Specifika péče o menší plemena psů

Malí psíci jsou se řadí mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky. Milujeme je pro jejich roztomilost, skladnost a často také pro jejich výrazný temperament. Přestože je každé plemeno i každý jedinec jiný, většina malých plemen toho má hodně společného.  Jaká jsou specifika v péči o malé psy?  Přinášíme několik rad, které by měli mít majitelé malých psíků vždy na paměti. 

Malý vzrůstem, velký duchem

Malí psi bývají zpravidla o opravdu velmi temperamentní. A přestože se nám jejich tvrdohlavost může zdát roztomilá, neměli bychom jim vše tolerovat. Bez správného výcviku se tak může stát, že nám náš malý Napoleon přeroste přes hlavu. 

Všichni psi potřebují výcvik, bez ohledu na velikost a roztomilost (nejen) ve štěněcím věku. Nedostatečný výcvik a socializace může mít za následek agresivní reakce na okolí a neustálé štěkání. Chcete-li domácího mazlíčka, kterého budete brát rádi na procházky, výcvik rozhodně nepodceňte. 

Správná výživa, půl zdraví

Přestože jsou obecné zásady výživy psů u všech více méně stejné, malá plemena mají svá specifika, kterým je potřeba upravit i výživu. Za malá plemena většinou považujeme pejsky, kteří mají do 10 kg, je tedy přirozené očekávat, že budou mít tito psíci jiné výživové nároky, než psi vážící kolem 40 kilogramů.  Podle odborníka na výživu Martina Kvaše se výživa malých psů liší zejména v koncentraci živin – krmiva pro malá plemena by měla obsahovat vyšší podíl bílkovin a tuků, protože menší psi hůře tyto živiny zpracovávají. Zároveň mají ale poměrně větší energetické nároky. 

Vzhledem k menší velikosti těla, se u malých psů počítá opravdu každý kilogram a malí psíci tak mívají zpravidla o něco větší sklony k obezitě, je proto důležité sledovat jejich hmotnost a dávat správné množství krmiva. Pokud si nejste jistí krmnou dávkou a správným typem krmiva, obraťte se na odborníka.  

V neposlední řadě by měl každý majitel malého pejska pamatovat na to, aby měl jeho parťák neustálý přísun k čerstvé vodě. U menších psů totiž může snáze dojít k dehydrataci. 

Zdraví na prvním místě!

Přestože obecně platí, že jsou malá plemena psů poměrně bezproblémová, i tito psíci bývají náchylní k různým onemocněním. Některým z nich lze ale předcházet správnou péčí a výživou. 

 Kromě výše zmíněných sklonů k obezitě, je dobré pamatovat na to, že malí psi mají často problémy s dásněmi. Jejich zuby jsou totiž o něco větší, než je jejich čelist. I těmto problémům lze předcházet volbou správného krmiva. V jeho složení byste měli najít dostatek zdrojů antioxidantů, jako je například hřebíček.   

Někteří z menších psů mohou mít tendence k prochladnutí, protože mají nižší tělesnou hmotnost a méně tukové tkáně, která jim pomáhá s udržením tělesné teploty. V chladnějším a vlhkém počasí proto zvažte obleček a po návratu z procházky psa vždy pečlivě osušte.  Poměrně častým problémem mohou být také různá urologická onemocnění. Další důležitou složkou stravy by proto měly tvořit brusinky, borůvky nebo rozmarýn, které fungují jako prevence urologických problémů. 

Nezapomeňte na dostatek pohybu! 

Lidé často předpokládají, že malá plemena nepotřebují tolik pohybu. To ale není vždy pravda. I mezi menšími psy jsou tací, kteří energií přímo překypují a bez dlouhých procházek a pravidelných her se začnou brzy nudit.  

Pravidelná fyzická aktivita navíc přispívá k celkovému zdraví vašeho psa: podporuje jeho imunitu, srdce a v neposlední řadě je nejlepší prevencí obezity. Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...