I pes může potřebovat první pomoc. Víte, jak na to?

Většina z nás by pro své domácí mazlíčky udělala první poslední. Bohužel ale jen málo z nás ví, jak jim pomoci ve chvíli, kdy to opravdu potřebují. Znáte zásady první pomoci? 

Přestože nikdo nechce myslet na to nejhorší, nikdy nevíte, kdy můžete svému pejskovi zachránit život.

 Hlavní zásadou je zachovat chladnou hlavu, pokud si nevíte rady, hned volejte na veterinu, kde vám poradí, jak nejlépe pomoci. Ale štěstí přeje připraveným, a proto vám v tomto článku poradíme, jak postupovat v případě nejčastějších trablů, se kterými se může váš pes setkat. 

Ale nejprve obecně. Co byste měli dělat ve chvíli, kdy zjistíte, že váš pes není v pořádku?

  1. Zachovat klid – nikdy nejednejte zkratkovitě. Mohlo by to nadělat více škody než užitku. 
  2. Zjistit stav psa a příčiny jeho problémů. Dobré je zhodnotit, zda mu zvládnete pomoci sami, nebo je potřeba ihned vyhledat veterináře.
  3. Podle situace zavolat na nejbližší veterinární pohotovost či veterinární záchranku. 
  4. Zajistit nejnutnější první pomoc.  

Znáte zásadu ABC? 

 Tato metoda vám v případě vážných situací pomůže zachovat klid, vyhodnotit situaci a postupovat správně při poskytnutí první pomoci před příjezdem veterináře: 

A – dýchání (airway)

B – krvácení (bleeding)

C – cirkulace a vědomí 

A – dýchání 

Nejprve je tedy potřeba zaměřit se na dech. Pokud zjistíte, že pes nedýchá, situace je opravdu vážná a je potřeba okamžitě zahájit resuscitaci a kontaktovat nejbližší veterinární pohotovost. Pokud pes dýchá normálně, můžete přejít k druhému kroku.  

Resuscitace u psů probíhá podobně jako u lidí – je potřeba uvolnit dýchací cesty (to může často pomoci) a následně zahájit masáž srdce, při které by měl pes ležet na pravém boku. Pokud se na to cítíte, měli byste pejskovi poskytnout také umělé dýchání, to probíhá tak, že vdechneme vzduch přes čenich do psí tlamy.

B – krvácení

Po ujištění se, že pejsek normálně dýchá, je potřeba zkontrolovat možné rány. Malé ranky zvládnete ošetřit sami doma – ránu je potřeba dezinfikovat a následně zakrýt sterilním obvazem. U hlubokých a silně krvácivých ran zkuste zpomalit krvácení pomocí tlakových obvazů a rychle vyhledejte veterináře. 

C – cirkulace a vnímání 

Nakonec je potřeba zjistit, zda má pes v pořádku cirkulaci krve a zda normálně reaguje. To ověříte tak, že zkontrolujete, zda má pes normální puls a sliznice mají přirozenou barvu – normální barva sliznice tlamy je růžová a po stisku zbělá a opět se obnoví barva. V případě, že je něco v nepořádku, vyhledejte veterináře. 

Jak se zachovat při nejčastějších krizových situacích? 

Přehřátí 

V létě je velmi častým problémem přehřátí. Přehřátého psa poznáte podle zrychleného dýchání a srdečního tepu a zvýšeného slinění. Budete u něj pravděpodobně pozorovat velkou únavu, malátnost a někdy i dezorientaci. Přehřátému psovi nejlépe pomůžete přísunem tekutin a postupným chlazením.

Šikovným pomocníkem při pomoci od přehřátí je chladicí podložka, která navíc funguje i jako prevence a pejskovi v horkých dnech poskytuje skvělé útočiště. 

Podrobný článek o tom, jak postupovat při přehřátí najdete zde. 

Otrava

Venku i v domácnosti se nachází mnoho nástrah, kterými se mohou vaši mazlíci otrávit. Jednat se může například o čokoládu, rostliny nebo různé toxické látky. Pokud váš pes sežere, co nemá, je vhodné co nejrychleji vyvolat zvracení. Omezíte tak množství toxinů, které se pejskovi dostanou do těla. Vyvolat zvracení můžete například pomocí zředěného 2% roztoku peroxidu vodíku. Následně doporučujeme pejskovi podat černé uhlí, které váže toxiny a může zmírnit dopady otravy.

Při otravě chemikáliemi nebo pozření ostrého předmětu zvracení nevyvoláváme! 

V případě podezření na otravu vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Veterináře vždy informujte o tom, co pes pozřel a v jakém množství. 

Úraz či pokousání 

S nešťastným úrazem se bohužel můžete setkat, přestože jste sebevíc opatrní. Stát se může opravdu cokoliv: srážka autem, potyčka s jiným psem nebo jen nešťastná náhoda při hře. Při úrazu psa je vždy dobré dbát na bezpečnost psa i tu vaší. Proto před samotným ošetřením pejskovi zafixujte tlamu – pes je vystresovaný a při bolestivém doteku se po vás může ohnat. 

 V případě vážnějších úrazů (srážka s autem, pád z výšky atd.) postupujte podle metody ABC, zjistíte tak rozsah zranění pejska. Při rvačce musíte být obzvlášť opatrní. Nejprve od sebe psy opatrně odežeňte a ujistěte se, že jsou oba zajištění. Na pokousání od cizího psa je dobré upozornit veterináře, aby mohl vyloučit možnost přenosu nějakého onemocnění. 

 V případě úrazů krvácivé rány ošetřete a vyčistěte, abyste zabránili přenosu infekce. Případné zlomeniny je potřeba zafixovat, abyste při manipulaci se psem zranění nezhoršili, a vyhledejte pomoc veterináře.

 

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...