Hormonální antikoncepce i pro zvířata?

Pokud máte doma psí nebo kočičí slečnu a neplánujete ji začlenit do chovu, období hárání či mrouskání je pro vás mnohokrát stresující. Možná jste tedy už přemýšleli, jestli jí nezačít podávat antikoncepci. Pokud ano, tady máte pár informací, které by se vám mohly hodit.

Jestliže doma máte nekastrovanou fenku, určitě znáte ten stres v době hárání. Venku ji nemůžete ani pořádně nechat proběhnout, nesmíte ji ani na chvilku spustit z očí. Neustále odháníte otravné psy a nervy přetékají. O to hůře, pokud jste zrovna vy majitelem i dotyčného nenechavce, který žije společně s vámi. Oddělit hárající fenku od psa v jednom bytě je často skoro nadlidský úkol.

Pokud zas bydlíte společně s kočkou, její neustálé mrouskání může být po pár dnech jednomu k zbláznění. Ještě když na to chlupaté neštěstí šlápnete při každém kroku, protože se kolem vás neustále motá a nenechá vás ani chvilku na pokoji.

Můj názor, troufám si říct společný s velkou částí veterinářů a organizací na ochranu zvířat, na kastraci už znáte. Nejsou-li kocour, pes, kočka nebo fena určení k chovu, kastrace je to nejlepší pro jejich fyzické i duševní zdraví. Jestli ale z nějakého důvodu svoje zvířátko kastrovat nechcete, ale nechcete ani dlouhodobě snášet starosti spojené s dobou hárání, možná už jste přemýšleli o aplikaci hormonální antikoncepce. Co však hormonální antikoncepce pro zvířata obnáší?

U fenek a koček se podávají progestiny - analogy přirozeného hormonu progesteronu, který samice vylučuje v poslední fázi hárání. U nás se nejčastěji používají injekce aplikované v klidové fázi pohlavního cyklu. Jejich podání vede k oddálení říje o tři až šest měsíců.

Jejich podávání, hlavně opakované, s sebou ale může nést rizika. Při dlouhodobé aplikaci může mít negativní vliv na zdraví zvířete. U fen i koček se může rozvinout hnisavý zánět dělohy. Tento stav je akutní, a bohužel život ohrožující. Může docházet i k podpoře tvorby nádorů mléčné žlázy.

Obě tyto komplikace se často vyskytují i u fen a koček, které nepodstoupily kastraci a hormonální antikoncepci nedostávají. Při její aplikaci tedy bývá riziko onemocnění o to vyšší. Může se také objevit intolerance glukózy vedoucí až k cukrovce. V klinické praxi se ovšem těžko přesně určuje, jestli problémy souvisí s užíváním antikoncepce. Velmi často se totiž objevují se zpožděním, a to i několika let. Některé vědecké studie ale prokazují, že u zvířat, u kterých se antikoncepce používala, jsou komplikace na pohlavních orgánech častější.

Antikoncepce existuje i pro psy - samce. Ta se podává formou podkožního implantátu, který blokuje tvorbu testosteronu. Jeho účinnost je šest měsíců. Na rozdíl od antikoncepčních injekcí pro feny nebyly u implantátu pro psy zjištěny nežádoucí účinky na zdravotní stav.

Pokud se rozhodnete pro podání antikoncepce, je velmi důležité aplikaci správně načasovat. Nevhodná doba totiž riziko zdravotních komplikací může ještě umocnit. Měli byste tedy mít přesný přehled o pohlavním cyklu zvířete. Promluvte si také se svým veterinářem, nechte si vše důkladně vysvětlit a nechte ho zhodnotit, jestli je podání hormonální antikoncepce ve vaší situaci vhodné.

Vyzkoušeli jste na své fence či psovi antikoncepci nebo jste se rozhodli pro kastraci? Budu ráda, pokud se se mnou podělíte o vaše zkušenosti.

Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...