Vše, co potřebujete vědět o možnostech hlídání domácích mazlíčků

V čase dovolených se řada chovatelů domácích mazlíčků potýká s otázkou, kdo se o jejich kamaráda postará v době, kdy budou pryč. Ne vždy je totiž možné vzít svého zvířecího parťáka s sebou. Naštěstí existuje celá řada možností, jak zajistit svému mazlíčkovi péči.

Cestování se psem ani s kočkou není nemožné, ne vždy ale můžete vyrazit na dovolenou či pracovní cestu společně, a to z různých důvodů: cesta může být pro zvíře příliš stresující nebo jedete na místo, kam si zkrátka není možné vzít domácího mazlíčka. V takových chvílích je potřeba svému zvířátku zajistit dostatečnou péči. Nejčastější variantou je pomoc od přátel nebo rodiny, sousedská výpomoc, dále se nabízí zvířecí hotely nebo zvířecí chůvy a hlídači. 

Zvířecí hotely 

Velmi pohodlnou variantou pro majitele jsou tzv. psí a kočičí hotely. Jejich výhodou je, že je zde poskytována celodenní profesionální péče. Některá zařízení se navíc specializují na výchovu a váš mazel se tak během pobytu může naučit i něco nového, nebo naopak odnaučit nějaký zlozvyk.

Pro pobyt v hotelech pro zvířata je nezbytné, aby bylo zvíře zdravé, a je lepší, když dobře vychází s lidmi a také ostatními zvířaty. 

Typů hotelů pro zvířata je celá řada a najdeme mezi nimi kromě klasických psích hotelů také hotely pro kočky nebo zařízení, která nabízí hlídání drobných zvířat a hlodavců. Také velikostí těchto zařízení je celá řada – od nadšenců, kteří provozují malé soukromé hlídání u sebe doma, až po velké profesionální hotely. Vždy proto při výběru zařízení čtěte recenze a dopředu se informujte, jaké péče se zvířeti dostane a v jakých podmínkách bude bydlet. U hotelů také můžete požadovat, aby vám vše ukázali, a vy se na vlastní oči přesvědčíte o kvalitě poskytované péče.

Kromě hotelů se samozřejmě nabízí alternativa hlídání zvířat u jednotlivců doma. V takovém případě máme jistotu, že dané zvíře dostane opravdu individuální péči. 

Hlídání až do domu 

Pro většinu mazlíčků, a zejména pro kočky, je samozřejmě nejlepší, pokud mohou zůstat ve svém známém domácím prostředí. V takovém případě se nabízí zajistit mazlíkovi chůvu – tedy někoho, kdo se o zvíře postará u vás doma. V dnešní době existuje řada služeb, které takovýto typ hlídání zajišťují. Mohou zajistit opravdu vše – nejen krmení a venčení, ale také mazlení a hraní, aby se vaše zvíře necítilo samo doma opuštěné. 

I zde platí, abyste dbali na recenze a doporučení. Přece jen si budete hlídače pouštět domů a svěříte mu jednoho ze svých nejlepších parťáků. Před samotným hlídáním je také potřeba, abyste se všichni vzájemně seznámili – pečovateli budete poté více důvěřovat a pro vaše zvířátko budou následující setkání méně stresující. Dále nezapomeňte předat veškeré informace a instrukce, které jsou s hlídáním spojeny.
 

Vzájemná výpomoc: přátelé, rodina, sousedé

Přestože jsou výše zmíněné služby příjemné a spolehlivé, pro někoho může být nepříjemná představa nechávat mazlíka s někým cizím. Proto se pořád nejčastěji obracíme na svoje blízké, aby nám s hlídáním pomohli. Velkou výhodou je, že je váš mazlíček dobře zná a nebude tak vystaven zbytečnému stresu. 

Pokud máte někoho, kdo se o vaše mazlíky rád postará, máte velké štěstí! Ujistěte se, že mu připravíte vše potřebné, aby bylo hlídání co nejpohodlnější. Samozřejmě nezapomínejte na to, že byste se měli za hlídání nějak odvděčit – ať už finančně, pozváním na večeři, nebo třeba nabídnutím protislužby.

Co je potřeba připravit, když dáváte svého mazlíka na hlídání?

  • Podrobné informace o jeho potřebách;
  • dostatek krmiva a pamlsků (včetně informace o tom, jak zvíře krmíte);
  • případné léky, které zvíře užívá;
  • známý pelíšek nebo deku pro případ, že dáváte zvíře mimo domov;
  • oblíbené hračky, vodítko pro psy.

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...