Zdravotní benefity pro majitele psů

Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?

Řada odborných studií ukazuje, že vlastnictví psa má pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Psi nás dělají šťastnějšími, zdravějšími, pomáhají nám vyrovnat se s krizí, a dokonce mohou pomoci i v partnerském životě.

Zdravé srdce

Studie ukazují, že majitelé psů mají nižší riziko úmrtí z důvodu kardiovaskulárních onemocnění. Ukázalo se, že majitelé psů mají nižší krevní tlak a také lépe zvládají stres, který je častou příčinou těchto problémů.

Pes nás přirozeně motivuje k vyšší fyzické aktivitě. Alespoň na krátkou procházku se totiž musí jít za každého počasí, a to i ve chvíli, kdy se nám vůbec nechce. Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu s sebou kromě dobré fyzické kondice přináší další řadu benefitů, jako je lepší psychické rozpoložení, budování přirozené imunity nebo snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Psychická pohoda

shutterstock-675118360.jpeg

Psi nabízí bezpodmínečnou lásku a jsou tu pro nás za každé situace. Není proto divu, že se majitelé psů obecně cítí méně osamělí. Kromě toho se ukazuje, že psi mají terapeutické schopnosti a pomáhají zmírňovat stres a úzkost. Ne nadarmo jsou psi využíváni jako podpora léčby různých psychických problémů, jako je například deprese nebo úzkost.

Dotek, jako je hlazení nebo objímání psa, prokazatelně snižuje krevní tlak, tepovou frekvenci, zpomaluje dýchání a uvolňuje svalové napětí. Vědci z Washington State University například zjistili, že i pouhých 10 minut hlazení psa může mít významný dopad. Účastníci studie zaznamenali významné snížení kortizolu – tedy hlavního stresového hormonu.

Obecně ale můžeme říct, že psi jsou zaručeným zlepšovačem nálady a dělají nás šťastnějšími.

Společenský život

shutterstock-1503284522.jpeg

Kromě zdravotních benefitů mají psi pozitivní vliv také na náš společenský život.

Chůze se psím společníkem nás může učinit přístupnějšími a pes je často záminkou pro začátek konverzace a navazování mezilidských vztahů. Díky psovi se často dáte do řeči s různými lidmi, kteří mají podobné záliby, například v parku nebo například na cvičáku.

Věděli jste, že nás psi mohou dokonce udělat atraktivnějšími v očích potenciálního partnera nebo partnerky? Ukazuje to studie, podle které muži častěji získali telefonní číslo ženy, když měli s sebou psa.

Je to vědecky dokázáno. Pes je opravdu nejlepším přítelem člověka!

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...