5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

„Nejčastější a největší chybou je nerespektování živinových potřeb psa. Každý pes je jedinečný a má jiné nároky na výživu. Pokud tyto nároky nebudeme respektovat, může to mít přímý dopad na zdraví psa, jeho výkonnost, vytrvalost, ale také radost z pohybu. Je proto důležité řídit se pravidly výživy a nedopouštět se zbytečných chyb,“ vysvětluje Martin Kváš, nutriční specialista Britu. 

1) Nekvalitní a nevyvážená strava

Krmíte psa granulemi nebo dáváte přednost domácímu jídlu? Obojí má své výhody a nevýhody, nicméně je vždy potřeba dbát na to, aby se vašemu psovi dostalo přesně těch živin, které potřebuje a ve správném množství! Rozhodující je dostatečný příjem sacharidů, tuků, proteinů, minerálů a vitamínů. Pokud si nejste jistí potřebnou skladbou jídelníčku svého psa, nebojte se obrátit na odborníka, který vám jistě poradí.

Ti, kteří chtějí svého pejska rozmazlovat a dávat mu domácí stravu, si proto musí dobře pohlídat správnost přípravy a složení jídelníčku. Krmení granulemi je v tomto ohledu daleko jednodušší. Je potřeba vybrat tak, aby splňovaly nutriční požadavky vašeho psa, a dále stačí hlídat správnou velikost krmné dávky. Zde je důležité dobře číst informace o složení granulí a hlavně o jejich výživové hodnotě. Při výběru granulí byste se neměli rozhodovat podle ceny a ani obrázku na obalu.

2) Krmení psa lidským jídlem 

Dělá na vás váš chlupáč u stolu psí oči, tak polevíte, ať si taky pochutná? Vězte, že to není dobrý nápad. Jednou ustoupíte a váš pejsek už nepochopí, že to dělat nemůže. Navíc pamatujme, že to, co je dobré pro nás, nemusí být dobré a hlavně zdravé pro našeho psa. Problematické jsou zejména soli a dochucovadla, která se při přípravě jídla používají a nejsou prospěšná ani z výživového hlediska. 

3) Nerespektování potřebného množství

Problematické je nerespektování množství jídla, které pes potřebuje. To platí o nedokrmování, ale i překrmování, jelikož mohou vést k podvýživě, respektive obezitě psů. Odborník na výživu Martin Kváš ale upozorňuje, že výživa není jen o množství. „Výživa a její správné nastavení je komplexní záležitost, která se neodvíjí jen od množství podávané potravy. Naopak vyžaduje poměrně hluboké znalosti a při nastavování různých diet je potřeba vždy dbát na rady odborníků, aby pes dostal vše potřebné ve správném poměru a množství. Při výběru stravy je potřeba zohlednit řadu věcí, jako jsou například věk, rasa psa nebo jeho kondice,“ vysvětluje.
Pokud se vám zdá, že váš pes neprosperuje, přestože mu dáváte doporučené množství, je proto lepší se nejprve poradit. Je možné, že mu schází některá konkrétní složka stravy.

4) Příliš mnoho pamlsků a doplňků stravy

Rádi dopřáváte svému psovi spoustu pamlsků? Raději zbystřete. Všechny ty malé dobroty, které váš mazlíček dostává v průběhu dne, mohou přidat spoustu kalorií navíc a narušit tak rovnováhu jeho stravy. Je proto dobré hlídat množství podávaných pamlsků a především vybírat kvalitní pamlsky, které v sobě neobsahují zbytečně moc sacharidů apod. 

„Řada chovatelů také jídelníček svého psa obohacuje o plejádu různých doplňků stravy. To není v zásadě špatně, ale je dobré vědět, že doplňky nejsou samospásné a nenahradí plnohodnotnou stravu,“ upozorňuje Martin Kváš. 

5) Časté střídání diet 

S předchozím bodem také úzce souvisí chyba, jíž se dopouští ti, kteří v dobré víře často střídají různé typy granulí, bedlivě sledují nové trendy ve výživě a ihned je ochotně následují. Psům prospívá stabilita a správně nastavený jídelníček. Že je něco zrovna v módě, nemusí nutně znamenat, že to je nejlepší cesta pro vašeho psa. 

 

Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...