Když je kočka březí: připravte ji na příchod koťátek

Rozhodli jste udělat krok k uchovnění své kočky a nyní se připravujete na její první březost? Březí kočce je potřeba poskytnout jen to nejlepší, aby donosila zdravá a prosperující koťátka. Zapomínat by se nemělo na kvalitní výživu ani dostatek odpočinku! 

Jak poznat, že je vaše kočka březí?  

V ideálním světě si chovatelé zabřeznutí kočky naplánují a vědí, kdy březost očekávat. Samozřejmě se vám ale může stát, že kočička zabřezne neplánovaně, pokud ji například nestihnete zavčasu vykastrovat nebo si přinesete z útulku březí kočku.  

Období březosti koček trvá přibližně 9 týdnů, ale délka bývá individuální a narození koťat můžeme očekávat v rozmezí 58–75 dnů. Příznaky se objeví hned v rané fázi. Zpočátku můžete pozorovat nechutenství – i kočky totiž trpí nevolnostmi, které ale během dvou týdnů vymizí. Po odeznění počáteční nevolnosti se naopak kočičce zvýší chuť k jídlu a začne pomalu přibírat na váze. Kolem třetího týdne si můžete všimnout zvětšení a zrůžovění bradavek a postupně se jí začne zvětšovat také břicho. Kromě fyzických změň, může dojít také ke změně chování – kočka může více spát, být mazlivější (nebo i naopak).

Důležité je kočku v tomto období nijak neomezovat, k ničemu ji nenutit a dopřát jí dostatek klidu. Kočky samy nejlépe vědí, co zrovna potřebují. „ Kočka by měla mít své klidné místo, na které buď už je navyklá, nebo jí na něj navykáme. Je to důležité pro porod, který by měl probíhat ‘bez účasti veřejnosti’,” doplňuje Martin Kváš. 

 

Kvalitní strava je klíčem ke zdraví kočky i koťat 

Hladký průběh březosti a také následného porodu zajistí především bohatá strava, ze které kočka získá vše potřebné pro zdravý vývoj koťátek a připraví se na samotný porod a období po něm. 

Přestože se kočce zvyšuje v období březosti chuť k jídlu, neměli byste ji překrmovat. Přílišné ukládání tuku by mohlo naopak porod komplikovat. „Kočce není nutné v průběhu březosti nijak upravovat krmnou dávku, kočka by ale měla mít k jídlu přístup během celého dne. V průběhu březosti se u kočky nijak významně nemění požadavky na výživu. Už v době před březostí je nutné sledovat tělesnou kondici kočky a podle ní upravovat buď typ krmiva nebo případně krmnou dávku,”  říká Martin Kváš, odborník na výživu. 

Abyste měli jistotu, že se kočce dostane vše potřebné, můžete zvolit krmivo které je určené pro březí a kojící kočky. Vhodné je také krmivo pro koťata, která jí dodá všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny, která kočka v tomto období potřebuje. Na nové krmivo přecházejte postupně, aby si kočka (včetně jejího zažívání) na nové krmivo zvykla. Toho nejlépe docílíte tak, že ho budete postupně smíchávat s granulemi, na které byla doposud zvyklá. Kočkám před porodem a těsně po něm můžete dávat také mléko pro koťata, které podpoří její imunitu a dodá jí dostatečnou výživu v rekonvalescenci po porodu.

Kvalitní strava je pro kočku zásadní také během kojení, i v tomto období by je potřeba zajistit, aby kočka měla ke granulkám přístup během celého dne tak, aby mohla jíst podle vlastní potřeby. V období po porodu není třeba přecházet na jiné krmivo. I v období kojení je pro kočku vhodné krmivo pro koťata, které zajistí dostatek energie pro produkci mléka. 

 

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...