Našli jste zatoulaného chlupáče? Pár tipů, jak postupovat

Jak se zachovat, když narazíte na psího nebo kočičího chlupáče, kteří se sami toulají ulicí a pán v nedohlednu? A jak je to vlastně s odchytem cizích mazlíčků? V článku přinášíme pár užitečných tipů.

Jednou se ke mně a mým chlupáčům na procházce přidal pes, ke kterému se nikdo nehlásil. Naštěstí měl na známce telefonní číslo, a tak se podařilo uprchlíka brzy vrátit majiteli. Díky tomu jsem si uvědomila, že ani nevím, jaký je správný postup při odchycení zvířete. Naštěstí mám kamarádku, která pracuje v útulku, a má s tímto bohaté zkušenosti. Poprosila jsem ji tedy o krátkou instruktáž a připravila si pro vás postup v několika krocích:

  • Před samotným odchycením byste měli důkladně zvážit situaci, jestli je pro vás bezpečné psa odchytit. Především jestli zatoulanec nevykazuje prvky agrese nebo není natolik vystresovaný, že by mohl ze strachu zaútočit. Pokud je pes klidný, zkuste ho přilákat k sobě tichým uklidňujícím hlasem. Můžete si pomoct i pamlskem.
  • Zkontrolujte, zda má pejsek identifikační známku (já si třeba nechala kontaktní telefon našít i se jménem psa na obojek, moc rád mi totiž známky ztrácel). Pokud ano, stačí zavolat majiteli a je po problému.
  • Pokud pes na sobě žádnou identifikaci nemá, vyčkejte s nim alespoň čtvrt hodiny na místě. Je možné, že šel obvyklou trasu v předstihu a páníček se brzy odněkud objeví.
  • Poté už zbývá jen zavolat Městskou policii, která si od vás psa převezme. A pokud se vám ho nepovedlo odchytit, sdělte jim místo pohybu psa, oni se o odchyt postarají. Jestli má pejsek čip, zjistí majitele z Národního registru majitelů zvířat. Když ne, odvezou ho do městského útulku.
  • Můžete kontaktovat i obecní úřad. Obec je totiž ze zákona povinná se o nalezené zvíře postarat. Pokud jste psa odchytli a hodláte ho do nálezu majitele nechat u sebe, máte dokonce povinnost Obecnímu úřadu nález ohlásit. Podle nového Občanského zákoníku pak v případě, že se majitel nepřihlásí, po dvou měsících od vyhlášení nálezu přechází vlastnické právo na psa na vás. Pokud o to nemáte zájem, obec svěří zvíře smluvnímu útulku. Není od věci o nálezu podat zprávu i v několika nejbližších útulcích. Majitel, pokud nějaký je, ho zde určitě bude hledat.
  • Před předáním psa ho můžete ještě vyfotit a fotku vyvěsit na sociálních sítích, tam se informace o nalezenci rozšíří nejrychleji. Existuje i několik stránek a skupin věnovaných právě ztraceným a nalezeným mazlíčkům, jako například Psí detektiv.

S kočkami je to o něco ošemetnější. Jednak se většinou nedají jen tak lehce chytit, a druhak je vysoká pravděpodobnost, že mají z domova volný přístup ven. Pokud tedy kočka vypadá dobře živená a čistá a nejde o nebezpečné místo jako třeba poblíž frekventované silnice, nechte ji raději být. V případě, že vyhodnotíte situaci tak, že je třeba ji odchytit, postupujte následovně:

Většina venkovních koček není na člověka zvyklá a nepřiblíží se k němu. proto je lepší zavolat Městskou policii a nahlásit jim místo pohybu kočky. Můžete zavolat i soukromou odchytovou službu, třeba vet-servis, pak ale počítejte, že za odchyt zaplatíte. Případně si v útulku půjčte odchytovou klec, takzvaný sklopec a o odchyt se postarejte sami nebo útulek o odchyt požádejte.

Související články

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...

Oblékat, či neoblékat psa?

V zimě vytahujeme teplé bundy a kabáty a balíme se do početných vrstev oblečení, abychom se ochránili před vlezlým mrazem. Jak to mají psi? Jsou pro ně oblečky zbytečným výstřelkem, nebo je lepší se na zimu vybavit pěkným kabátkem, který jim pomůže...

Co všechno zvážit, než si pořídíte prvního mazlíčka

Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...

Pes a kočka v jedné domácnosti

Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...