Jezevčíci – malí vzrůstem, ale velcí duchem

Jezevčíci jsou malí, ale temperamentní psíci, kteří levou zadní ovládnou celou domácnost. Mají ale své kouzlo, a pokud neustoupíte ve výcviku, budou vám tito chytří parťáci dělat velkou radost. Mezi milovníky jezevčíků se řadí také naše ambasadorka Klára Miketová.

Není pochyb o tom, že péče o psy je vaší vášní. Nejenže se naplno věnujete výstavám, provozujete kurzy handlingu, ale také se věnujete chovu psů. Co vás k chovatelství přivedlo?

U mě to bylo velice snadné, narodila jsem se do kynologické rodiny, takže jsem mezi pejsky vyrůstala. Život bez nich si tak vůbec nedokážu představit. Babička s dědou začínali s chovem jezevčíků už v padesátých letech minulého století, má maminka a teta též v tradici pokračují.   

Vaše chovatelská stanice se zaměřuje především na chov jezevčíků. O nich se říká, že jsou pěkně tvrdohlaví. Je to pravda? Co byste na povaze jezevčíků vyzdvihla a co je naopak jejich „stinnou“ stránkou? 

Stinná stránka je právě ta tvrdohlavost. Ale to je opravdu jediný špatný a společný rys. Každý jezevčík má svou jedinečnou osobnost – není jeden jako druhý. Teď jich mám devět a opravdu je každý úplně jiný, to je na nich úžasné. Myslím si, že je to plemeno, které když si člověk oblíbí, už ho nikdy neopustí.

 eb7a2709.JPG img-2616.jpg         

Má jejich chov a výcvik nějaká specifika? Je k němu například potřeba přistupovat jinak než u velkých psů?

Je potřeba si uvědomit, že jezevčík byl po generace šlechtěn jako lovecký pes a jeho instinkty dále přetrvávají. Navíc se jedná o vysoce inteligentní psy. K výcviku je potřeba přistupovat hlavně důsledně. A neudělat tu chybu, že si řekneme, že je malý, a tak jej vlastně nemusíme cvičit. Každý pes potřebuje základní výcvik. Jinak se může snadno stát, že otěže v domácnosti převezme tento malý a na první pohled nenápadný psík. 

img-7589.jpg img-5796-1.jpg

Co byste doporučila někomu, kdo si poprvé přinese domů jezevčíka?

Hlavně to, ať mu neustupují. Tím, že jezevčíci jsou chytří, snadno a rychle si podmaní celou rodinu. Šéfem musí zůstat vždy člověk, on je vůdce smečky. Je-li to naopak, vznikne velký problém.

A teď k jídlu. Je potřeba u výživy menších plemen psů dodržovat nějaké zásady? Čím vy své jezevčíky krmíte? 

Naši pejsci jsou zvyklí jíst jednou denně, a to večer. Preferují drobnější granulky určené pro malá plemena. Krmíme je Chicken & Insect Adult small breed. Velkou výhodou je, že tyto granule už obsahují všechny potřebné živiny, minerály i vitamíny, takže nic dalšího přidávat není potřeba.

I když pro pamlsky je vždy prostor :).

Co je na chovu jezevčíků nejkrásnější? 

Krásné je všechno. Každý den našeho společného soužití dává smysl. Ale úplně nejradši mám dlouhé procházky, když vidím, jak jsou naši psi šťastní. A pak se jimi večer na gauči obložím jako sandwich a je nám úplně nejlíp.

Není proto divu, že se jezevčíci těší oblibě lidí po celém světě – například v Japonsku se jedná o 2. nejpočetnější plemeno. Jako zajímavost bych dodala, že jezevčíky vlastnila třeba také řada slavných osobností, jako například Salvador Dalí, Andy Warhol, Pierre Brice nebo český herec Svatopluk Beneš. 

Uvažujete, že si pořídíte malého pejska? Více o tom, jak se o malá plemena starat, se dozvíte například v tomto článku. 

img-5656.jpg tm4-4825.JPEG eb7a9322.JPG

 

Související články

Jak správně krmit fenku, která je březí?

Máte doma fenku, která je březí, nebo se připravujete na krytí? Čeká vás krásné a vzrušující období. Abyste zajistili hladký průběh březosti a samotného porodu, je potřeba myslet na to, že správná výživa a péče je zásadní pro to, aby fenka přivedla...

Pes diabetik – jak se o něj starat

Cukrovka není jen velmi rozšířené tzv. civilizační onemocnění u lidí, ale mohou jí trpět i naši čtyřnozí parťáci. Odhaduje se, že cukrovkou trpí zhruba 1 pes z 200. Pokud si ten váš od veterináře odnese tuto diagnózu, nebojte, není to konec světa....

Vyvracíme mýty ve výživě psů

Výživa psů je opředena celou řadou mýtů a polopravd. V tomto článku společně s nutričním specialistou Britu, Martinem Kvášem, uvádíme na pravou míru nejčastější mýty, které kolem psí výživy kolují. Jak je to s těmito mýty doopravdy?   

Zásady správného krmení psů

Chovatelé psů si dnes již většinou velmi pozorně hlídají správné složení a kvalitu krmiva, které dávají svým domácím mazlíčkům. Kromě toho je u krmení potřeba dodržovat také několik zásad, které pomohou zabránit mnoha nepříjemnostem, jako jsou...