Specifika péče o menší plemena psů

Malí psíci jsou se řadí mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky. Milujeme je pro jejich roztomilost, skladnost a často také pro jejich výrazný temperament. Přestože je každé plemeno i každý jedinec jiný, většina malých plemen toho má hodně společného.  Jaká jsou specifika v péči o malé psy?  Přinášíme několik rad, které by měli mít majitelé malých psíků vždy na paměti. 

Malý vzrůstem, velký duchem

Malí psi bývají zpravidla o opravdu velmi temperamentní. A přestože se nám jejich tvrdohlavost může zdát roztomilá, neměli bychom jim vše tolerovat. Bez správného výcviku se tak může stát, že nám náš malý Napoleon přeroste přes hlavu. 

Všichni psi potřebují výcvik, bez ohledu na velikost a roztomilost (nejen) ve štěněcím věku. Nedostatečný výcvik a socializace může mít za následek agresivní reakce na okolí a neustálé štěkání. Chcete-li domácího mazlíčka, kterého budete brát rádi na procházky, výcvik rozhodně nepodceňte. 

Správná výživa, půl zdraví

Přestože jsou obecné zásady výživy psů u všech více méně stejné, malá plemena mají svá specifika, kterým je potřeba upravit i výživu. Za malá plemena většinou považujeme pejsky, kteří mají do 10 kg, je tedy přirozené očekávat, že budou mít tito psíci jiné výživové nároky, než psi vážící kolem 40 kilogramů.  Podle odborníka na výživu Martina Kvaše se výživa malých psů liší zejména v koncentraci živin – krmiva pro malá plemena by měla obsahovat vyšší podíl bílkovin a tuků, protože menší psi hůře tyto živiny zpracovávají. Zároveň mají ale poměrně větší energetické nároky. 

Vzhledem k menší velikosti těla, se u malých psů počítá opravdu každý kilogram a malí psíci tak mívají zpravidla o něco větší sklony k obezitě, je proto důležité sledovat jejich hmotnost a dávat správné množství krmiva. Pokud si nejste jistí krmnou dávkou a správným typem krmiva, obraťte se na odborníka.  

V neposlední řadě by měl každý majitel malého pejska pamatovat na to, aby měl jeho parťák neustálý přísun k čerstvé vodě. U menších psů totiž může snáze dojít k dehydrataci. 

Zdraví na prvním místě!

Přestože obecně platí, že jsou malá plemena psů poměrně bezproblémová, i tito psíci bývají náchylní k různým onemocněním. Některým z nich lze ale předcházet správnou péčí a výživou. 

 Kromě výše zmíněných sklonů k obezitě, je dobré pamatovat na to, že malí psi mají často problémy s dásněmi. Jejich zuby jsou totiž o něco větší, než je jejich čelist. I těmto problémům lze předcházet volbou správného krmiva. V jeho složení byste měli najít dostatek zdrojů antioxidantů, jako je například hřebíček.   

Někteří z menších psů mohou mít tendence k prochladnutí, protože mají nižší tělesnou hmotnost a méně tukové tkáně, která jim pomáhá s udržením tělesné teploty. V chladnějším a vlhkém počasí proto zvažte obleček a po návratu z procházky psa vždy pečlivě osušte.  Poměrně častým problémem mohou být také různá urologická onemocnění. Další důležitou složkou stravy by proto měly tvořit brusinky, borůvky nebo rozmarýn, které fungují jako prevence urologických problémů. 

Nezapomeňte na dostatek pohybu! 

Lidé často předpokládají, že malá plemena nepotřebují tolik pohybu. To ale není vždy pravda. I mezi menšími psy jsou tací, kteří energií přímo překypují a bez dlouhých procházek a pravidelných her se začnou brzy nudit.  

Pravidelná fyzická aktivita navíc přispívá k celkovému zdraví vašeho psa: podporuje jeho imunitu, srdce a v neposlední řadě je nejlepší prevencí obezity. Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...