Proč psi žerou trávu?

Určitě máte také jako já zkušenost s tím, že pes zvláště na jaře sem tam žere trávu. Po tom, co na chalupě jeden z mých chlupáčů spásl za týden prakticky celou zahradu, začala jsem mít obavu, jestli s ním je vše v pořádku. Napadaly mě otázky, jestli jeho tělu něco nechybí nebo naopak nemá nějaké zažívací problémy. Proč psi mají vůbec takovou zálibu v zelené trávě?

Pro někoho může být otázka na první pohled zcela banální. Nicméně odpověď na ni odborníci dosud neznají. Shodují se aspoň v několika teoriích:

  • První hypotézou je, že psi jedí trávu, aby vyvolali zvracení. Jedná se o instinktivní chování. Mohli sníst něco, co jim nesedlo a po čem se necítí dobře nebo se chtějí zbavit nepříznivých bakterií. V tomto případě žerou trávu v celku a rychle ji hltají. Mohou si také chtít pojídáním trávy srovnat mikroflóru žaludku, aniž by vyvolali zvracení.
  • Další možností je, že má pes nevyváženou stravu. Může si tak doplňovat různé vitamíny, minerály a živiny nebo se snažit snížit si nadměrnou kyselost žaludku. Ovšem i ti, co jsou krmeni kvalitním krmivem a nic jim nechybí, se občas “pasou”. Z toho odborníci na psí instinkty vyvozují, že jim tráva prostě a jednoduše chutná. V těchto případech se pes v poklidu pase bez vedlejších účinků jako je zvracení.
  • Může jít i o prosté oživení jídelníčku, u některých psů jde jen o rituál nebo zlozvyk.

Většinou psi žerou trávu velkých stébel. Jak ji polykají v kuse, stébla je lechtají v krku a žaludku, což vyvolává vyvrhnutí i s jeho zbylým obsahem. Každý pes má svůj oblíbený druh trávy. Zpravidla se ale jedná o trávu čerstvou, rostoucí, plnou živin.

Na co je ale určitě ve všech případech potřeba dát pozor je to, aby porost nebyl chemicky ošetřen nebo hnojen. Pokud máte zahradu, kde se váš čtyřnohý kamarád volně pohybuje, používejte na ní jen přípravky s označením, že nejsou nebezpečná pro zvířata. To stejné platí i pro kočky a drobné hlodavce.

Pokud uvidíte svého psa žrát trávu, znepokojení tak není hned na místě. V případě, že by se pes pásl často a dlouze, zkuste změnu stravy. Mohl by to být i příznak střevních problémů. Kdyby ani změna jídelníčku nepomohla, obraťte se raději na veterináře, který psa důkladně vyšetří. Pokud by pes trávu hltal, přičemž by se dávil nevolností a přesto by se mu nedařilo vyzvracet se, bude nejlepší, pokud s ním preventivně zajdete k vašemu psímu lékaři.

Související články

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...