluk Beneš. 

Uvažujete, že si pořídíte malého pejska? Více o tom, jak se o malá plemena starat, se dozvíte například v tomto článku. 

img-5656.jpg tm4-4825.JPEG eb7a9322.JPG

 

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...