5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

„Nejčastější a největší chybou je nerespektování živinových potřeb psa. Každý pes je jedinečný a má jiné nároky na výživu. Pokud tyto nároky nebudeme respektovat, může to mít přímý dopad na zdraví psa, jeho výkonnost, vytrvalost, ale také radost z pohybu. Je proto důležité řídit se pravidly výživy a nedopouštět se zbytečných chyb,“ vysvětluje Martin Kváš, nutriční specialista Britu. 

1) Nekvalitní a nevyvážená strava

Krmíte psa granulemi nebo dáváte přednost domácímu jídlu? Obojí má své výhody a nevýhody, nicméně je vždy potřeba dbát na to, aby se vašemu psovi dostalo přesně těch živin, které potřebuje a ve správném množství! Rozhodující je dostatečný příjem sacharidů, tuků, proteinů, minerálů a vitamínů. Pokud si nejste jistí potřebnou skladbou jídelníčku svého psa, nebojte se obrátit na odborníka, který vám jistě poradí.

Ti, kteří chtějí svého pejska rozmazlovat a dávat mu domácí stravu, si proto musí dobře pohlídat správnost přípravy a složení jídelníčku. Krmení granulemi je v tomto ohledu daleko jednodušší. Je potřeba vybrat tak, aby splňovaly nutriční požadavky vašeho psa, a dále stačí hlídat správnou velikost krmné dávky. Zde je důležité dobře číst informace o složení granulí a hlavně o jejich výživové hodnotě. Při výběru granulí byste se neměli rozhodovat podle ceny a ani obrázku na obalu.

2) Krmení psa lidským jídlem 

Dělá na vás váš chlupáč u stolu psí oči, tak polevíte, ať si taky pochutná? Vězte, že to není dobrý nápad. Jednou ustoupíte a váš pejsek už nepochopí, že to dělat nemůže. Navíc pamatujme, že to, co je dobré pro nás, nemusí být dobré a hlavně zdravé pro našeho psa. Problematické jsou zejména soli a dochucovadla, která se při přípravě jídla používají a nejsou prospěšná ani z výživového hlediska. 

3) Nerespektování potřebného množství

Problematické je nerespektování množství jídla, které pes potřebuje. To platí o nedokrmování, ale i překrmování, jelikož mohou vést k podvýživě, respektive obezitě psů. Odborník na výživu Martin Kváš ale upozorňuje, že výživa není jen o množství. „Výživa a její správné nastavení je komplexní záležitost, která se neodvíjí jen od množství podávané potravy. Naopak vyžaduje poměrně hluboké znalosti a při nastavování různých diet je potřeba vždy dbát na rady odborníků, aby pes dostal vše potřebné ve správném poměru a množství. Při výběru stravy je potřeba zohlednit řadu věcí, jako jsou například věk, rasa psa nebo jeho kondice,“ vysvětluje.
Pokud se vám zdá, že váš pes neprosperuje, přestože mu dáváte doporučené množství, je proto lepší se nejprve poradit. Je možné, že mu schází některá konkrétní složka stravy.

4) Příliš mnoho pamlsků a doplňků stravy

Rádi dopřáváte svému psovi spoustu pamlsků? Raději zbystřete. Všechny ty malé dobroty, které váš mazlíček dostává v průběhu dne, mohou přidat spoustu kalorií navíc a narušit tak rovnováhu jeho stravy. Je proto dobré hlídat množství podávaných pamlsků a především vybírat kvalitní pamlsky, které v sobě neobsahují zbytečně moc sacharidů apod. 

„Řada chovatelů také jídelníček svého psa obohacuje o plejádu různých doplňků stravy. To není v zásadě špatně, ale je dobré vědět, že doplňky nejsou samospásné a nenahradí plnohodnotnou stravu,“ upozorňuje Martin Kváš. 

5) Časté střídání diet 

S předchozím bodem také úzce souvisí chyba, jíž se dopouští ti, kteří v dobré víře často střídají různé typy granulí, bedlivě sledují nové trendy ve výživě a ihned je ochotně následují. Psům prospívá stabilita a správně nastavený jídelníček. Že je něco zrovna v módě, nemusí nutně znamenat, že to je nejlepší cesta pro vašeho psa. 

 

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...