Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

 

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

 

Bikejöring patří do závodních disciplín psích spřežení podobně jako mushing, skijöring nebo canicross. V tomto případě jde o tandemovou dvojici psa v zápřahu a cyklisty. Ač se na první pohled může zdát, že nejde o nic složitého, rozhodně to není sport pro každého psa ani majitele kola. Marcel se bikejöringu věnuje už 10 let a prozradí nám, pro koho je vhodný a co vše k němu potřebujeme.

22548829_10214199464369549_4485669370275004816_o.jpg

Marceli, pokud bych chtěla začít s bikejöringem, počítám, že nestačí vzít jen psa, postroj a kolo a prostě jet. Oba členové tandemu už zřejmě musí mít nějakou průpravu, něco umět. Začněme u lidského člena. Jak zdatný jezdec na kole by to měl být?

Kľúčová je rovnováha, nie je potrebné byť majster v triale. 

 

Důležité je si i dobře vybrat parťáka. Hodí se tento sport jen pro tažná plemena, nebo stačí, aby psa bavilo táhnout? Záleží třeba i na jeho velikosti nebo stáří?

Určite je to šport pre každého. Pri veľkosti a veku treba byť však ohľaduplný k svojmu psiemu parťákovi a prispôsobiť mu tempo. 

 

Než psa ke kolu zapřáhneme, jaké povely by měl znát? Měl by být asi i perfektně ovladatelný? Jak ho na zapřáhnutí ke kolu připravit?

Základný povel je povel STOJ. Potom sú veľmi užitočné stranové povely. Používajú sa väčšinou DŽÍ (do prava) a HO (do ľava) pretože sú to výrazne odlišné slová. 

Ideálne je, ak má náš psí parťák základy z canicrossu a mal by mať aj dostatočnú kondíciu. Pretože v prvom rade to má byť zábava a nechceme mu to znechutiť vyčerpaním. 

Fly.jpg

Liší se nějak postroje na jednotlivé tažné disciplíny? Jakou další výbavu pes potřebuje?

Postrojov je mnoho druhov a značiek. Postroj na bikejöring by mal byť dlhý na celé telo. Je možné používať rovnaký postroj na canicross, scooter aj bikejoring.

Ďalej potrebujeme pružné vodítko, a v začiatkoch je ideálne používať aj anténu (držiak ťažného lana), aby sa nám lano nezaplietlo do predného kolesa. Na majstrovstvách Europy a sveta je anténa povinnou výbavou. 

 

Musí být kolo pro bikejöring speciálně upraveno?

Dôležité sú funkčné brzdy. Vhodný je horský bicykel s už spomínanou anténou. 

 

V jakém terénu se běžně jezdí, jaké bývá převýšení?

Lesné cesty, lúky, polia. Hlavne se vyhnúť asfaltu a drsným povrchom, kameňom. Prevýšenie je rôzne, záleží na type tréningu či je silový, technický, rýchlostný. Napríklad silové tréningy je dobré jazdiť do kopca a na rýchlostné tréningy sa využívajú rovinky s minimálnym prevýšením.

70928444_10219636988584256_476849207894867968_n.jpg

Jak dlouhé závody bývají a v jaké rychlosti se závodníci pohybují?

Prevažne sa organizujú preteky šprintové, kde sú trate dlhé od 3 km do zhruba 7 km. 

Priemerné rýchlosti závisia od trati, kde rýchlosť ovplyvňuje podklad, prevýšenie členitosť a technická náročnosť. Aj na náročných tratiach sa tí najrýchlejší pohybujú cez 30 km/h. Na rýchlych tratiach sú priemerky okolo 35 km/h, kde sa maximálne rýchlosti vyšplhajú aj na 47 km/h. 

 

Jak časté bývají při bikejöringu pády? 

Záleží na jazdcovi :). Moja štatistika je zhruba 3 krát za sezónu. Niekedy sa tomu nedá vyhnúť, keď sa jazdí na hrane. Doležité je pri tom psa nevystrašiť a nespraviť z toho negatívnu skúsenosť, takže sa snažím už vo vzduchu svojho psa pochváliť za to že ma počká. 

 

Dá se bikejöring trénovat celoročně?

Dá sa jazdiť na suchu, na vode, na blate, na snehu, ale nie na ľade. Tiež je rozumné vyhnúť sa vysokým teplotám.

 

Jak s bikejöringem začít, existují nějaké školy nebo trenéři?

Na sociálny sieťach existujú skupiny, kde sa nadšenci dohadujú na spoločných tréningoch, kde sa dajú získať rôzne skúsenosti a rady. Behejsepsem.cz organizujú spoločné tréningy pre začiatočníkov a pokročilých v canicrosse, tréningy na kolobežke a víkendové kempy, kde sa môžete stretnúť so skúsenými inštruktormi, ktorí Vám radi poradia v začiatkoch. 

marcelfly.jpg

Pokud se mu chceme věnovat závodně, jak často bychom měli trénovat? Je vhodné do tréninku zapojit i jiné aktivity než samotný bikejöring?

Určite by som to rozdelil na tréning človeka a na tréning psa:

Tréning psa by sa mal skladať z tréningu silového a rýchlostného. Výbornou formou tréningu v lete je plávanie a freeruning. Taktiež sú vhodné balančné cvičenia na posilnenie tela a koordinácie. Je dôležité si parťáka sledovať, pretože je jednoduché ho pretrénovať. Počet tréningov sa líši od obdobia.

Tréning človeka je tiež podstatný, ľudský výkon na pretekoch hraje veľkú rolu. Aj technické zručnosti sú dôležité, pretože sa jazdí rýchlo, na to že sa jazdí v teréne a pes je schopný do zákruty zatočiť oveľa rýchlejšie ako cyklista. Ja sa snažím trénovať 4-6 krát v týždni. Skúšam rôzne tréningové metódy na rozvoj vytrvalosti, ale hlavne sily a rýchlosti, pretože sú preteky časovo relatívne krátke. Navštevujem aj športového lekára, ktorý mi na základe testov odporúča tréningové postupy. 

 

Jaký je váš největší úspěch v bikejöringu?

3. miesto Majstrovstvá Európy ICF 2016 Nové Město na Moravě

3. miesto Majstrovstvá Európy ICF 2017 Taliansko

4. miesto Majstrovstvá Sveta IFSS 2017 Poľsko

 

Co vás na tomto sportu tak baví, co vám dal do života? 

Fascinuje ma ako to psov baví, aký vedia mať zápal pre prácu. Dal mi tento šport partnerku, veľa kamarátov, zážitkov, skúseností, radostí aj strastí. Vďaka tomu sme precestovali a spoznali časť sveta. 

 

Vzkázal byste něco těm, co s ním chtějí začít?

Hlavne sa nebojte pýtať. Je oveľa lepšie učiť sa zo skúseností druhých než z vlastných chýb. 

 

Jak vypadá takový závod bikejöringu na mistrovství evropy se můžete podívat v tomto videu. 

 

FOTO KREDIT: Marcel Dučák

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...