Zdravotní benefity pro majitele psů

Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?

Řada odborných studií ukazuje, že vlastnictví psa má pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Psi nás dělají šťastnějšími, zdravějšími, pomáhají nám vyrovnat se s krizí, a dokonce mohou pomoci i v partnerském životě.

Zdravé srdce

Studie ukazují, že majitelé psů mají nižší riziko úmrtí z důvodu kardiovaskulárních onemocnění. Ukázalo se, že majitelé psů mají nižší krevní tlak a také lépe zvládají stres, který je častou příčinou těchto problémů.

Pes nás přirozeně motivuje k vyšší fyzické aktivitě. Alespoň na krátkou procházku se totiž musí jít za každého počasí, a to i ve chvíli, kdy se nám vůbec nechce. Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu s sebou kromě dobré fyzické kondice přináší další řadu benefitů, jako je lepší psychické rozpoložení, budování přirozené imunity nebo snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Psychická pohoda

shutterstock-675118360.jpeg

Psi nabízí bezpodmínečnou lásku a jsou tu pro nás za každé situace. Není proto divu, že se majitelé psů obecně cítí méně osamělí. Kromě toho se ukazuje, že psi mají terapeutické schopnosti a pomáhají zmírňovat stres a úzkost. Ne nadarmo jsou psi využíváni jako podpora léčby různých psychických problémů, jako je například deprese nebo úzkost.

Dotek, jako je hlazení nebo objímání psa, prokazatelně snižuje krevní tlak, tepovou frekvenci, zpomaluje dýchání a uvolňuje svalové napětí. Vědci z Washington State University například zjistili, že i pouhých 10 minut hlazení psa může mít významný dopad. Účastníci studie zaznamenali významné snížení kortizolu – tedy hlavního stresového hormonu.

Obecně ale můžeme říct, že psi jsou zaručeným zlepšovačem nálady a dělají nás šťastnějšími.

Společenský život

shutterstock-1503284522.jpeg

Kromě zdravotních benefitů mají psi pozitivní vliv také na náš společenský život.

Chůze se psím společníkem nás může učinit přístupnějšími a pes je často záminkou pro začátek konverzace a navazování mezilidských vztahů. Díky psovi se často dáte do řeči s různými lidmi, kteří mají podobné záliby, například v parku nebo například na cvičáku.

Věděli jste, že nás psi mohou dokonce udělat atraktivnějšími v očích potenciálního partnera nebo partnerky? Ukazuje to studie, podle které muži častěji získali telefonní číslo ženy, když měli s sebou psa.

Je to vědecky dokázáno. Pes je opravdu nejlepším přítelem člověka!

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...