Psychologie psa a porozumění psí řeči

Jak porozumět psí řeči, i když nejste Arabela? Základem je naučit se číst řeč těla a uvědomit si, že pes je v první řadě šelma, která se řídí především instinkty přežití, a až na druhém místě domácí mazlíček.

Jednou jsem si takhle při vycházce se psem říkala, co se tak asi mému čtyřnohému parťákovi honí hlavou, když po něm chci nějaký povel. Určitě to také znáte: mírně nakloněná hlava, upřený pohled a něco, co by se dalo nazvat “zamyšleným výrazem”. Asi tak to vypadá, když můj pes občas přemýšlí, jestli mě poslechne nebo si poběží za psím kamarádem, který nás právě minul.

Nejčastěji tento oční souboj o uposlechnutí povelu probíhal v období jeho puberty. Někdy jsem vyhrála já, někdy on. Vzájemně jsme se snažili číst ve tváři toho druhého a odhadovat, co bude následovat. Až v té době jsem si začala uvědomovat, co vše mi prozradí nejen výraz ve tváři, ale i postavení těla. Samozřejmě jsem ne všem signálům rozuměla a ještě dnes po 20 letech života se psy pronikám do jejich psychologie.

Poučku, že základem všeho je správný výcvik, si pamatuji už od první návštěvy cvičáku. Jenže tenkrát zapomněli dodat, že chování psa je vždy reakcí na něco. Pes například nikdy nekousne jen tak. Štěně například kousáním objevuje svět, vše musí vzít do tlapy tak, jako si dítě musí vše osahat. A to včetně rukou a nohou páníčka :-). A nikdo by to rozhodně nenazval v médiích agresivitou. Tu kolikrát u psa přehlédneme.

V nedávné době jsem narazila v jedné knížce o řeči psů na zajímavý postřeh. Lidé prý často nepoznají, kdy na ně pes cení zuby (což právě může signalizovat strach a agresivitu) a kdy se na ně naopak směje. Bohužel právě to může zadělat i na pěkný malér, především pokud jsou v blízkosti děti. Pes totiž většinou neukazuje zuby jen tak, a to i když se zrovna řadí do party těch “vysmátých”.

O úmyslu vám mohou napovědět čenich a pysky, případně to vše doprovázené vrčením. Nenechte se ale “psím úsměvem” zmást vůči jiným zvířatům. Psi se prý “smějí” jen na nás dvounohé, od kterých to okoukali. Stažené či ohrnuté pysky a vyceněné zuby tak rozhodně neznamenají radost či přátelskost vůči druhému psovi. Stejně matoucí může být i vrtění ocasem.

Pomalé vrtění vztyčeného ocasu totiž může znamenat přípravu na útok. Když ale pes vrtí ocasem rychleji a v horizontální poloze, znamená to, že si můžete oddechnout a chce se kamarádit. Podobné je to i s ušima. Vzpřímené uši signalizují nadřazenost, zatímco sklopené podřízenost. A nelekejte se, že máte náladového psa, když by vás pes vítal a přitom se mu uši pohybovaly. Naopak je to projevem pozornosti vůči vám.

Asi úplně nejtěžší je pro mě číst v chlupáčových očích. Hravé jiskřičky tam vždycky poznám, ale když přemýšlí, tak jsou hluboké, jak studna a já se jen dohaduji, co se mi snaží sdělit. Oči široce otevřené znamenají jistotu a nadřazenost, naopak oči přivřené až zešikmené podřízenost. Klidné rozpoložení psa pak poznáte pomalým zavíráním očí. Ale pozor na upřený pohled, ve vzájemné komunikaci psů to totiž představuje tu největší výzvu psímu protějšku.

A jak jste napojeni na svoje parťáky vy? Poznáte vždycky, co vám chce říct? Popovídáte si :-)?

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...