Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a zkracuje délku života. V prevenci obezity koček hraje klíčovou roli výživa. V článku přinášíme rady, jak problémům předcházet a jaká jsou dlouhodobá a systematická řešení.

Obezita u koček: problém začíná v misce 

S obezitou se většinou potýkají kočky žijící v domácnosti, které nemají tolik podnětů k pohybu. Ve většině případů je na vině nevhodně zvolená strava, její množství a složení, které neodpovídá potřebám zvířete. Téměř vždy je příčinou obezity fakt, že kočka dostává příliš mnoho krmiva a pamlsků v poměru k velikosti a množství tělesné aktivity. 

Kočka by měla mít nepřetržitý přístup ke svému krmivu a jeho kvalita proto hraje zásadní roli. V současné době představuje největší problém složení komerčních krmiv, jejichž velkou část tvoří sacharidy. Tato krmiva jsou pro zvířata navíc velmi chutná, což může kočku svádět k tomu, aby jedla více, než doopravdy potřebuje. Kočky jsou navíc masožravci a jejich organismus není uzpůsoben ke zpracování většího množství sacharidů, a kočky tak snáze přibírají. 

V neposlední řadě mohou být faktorem také hormonální změny; například kočky po kastraci jsou náchylnější k přibírání na váze. Na vině může být také věk kočky nebo snižování fyzické aktivity kvůli zdravotním problémům. Kočkám po kastraci, starším kočkám a kočkám se specifickými potřebami je proto velmi důležité vždy uzpůsobit stravu na míru. 

Prevence obezity

Obezita koček obecně zhoršuje kvalitu jejich života – kočky jsou zpravidla méně pohyblivé, hůře se jim dýchá a zvyšuje se pravděpodobnost problémů pohybového aparátu. Kromě toho představuje obezita celkově značný nápor na organismus zvířete, zvyšuje náchylnost koček k různým nádorovým onemocněním, obézní kočky jsou náchylnější k infekcím a také k diabetu. Abyste zamezili těmto problémům, snažte se hlídat správnou kondici své kočky. 

Nejlepší prevence obezity je výživou, při nákupu krmiva hlídejte jeho složení. Kočka by měla dostávat kvalitní a vyváženou stravu, jejíž hlavní složkou by měly být kvalitní zdroje bílkovin. Výběr krmiva by měl být přizpůsoben také specifickým potřebám kočky. Kastrované kočky budou potřebovat odlišnou dietu než koťata nebo kočičí senioři. Pokud chcete své kočce přilepšit, vybírejte kvalitní a zdravé pamlsky, které nebudou nadměrně zatěžovat kočičí metabolismus. I zde platí, že většinu složení by měly tvořit bílkoviny a zbytek ideálně funkční složky, jako jsou například zdroje vitamínů. 

V neposlední řadě nezapomínejte na to, že nedílnou složkou prevence obezity jsou také pohybové aktivity. S kočkou si proto pravidelně hrajte a vybízejte ji k pohybu – doma se nabízí lezení po kočičích stromech, chytání „myšek“ nebo pravidelná hra s laserem. 

Hubnutí není snadné a vyžaduje trpělivost 

Pokud preventivní opatření selžou, je potřeba kočku vrátit zpět do její ideální kondice. K ní ale nevede krátká a snadná cesta. Častou chybou řešení nadváhy koček je omezování porcí bez ohledu na nutriční potřeby zvířete. Takový přístup sice může vést ke krátkodobému úbytku na váze, ale za cenu zdravotních problémů a možné podvýživy. Navíc bez úpravy režimu nebývá toto řešení dlouhodobě udržitelné. 

Dietu a hubnutí koček je dobré dopředu konzultovat s nutričním specialistou nebo veterinářem, který vám pomůže nastavit správný postup. Vhodné řešení většinou představuje speciální krmivo určené pro redukci hmotnosti. 

Veterinární výživa Brit při obezitě obsahuje snadno stravitelné dietní živočišné bílkoviny z kuřecího masa, méně tuku a sacharidů oproti klasickým granulím a vysoký obsah vlákniny. Díky vysokému podílu proteinů je ideální pro snížení objemu tuku a zdravé hubnutí bez ztráty energie. Při dietě by kočky neměly dostávat žádné pamlsky ani další pochutiny na přilepšenou. Je důležité dodržovat pokyny odborníka opravdu důsledně. 

Kromě dietních opatření je důležité věnovat pozornost pohybovým aktivitám a postupně navyšovat jejich intenzitu. S kočkou si pravidelně hrajte a věnujte jí dostatek pozornosti.



Související články

Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a...

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...