Jak správně pečovat o chrup hlodavců

U větších domácích zvířat, zejména u psů, je pro nás péče o mazlíčkovy zuby samozřejmá. Jakmile zvíře dosáhne několika let věku, je nutné být čím dál pečlivější, protože usazující se zubní plak a potažmo kámen vede k zánětům dásní, které jsou pro celý organismus zvířete nebezpečné. Myslet bychom ovšem měli i na zoubky hlodavců. Ty ovšem trápí hlavně nedostatek obrušování.

Chováte doma morče, křečka, králíka, činčilu nebo třeba potkana? Pak je tenhle článek přesně pro vás a po jeho přečtení možná půjdete do zverimexu pár věcí dokoupit. :)

Jak už to tak bývá, přílišná péče škodí. Tím, že chceme našim zvířátkům dopřávat to nejlepší, jim bohužel někdy můžeme nevědomky znepříjemnit život. Příkladem jsou právě hlodavci, jimž po celý život průběžně dorůstají zuby. Ve volné přírodě si je díky přirozené formě potravy průběžně obrušují, kdežto naše servírování super výživných směsí způsobuje opak.

Vysvětlím, k čemu dochází. Tím, že je krmivo sestaveno tak, aby bylo bohaté na vitaminy a minerály, ho zvíře sní méně – stačí mu menší množství k tomu, aby se nasytilo. Kvůli tomu méně kouše, což vede k nedostatečnému obrušování zoubků. Ty pak přerůstají a hlodavec se dostává do začarovaného kruhu, kdy mu příliš velké zuby brání pořádně dovřít tlamičku a kousat, kvůli čemuž se mu potrava přijímá čím dál hůře a zoubky se nadále neobrušují. V nejkrajnějším případě může zvíře úplně přestat žrát a zemřít hlady.

Zachovejme v kleci přírodu

Konečně se dostáváme k tomu, jak z téhle šlamastiky ven. Co může chovatel udělat lépe? Nejde vlastně o nic složitého. Dopřávejte své „myšce“ v kleci seno a také dřevo. Tím jí poskytnete ideální a dostačující podmínky k tomu, aby si průběžně obrušovala zoubky. A možná pak dokonce přestane demolovat svůj dřevěný domeček, který pro ni doteď představoval „hryzací spásu“.

Mezi vhodné typy dřeva patří například to z ovocných stromků. Naopak dlouhodobě není žádoucí břízové dřevo, ani vrbové, a to kvůli specifickému složení, které v některých případech dokáže léčit, ale ve velkých a častých dávkách spíše ubližuje.

Jen tak pro zajímavost – vyhněte se ztvrdlému chlebu. Někteří chovatelé ho právě za účelem ohlodávání svým mazlíčkům podávají. Nicméně v chlebu se mohou při určitých druzích sušení začít šířit plísně. Nemusejí být vidět, ale organismus malého hlodavce by pořádně potrápily a zatížily.

Kdybyste pojali podezření, že je váš hlodavec na tom se zoubky už hodně špatně, než aby mu tyhle tipy pomohly, zajděte k veterináři. Odborná péče si s přerostlými zuby i u takto malých zvířátek dokáže poradit. Leckdy může zachránit život.

Související články

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...