Plavání se psem má svá pravidla

Pobyt u vody a plavání se psem je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit. I tato zábava ale může pro vašeho čtyřnohého parťáka představovat potenciální nebezpečí a bohužel nezřídka končí kolapsem organismu. V článku se proto podíváme na to, jaké zásady dodržovat, abychom těmto nepříjemnostem předcházeli. 

Přestože se plavání jeví jako odpočinková aktivita, při které se pejsek příjemně zchladí, ve skutečnosti při něm pes vydává velké množství energie a poměrně rychle se unaví. Dlouhý pobyt psa ve vodě je tak v letních měsících častým důvodem kolapsu psů končících i hospitalizací. Během pobytu ve vodě totiž pejskům hrozí nejen přehřátí organismu, o kterém jsme psali v například v tomto článku, ale také hyperhydratace neboli intoxikace vodou, která může být pro psy opravdu velmi nebezpečná. 

Všeho moc škodí. To platí i o vodě

Během vodních radovánek, jako jsou hra, potápění, skákání do vody, aport hraček nebo lovení vody, pes spolyká opravdu velké množství vody. Ať už v zápalu boje, nebo protože se během náročné aktivity potřebuje více hydratovat. Pes zkrátka nedokáže odhadnout, že se mu už dostalo více tekutin, než jeho organismus doopravdy potřebuje a dokáže zvládnout. 

Možná si říkáte, že je dobře, že se pes během hry v horkém počasí dostatečně hydratuje, opak je ale pravdou. Pokud pes přijme příliš velké množství vody, hrozí mu nebezpečí v podobě intoxikace vodou. To je stav, kdy jeho organismus už nezvládá množství vody zpracovat, ledviny nestíhají vodu filtrovat. Následně dochází k ředění krevní plazmy a postupnému rozvratu vnitřního prostředí – to se ve výsledku projevuje otokem vnitřních orgánů včetně mozku. Tento stav zpravidla poznáte podle ztráty koordinace, malátnosti a zhoršeného dýchání. Mezi další příznaky patří například skleněné oči, křeče, zvracení nebo nadměrné močení.  

Pokud máte podezření, že váš pes přijal velké množství vody a pozorujete u něj některé z příznaků, na nic nečekejte. Jedná se o opravdu vážný stav, ve kterém nejsme schopni pejskovi sami pomoci a je nutné neprodleně vyhledat veterináře.

Základem je prevence 

Pobyt ve vodě pejskovi přináší spoustu radosti a není důvod mu ho odpírat ve strachu z různých nebezpečí. Důležité je ale mít psa pod kontrolou po celou dobu vodních radovánek a dodržovat jednoduché zásady, díky kterým rizika co nejvíce omezíte. 

roger-starnes-sr-nv8ucqrpz2w-unsplash.jpg

  •  Omezený čas ve vodě

Základem je nenechat pejska ve vodě dovádět příliš dlouho, ať už jde o hru, nebo plavání. Pokud se pro vašeho parťáka jedná o zcela novou aktivitu, je lepší ​​začít opravdu pomalu a postupně navyšovat dobu, kterou pes stráví ve vodě. Sledujte jeho reakce a vždy mu mezi koupáním dopřejte čas na odpočinek. 

  • Postupné budování kondice 

Se zlepšující se kondicí a plaveckými dovednostmi nebude mít pejsek tendence během plavání pít tolik vody. Proto můžete úseky postupně prodlužovat a budovat tak lepší kondici. Ideální je plavání vedle paddleboardu nebo společné plavání, kdy máte pejska stále pod kontrolou. 

  • Používání plaveckých pomůcek 

Plavecké pomůcky jsou skvělým pomocníkem jak pro psy začátečníky, tak při kondičním plavání. Poskytují psovi podporu a pomáhají mu udržet se na hladině, pes tak ve vodě získává jistotu a potřebnou kondici, aniž by plavání představovalo pro jeho organismus příliš velkou zátěž. Díky tomu pejsek vydrží ve vodě déle bez zbytečného rizika. 

  • Hra ano, ale bezpečně! 

Jednou z nebezpečných aktivit při koupání psa je také chytání hraček ve vodě. Pejsci tento způsob zábavy milují, ale je potřeba vědět, kdy přestat. Míček pejskovi do vody hoďte jen párkrát a následně mu dopřejte přestávku na vydýchání a odpočinek.



Související články

Co dělat, když se vám ztratí pes?

Ztráta psa je noční můrou snad každého z nás. A přestože se snažíme této události zabránit všemi způsoby, každému se může stát, že se pejsek ve chvilce nepozornosti zaběhne. I v takto nepříjemné chvíli je důležité zachovat chladnou hlavu a udělat vše...

Plavání se psem má svá pravidla

Pobyt u vody a plavání se psem je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit. I tato zábava ale může pro vašeho čtyřnohého parťáka představovat potenciální nebezpečí a bohužel nezřídka končí kolapsem organismu. V článku se proto podíváme na to, jaké...

Trpí váš mazlíček nadváhou?

Obezita domácích mazlíčků je stále častějším problémem, který ovlivňuje zdraví a kvalitu života našich čtyřnohých přátel. Stejně jako u lidí, nadváha u psů a koček může vést k řadě zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, diabetes, problémy...

Užitečné rady při výchově koček

Přestože mají kočky svou hlavu, s výchovou byste to neměli vzdávat, jinak by se mohlo snadno stát, že se vaše kočka opravdu stane hlavou rodiny. Výchova kočky nemusí být nadlidský výkon. Stačí vědět, jak na ně! Přinášíme vám užitečné tipy, které vám...

Může být pes či kočka vegetarián?

V poslední době se poměrně často setkáváme s novým trendem – vegetariánskou stravou pro naše domácí mazlíčky. Přirozeně jsou psi i kočky masožravci, přesto se na trhu často objevují různé vegetariánské alternativy jejich stravy. Zeptali jsme se proto...

Co dělat, aby váš pes nehltal?

Stává se vám, že sotva položíte svému psovi misku s večeří na zem, všechny granulky zmizí a pes před každým jídlem působí, jako by celý týden nedostal najíst? Přestože hltání potravy je typické pro velké množství našich čtyřnohých parťáků, je u nich...