Jak správně pečovat o kočičí kožich

Na podzim kočky oblékají nový zimní kožich a starých chlupů se zbavují. V tomto období, stejně jako na jaře, kdy zas své kabáty shazují, je na místě zvýšená péče o jejich srst. Přílišným kartáčováním nebo používáním špatných nástrojů bychom ale kožich mohli pěkně poničit. Kdy a jak zvolit správnou péči? 

Kočky jsou sice velmi čistotné a péčí o svůj kožich tráví dokonce až polovinu svého bdělého času, pomoc ale stejně potřebují. Česání kočky přitom není důležité jen pro její zdraví. Utužuje i vaše vzájemné vztahy. Navíc při pravidelné péči jistě zpozorujete, že nemusíte zametat chlupy tak často. Co je ale asi nejdůležitější - tím, že kočce pomůžete zbavit se odumřelých chlupů, omezíte i jejich množství, které při olizování spolkne. Chlupy v břiše totiž znamenají potencionální nebezpečí v podobě trichobezoárů.

Aby si kočička na česání zvykla, je dobré začít s ním už od kotěte a udělat z něj rituál, který si vzájemně užijete. Většina koček s tím nemá problém a kartáčování miluje. Jsou ale i výjimky a u nich je lépe postupovat opatrně, aby si ho chlupáč nezošklivil. Kočku do činnosti nenutit, pomalu zkracovat frekvence a prodlužovat dobu česání. Pomůže i vlídné mluvení, pochvaly a pamlsky.

Frekvence česání se bude lišit nejen podle ročního období, ale i prostředí, ve kterém chlupáč žije (kočky žijící celoročně uvnitř většinou nemívají drastické línání). Dlouhá srst se více zacuchává, a proto bude chtít pročesávat častěji než krátká. Protože péče i vhodné nástroje k ní se liší také podle plemene, je vhodné si zjistit, co je nejlepší právě pro to vaše. Tyto informace se dozvíte přímo od vašeho chovatele nebo v chovatelském klubu. Můžete se je dočíst i v některých katalozích kočičích plemen. Možná vám poradí i váš veterinář či kvalitní prodejce chovatelských potřeb.

Jaký kartáč nebo hřeben zvolit, totiž nezáleží jen na délce chlupů, ale i na jejich struktuře. Navíc vhodnou volbou si výrazně usnadníte práci. Obecně platí, že krátkosrsté kočičky stačí vykartáčovat jedenkrát týdně. Takováto frekvence stačí i některým polodlouhosrstým kočkám s necuchavou srstí. Praxí zjistíte, jestli je třeba věnovat se kožíšku častěji, nebo ne. Některá plemena mají ovšem k zacuchávání sklony a více péče potřebují i dlouhosrsté kočky. Nejvíc času česáním strávíte s peršankami. Těm díky struktuře začíná srst cuckovatět už po několika dnech bez péče. 

Kdybychom cucky a dredy v kožichu kočky delší dobu ignorovali (u některých koček to ani nemusí být doba nijak dlouhá), může se objevit podráždění kůže a vyrážka. Stav může přejít až k vypadávání srsti, tvorbě lysin nebo abscesů. Dermatologické potíže jsou u koček velmi časté a vzniknou raz dva, proto není radno zacuchanou srst zanedbávat. Na druhou stranu si musíme dávat pozor, abychom přílišným vyčesáváním kočce nevytrhali příliš mnoho podsady.

Pokud si chcete trochu ulehčit práci, pořiďte chlupáčovi kartáč na podlahu nebo na zeď, o který se bude česat sám. K dostání jsou i varianty na roh zdi i nábytku. Toto může být vhodnou volbou pro kočky, které česání vážně nesnášejí. Častému zametání se tak sice nevyhnete, odumřelá srst se ale z kožichu dostane, a kočka nespolyká tolik chlupů.

Patří česání mezi váš oblíbený společný čas, nebo je spíše utrpením pro obě strany? Máte doma kočičku, co potřebuje každodenní vyčesávání, nebo její srst stačí jednou za čas přetřít semišovým hadříkem?

Související články

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...

Se psem na ski s Katarinou Vigodovou (2. díl)

V prvním díle rozhovoru se slovenskou musherkou Katerinou Vigodovou jsme se bavili o tom, jak se na takový ski výlet s psím chlupáčem vůbec připravit. Dnes se spolu s Katkou v povídání vypravíme do sněhové stopy. Jaké povely by pejsek měl umět? A proč...

7 trendů ve světě mazlíčků v nadcházejícím roce

Chovatelské potřeby jsou v současnosti rychle rostoucím segmentem a jako v každém odvětví i tady můžeme vysledovat vývojové tendence novinek přicházejících na trh. Pojďme se teď společně podívat na největší trendy ve světě chlupáčů pro rok 2022.

Jak covid ovlivnil adopci a pořizování domácích zvířat?

Zajímavý trend, který přinesl segment s domácími mazlíčky. Oproti ostatním odvětvím, toto roste závratnou rychlostí. Proč je tomu tak? Společně se podíváme na nejnovější trendy v pořizování a adopci domácích mazlíčků a zda útulky a chovatelské stanice...