Morčata: roztomilí společníci, kteří vás uchvátí svou schopností radovat se z maličkostí

Morčata jsou společenská zvířátka, která vás uchvátí nejen pro svou roztomilost. V rozhovoru s naší ambasadorkou a předsedkyní specializované organizace chovatelů morčat , Andreou Kroftovou, se dozvíte vše, co byste o chovu morčátek měli vědět.

Dobrý den, mohla byste nám popsat, co máte na chovu morčat nejraději? 

Jejich vysoce rozvinuté společenské chování, roztomilost a různorodé zvukové projevy. To je asi to nej, co nás oslovilo při výběru našich mazlíčků.

Čím vás tato drobná zvířátka uchvátila? 

Asi nejvíc svou roztomilostí i tím, jak se dokáží radovat z „maličkostí“, jako je čistá podestýlka, hrst voňavého seníčka nebo zbožňovaný pamlsek. 

Tohle chování má dokonce svoje jméno – popcornování. Morčata se odrazí všemi čtyřmi kolmo vzhůru a zase dopadnou na zem, někdy se během skoku zvládnou i otočit kolem dokola, čímž asi nejvíce připomínají kukuřici poskakující na pánvi při pražení popcornu. Také spektrum jejich zvukových projevů od kvíkání přes rumbování až zpěv je úžasné.

Co je při chovu morčat nejdůležitější?

Správný výběr našich nových parťáků je velmi důležitý. Vždy bychom si měli vybírat „živá“ morčata radostně pobíhající po ubikaci a jevící zájem o své okolí. Musíme se také rozhodnout, zdali chceme morčátka na chov, výstavy nebo jen jako domácí mazlíčky. 

Pak už si stačí vybrat jen plemeno. Které? To již záleží na preferencích a času, který budeme schopni morčatům poskytnout. Každé morče má totiž jiné nároky. Například bezsrstá morčata potřebují mít v místě, kde žijí, vyšší teplotu.

Co by měl mít každý začínající chovatel na paměti? 

Morče se běžně dožívá 5‒6 let, výjimkou dnes nejsou ani osmiletá morčata. Chov morčat je tedy závazek na několik let a s takovou zodpovědností bychom k tomu měli při jejich pořizování všichni přistupovat. 

unnamed.jpeg

Vyžadují morčata nějakou speciální péči? 

Morčata jsou býložravci a jejich trávicí trakt je stavěný na stálý přísun velkoobjemového krmení se spoustou vlákniny. Nejdůležitější složkou jejich potravy je tedy kvalitní seno, které podáváme bez omezení, dále tráva, bylinky a občas kousek zeleniny. Jiné už je to s granulemi. Granule podáváme v odměřené dávce, cca kávová lžička na morče a den. 

Známou pravdou je, že si morčata, stejně jako lidé, neumí vyrobit vitamín C, a proto ho musí dostávat v potravě. V období léta, kdy mají k dispozici čerstvou trávu, není zpravidla přidávání vitamínu potřeba. Jeho příjem je pokrytý přímo z pastvy. Pokud tuto možnost nemáme, popř. v zimním období, kdy morče nemůže být na pastvě, můžeme trávu nahradit čerstvou zeleninou s vysokým obsahem vitaminu C. Jedná se o například o kořenovou zeleninu (zejména petržel), řepu, papriku a natě (mrkvová, petrželová, řapíkatý celer). Maximální dávka zeleniny na den je 70 gramů. Další možností jsou granule s vitamínem C, popř. vitamín C přímo v 40mg tabletkách určených pro morčata nebo kapkami.

Je lepší chovat jen jedno morče, nebo mají raději život ve skupině? 

Pro jejich vysoce vyvinuté společenské chování by měl mít každý na paměti to, že není možné si pořídit jen jedno morče. Pokud po morčeti toužíme, musíme si pořídit minimálně dvě. Člověk jim blízkost stejného druhu nedokáže nikdy plnohodnotně nahradit ani v případě, že by se jim věnoval 24 hodin denně. Morčecí skupina je nejlepším řešením. 

Co vše morčata potřebují k pohodlnému a příjemnému životu?

 Než si morčata přineseme domů, měli bychom mít doma vše připravené. Záleží na tom, kde morčata budeme chovat. Důležité je vybrat místo se stálou teplotou, bez průvanu a s dostatkem denního světla. Jako ubikaci můžeme zvolit klec, box nebo vyrobit příbytek přímo na míru. Do ubikace můžeme umístit přístřešek, tunel nebo zvýšené patro, abychom na morčata viděli, ale přitom měla pocit bezpečí. A samozřejmě vhodnou podestýlku (neprašné hobliny, Asan apod.)

Dále by neměla ve výbavě chybět miska na granule – nejlepší je těžší kameninová, kterou nebude snadné překlopit – a napáječka, ta může být trubičková s kovovou trubičkou nebo pístová, morče se snadno naučí pít z obou.

Měli bychom se vyvarovat některých součástí vybavení jako jsou různé mřížové koule na ovoce či zeleninu nebo kolotoče. Morčata si v nich totiž mohou způsobit vážný úraz. Pro případ transportu je dobré mít k dispozici přepravku. Pokud máme zahrádku, kde se morče může pást, tak je dobré pořídit si i zasíťovanou ohrádku a přístřešek k zajištění stínu.

Dají se ochočit a jak?  

Morčata jsou učenlivá a dají se dobře motivovat jídlem. Naučí se slyšet na jméno, panáčkovat a zvládnou i morčecí agility. Nejpronikavějším projevem je hlasité kvíkání, kterým morčata obvykle reagují na přítomnost člověka, který přichází například se zeleninou. Velice dobře rozlišují členy domácnosti, kteří chodí krmit, a vítají je hlasitým kvíkotem.

mj5-0062.JPG

 

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...