Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Americká krátkosrstá kočka

Je to zvíře, které má v sobě divokost šelmy, ale zároveň ocení i pohodový den strávený na gauči. Řeč je o americké krátkosrsté kočce, kterou je možné považovat za obdobu té evropské, jen na americkém kontinentě. Čím je toto plemeno speciální a jaké jsou jeho charakteristické rysy?

Geneticky zkroucené uši

„Jedná se o poměrně mladé plemeno, které bylo oficiálně uznáno až v druhé polovině 20. století. Jeho příběh začal selekcí z 81 vrhů pod vedením známého anglického kočičího genetika, který se zaměřil na jeden z typických znaků těchto koček: zkroucené uši. Zjištění ukázala, že za zkroucením uší stojí autozomálně dominantní gen, jenž se předává z kočky na kočku. To ovšem neznamená, že se každému jedinci, který jej nese, uši zkroutí,” vysvětluje chovatelka Darina Tarabini. 

Silné a mohutné tělo

Americké krátkosrsté kočky se řadí mezi střední plemena, a to díky své stavbě těla, která je v mnoha ohledech považována za mohutnou. Jejich hruď je poměrně široká a jejich kosti jsou těžké, končetiny osvalené a tlapky mají silné a kulaté. Pokud se zaměříme na hlavu, tak ta je o něco delší než širší a vyznačuje se silnými čelistmi. Jejich oči jsou posazené poměrně daleko od sebe. 

Nenáročná péče

Co se týče péče, u tohoto plemene nejsou potřebné žádné speciální procedury, vzhledem ke svému původu se jedná o kočky, které od druhých moc nepotřebují. Péči lze omezit na obvyklé rady: pravidelně zastřihávat drápky a kartáčovat srst. Mimo dobu línání je kartáčování potřebné maximálně jednou týdně, nejedná se tedy o časově náročnou aktivitu. Čištění zvukovodů je vzhledem k tomu, že mají uši poměrně otevřené, nutností, poměrně snadno se totiž mohou zanést nečistotami.

Určitá podoba se psy

Povahou jsou americké krátkosrsté kočky velmi hravé, a to i v pozdějším věku. „Zároveň to jsou zvířata, která potřebují kontakt, může se tedy stát, že vás budou následovat kamkoliv, jen aby vám byla nablízku. K tomu patří také to, že se s vámi snaží komunikovat pomocí nejrůznějších zvuků a vrnění. V těchto ohledech jsou trochu podobní psům,” říká Darina Tarabini. 

Americké krátkosrsté kočky jsou zároveň i skvělými parťáky na trávení volného času. Mimo to jsou také velmi inteligentní a skvěle vychází s ostatními zvířaty, a to včetně psů, je možné je tedy pořídit i do domácnosti, kde už nějací domácí mazlíčci jsou

 

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?