Druhá kočka v domácnosti: jak nový přírůstek začlenit do rodiny?

Milovníci a chovatelé koček určitě dobře vědí, že jedna kočka často nestačí a že někdy je potřeba pořídit dalšího kočičího parťáka. Toto rozhodnutí ale ovlivní chod celé domácnosti a především je nutné na příchod nového člena připravit stávající kočku. Jak v takové situaci postupovat a na co vše si dát pozor?

Kočky jsou obecně spíše společenští tvorové, kteří si rádi hrají, a proto by začlenění nového přírůstku do rodiny mohlo proběhnout bez větších problémů. Určitě je ale nutné přemýšlet nad správným postupem, jak oba mazlíčky seznámit. „Obě kočky by se rozhodně neměly dávat násilně k sobě, je lepší, pokud mají prostor a mohou si k sobě najít cestu samy,“ radí chovatelka Darina Tarabini. 

Dostatek pozornosti a na začátek odděleně

Zvířata by však měla být neustále pod dohledem, aby nedocházelo k nechtěným soubojům, které by potřebovaly usměrnění. Zároveň by první dny v novém domově měly obě kočky trávit odděleně. „Nového člena domácnosti nejprve umístím do jiné místnosti, jednak kvůli karanténě a také proto, aby si snáze zvykl na nové prostředí,” popisuje své zkušenosti Tarabini. Zároveň dodává, že je dobré věnovat nové kočce dostatek pozornosti, aby si snáze zvykla na nový domov a věděla, že je v něm vítaná. 

Pomoci mohou i spreje a vůně

Stávajícího člena domácnosti pak můžete pomalu zvykat na nový přírůstek třeba tím, že ji budete seznamovat s pachem nové kočky. Tento proces může probíhat například tak, že mazlíčka necháte očichat vaše ruce a oblečení. Pokud se stane, že stávající kočka bude na změnu reagovat agresivně, můžete využít různých pomůcek sloužících k usměrnění agrese a ke snazšímu přizpůsobení se. Jsou to například různé feromonové spreje a vůně nebo homeopatika. 

Respekt k individualitě

Potřeba je respektovat i rozdílné povahy, kterými často kočky vynikají. Chovatelka radí, aby se majitel vždy snažil přizpůsobit každému zvířeti. „Kočky se snažím k ničemu nenutit. Některé z nich potřebují více pozornosti, mazlení a hraní, jiné jsou samostatnější a chtějí jen plnou misku. Vždy se snažím přizpůsobit tomu, co daná kočka potřebuje a vyžaduje,“ vysvětluje. 

Důležitost osobního prostoru

Kromě toho je důležité i dodržovat osobní prostor každého zvířete a dbát na to, aby mělo přístup k misce s vodou a ke granulím. Zejména ze začátku je dobré, aby každý člen domácnosti měl své místo na jídlo a spaní, poté, jestliže spolu dokáží vycházet bez problémů, je možné tyto hranice stírat. Na počátku vztahu by ale každý mazlíček měl vědět, že má své vlastní místo, které může využít. 

Na věku (ne)záleží

Při začleňování nového kočičího přírůstku do domácnosti většinou více záleží na povahách obou koček než na jejich věku. Také ale platí to, že mladší kočky jsou obecně aktivnější a lépe se přizpůsobí změnám než ty starší, které vyžadují svůj klid a pohodu. Pokud však bude nový člen domácnosti podobného ražení jako ten stávající, je velmi pravděpodobné, že spolu budou dobře vycházet. 

Související články

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...

Úskalí pozitivní motivace při výchově boxerů

Zní to krásně: pejskovi zadáme úkol nebo povel, on jej splní a dostane za to pamlsek nebo odměnu. V ideálním případě to nezůstane pouze u jednoho okamžiku, ale stane se základem celého výcviku pejska, z něhož se pomocí pozitivní motivace stane...

Jak zvládnout separační úzkost psa?

Každý majitel pejska zná pocit, kdy musí odejít z domu například do práce, svého mazlíčka si z nějakého důvodu s sebou vzít nemůže a neví, co se bude dít. Zvládne to pejsek nebo bude štěkat a vyvádět? Takzvaná separační úzkost není jen záležitostí...

Jak překonat strach dětí ze psů?

Strach je pro lidi přirozený a každý se bojí něčeho trochu jiného. Zatímco někoho děsí pavouci, výšky nebo stísněné prostory, někdo se bojí psů. Často se tento druh strachu objevuje u dětí, které ještě nemají svět dokonale prozkoumaný a neznají...