Druhá kočka v domácnosti: jak nový přírůstek začlenit do rodiny?

Milovníci a chovatelé koček určitě dobře vědí, že jedna kočka často nestačí a že někdy je potřeba pořídit dalšího kočičího parťáka. Toto rozhodnutí ale ovlivní chod celé domácnosti a především je nutné na příchod nového člena připravit stávající kočku. Jak v takové situaci postupovat a na co vše si dát pozor?

Kočky jsou obecně spíše společenští tvorové, kteří si rádi hrají, a proto by začlenění nového přírůstku do rodiny mohlo proběhnout bez větších problémů. Určitě je ale nutné přemýšlet nad správným postupem, jak oba mazlíčky seznámit. „Obě kočky by se rozhodně neměly dávat násilně k sobě, je lepší, pokud mají prostor a mohou si k sobě najít cestu samy,“ radí chovatelka Darina Tarabini. 

Dostatek pozornosti a na začátek odděleně

Zvířata by však měla být neustále pod dohledem, aby nedocházelo k nechtěným soubojům, které by potřebovaly usměrnění. Zároveň by první dny v novém domově měly obě kočky trávit odděleně. „Nového člena domácnosti nejprve umístím do jiné místnosti, jednak kvůli karanténě a také proto, aby si snáze zvykl na nové prostředí,” popisuje své zkušenosti Tarabini. Zároveň dodává, že je dobré věnovat nové kočce dostatek pozornosti, aby si snáze zvykla na nový domov a věděla, že je v něm vítaná. 

Pomoci mohou i spreje a vůně

Stávajícího člena domácnosti pak můžete pomalu zvykat na nový přírůstek třeba tím, že ji budete seznamovat s pachem nové kočky. Tento proces může probíhat například tak, že mazlíčka necháte očichat vaše ruce a oblečení. Pokud se stane, že stávající kočka bude na změnu reagovat agresivně, můžete využít různých pomůcek sloužících k usměrnění agrese a ke snazšímu přizpůsobení se. Jsou to například různé feromonové spreje a vůně nebo homeopatika. 

Respekt k individualitě

Potřeba je respektovat i rozdílné povahy, kterými často kočky vynikají. Chovatelka radí, aby se majitel vždy snažil přizpůsobit každému zvířeti. „Kočky se snažím k ničemu nenutit. Některé z nich potřebují více pozornosti, mazlení a hraní, jiné jsou samostatnější a chtějí jen plnou misku. Vždy se snažím přizpůsobit tomu, co daná kočka potřebuje a vyžaduje,“ vysvětluje. 

Důležitost osobního prostoru

Kromě toho je důležité i dodržovat osobní prostor každého zvířete a dbát na to, aby mělo přístup k misce s vodou a ke granulím. Zejména ze začátku je dobré, aby každý člen domácnosti měl své místo na jídlo a spaní, poté, jestliže spolu dokáží vycházet bez problémů, je možné tyto hranice stírat. Na počátku vztahu by ale každý mazlíček měl vědět, že má své vlastní místo, které může využít. 

Na věku (ne)záleží

Při začleňování nového kočičího přírůstku do domácnosti většinou více záleží na povahách obou koček než na jejich věku. Také ale platí to, že mladší kočky jsou obecně aktivnější a lépe se přizpůsobí změnám než ty starší, které vyžadují svůj klid a pohodu. Pokud však bude nový člen domácnosti podobného ražení jako ten stávající, je velmi pravděpodobné, že spolu budou dobře vycházet. 

Související články

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?