Budeme mít koťátko. Jak se na něj správně připravit?

Než člověk přijme rozhodnutí pořídit si kotě, měl by si uvědomit, že si pořizuje parťáka na velmi dlouhou dobu. Kočky se běžně dožívají až 15 – 20 let. Budoucí chovatel proto musí vědět, že bude tuhle dlouhou dobu sdílet svůj svět s tvorem, který ho bude mít rád a zároveň jeho lásku bude vyžadovat.

Základní vybavení

Na příchod kotěte do domácnosti se zároveň musí člověk vybavit příslušným zařízením.

1. Miska na krmivo – je obecně rozšířeným omylem, že kotě bude jíst z čehokoliv, co se mu předloží. Kočky si své misky vybírají velmi pečlivě. Používají přitom svá specifická, pro nás až skoro tajemná kritéria. Je proto nutné se na začátku vybavit různými typy misek, hlubokými, mělkými, talířky apod. Vždycky je dobré zjistit u chovatele z čeho kotě jedlo u něho. Je ale nutné počítat s tím, že se změnou podmínek se změní i preference kotěte.

2. Krmivo – po příchodu do nového domova by kotě mělo alespoň dva týdny jíst to, co jedlo u chovatele. Příchod do nového domova znamená pro trávicí trakt kotěte a jeho imunitu velkou změnu. Není proto dobré tuto změnu ještě násobit změnou krmiva. Teprve po této době, pokud chovatel uzná za vhodné, je možné kotě pomalu převést na nové krmivo. Krmivo tedy není úplně nutné kupovat předem. Budete mít na to dost času po příchodu kotěte do nového domova. Nicméně již v tuto dobu by už každý, kdo si kotě domů přinese, měl vědět, jakým krmivem v případě změny jej bude chtít krmit dál.

3. Miska na vodu – správný příjem vody je pro kočku základ veškerého zdraví. Nízký příjem vody je zdrojem velkého množství zdravotních poruch, zejména pak onemocnění močového aparátu. Kočky pocházejí z pouštních podmínek. Odtud si přinesly schopnost odolávat nedostatku vody tím, že koncentrují svou moč. To jim sice zachraňuje život, ale vysoká koncentrace minerálů v moči pravidelně vede k výskytu močových kamenů. Kotěti je nutné dát možnost si vybrat, z čeho bude pít. Je nutné připravit hrnečky, talířky, mističky malé i větší, mělké i hluboké, případně fontánku. Je dobré otevřít akvárko i nechat kapat vodu v kuchyni. Kotě musí vodu potkávat všude, kam se vrtne.

4. Pelíšek – většinou není zapotřebí shánět něco zvláštního nebo dokonce speciálního. Je nutné zvolit takový pelíšek, který bude možné bez problémů po bytě přenášet a umístit tam, kde si kotě vybere své místo ke spaní.

5. Místo ke schování – kotěti je nutné připravit místo, kam se bude moci schovat. Takové místo, kam za ním nikdo nepůjde, kde bude mít naprosté soukromí. Skvělou volbou je krabice s proříznutým otvorem. A místo na schování je naprosto nezbytné zvláště v prvních týdnech soužití s novým člověkem. Nelekejte se, pokud se před vámi kočička v prvních dnech v novém domově schovává. Je to naprosto normální. Kočička se totiž musí nejprve s novým domovem a s novým majitelem sžít. Nemusíte si tedy vůbec dělat starosti.

6. Hračky – kotě žádné speciální hračky nepotřebuje. Nejlepší hračka je ta, kterou drží v ruce jeho lidský kamarád. Pro navázání dobrého vztahu, důvěry a náklonnosti je nutné si s kotětem pravidelně hrát několikrát denně, byť jen po několika minutách.

7. Toaleta – většina koťat přijme toaletu, jaká je mu předložena. Většinou i pro člověka je lepší toaleta zakrytá, kotě se jí naučí poměrně brzy používat. Bývá dobré do toalety dát na novou podestýlku, pokud je to možné, i trochu podestýlky z původního domova.

I přes všechny starosti, které vás s novým kotětem čekají, je každý nový tvor v domácnosti radostí a obohacením. Každý z nás by se měl ale snažit, aby byl obohacením i pro kotě.

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?