Brit

od roku 2015

Klára Miketová

Profi handling

Narodila jsem se do psí rodiny, takže jezevčík se mnou jezdil už v kočárku. 

Historie chovu jezevčíků je u nás 3 generační, babička s dědou začínali s chovem v 50 letech, děda byl vášnivý myslivec, proto padla volba na loveckého všestranně využitelného jezevčíka. Obě jejich dcery, má maminka a její setra se též věnují chovu psů. Od mala jsem obrážela psí výstavy, jezdila na lovecké zkoušky. No, a jak už to bývá, nechtěla jsem kazit rodinnou tradici a tak smečka jezevčíků na krku zůstala i mně. Jsou sice malí vzrůstem, ovšem o to větší jsou to osobnosti

Už od svých 4 let jsem se ve výstavním kruhu cítila jako ryba ve vodě. S jezevčicí Xirou jsme vyhrávali jednu soutěž Dítě a pes za druhou. Dokonce i na Světové výstavě v Brně 1990 jsme se umístili v první trojce. Pak přišel Junior Handling a soutěž se začala brát výrazně seriózněji. Nastavila se pravidla, vznikly bodovací tabulky, pomalu začala být konkurence. ČR jsem byla reprezentovat na Crufts v Birmingamu v celosvětovém finále celkem třikrát. A bylo to asi právě tam, kde jsem se rozhodla, že bych se chtěla stát profesionálním Handlerem. 

V roce 2003 jsem se přestěhovala do Itálie, která patří k největším kynologickým velmocím. Tam jsem se začala věnovat handlingu na plno. Zůstala jsem tam 2 roky, pak jsem ještě strávila rok ve Francii. Vystavovala jsem nejrůznější plemena ze všech skupin FCI. 

Za ta léta jsme společně s mými psími svěřenci nasbírali stovky titulů, nejvíc si cením BISů, Světových a Evropských vítězů. Společně jsme procestovali celou Evropu křížem krážem a párkrát jsme se podívali i do USA, byli jsme v Brazílii, Argentině, Kolumbii, nebo třeba v Jižní Koreji. Je milé vidět, že všude jsou nadšení kynologové. 

V posledních letech se opět trochu více věnuji chovu. Handling a chov jdou spolu ruku v ruce. Bez odchovaných kvalitních jedinců by přece nebylo koho vystavovat. Dále se snažím umění vystavování předávat formou seminářů a handling kurzů. Také se věnuji výstavní úpravě psů, která je nedílnou součástí úspěchu na psích výstavách.  

Ambasadorkou Britu jsem se stala v roce 2015. Tuto značku považuji za nejlepší na trhu. Naši psi jsou díky ní vždy v perfektní kondici. Přidanou hodnotou je i fakt, že se jedná o českou firmu s dlouhou tradicí. Tím, že hodně cestuji, vím, že se dostává stále více do povědomí i zahraničním chovatelům a majitelům psů.