Cestování s kočkou? Nic není nemožné!

„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností. Přestože kočky preferují rutinu a bezpečí svého domova, trocha času, trpělivosti a spousta pamlsků jim může pomoci zvládnout stres související s cestováním. 

Přepravka jako bezpečné místo

Stres během cestování pro kočky začíná často hned prvním pohledem na přepravku. Je proto důležité, abyste si na ni kočka zvykla a přepravka pro ni tak představovala příjemné a bezpečné místo.  

Nemůžeme se kočkám divit! S přepravkou většinou přichází do kontaktu jen během stresující návštěvy veterináře. Jednoduchou cestou, jak odbourat tyto nepříjemné asociace, je z přepravky vytvořit běžnou součást kočičího života. Nechávejte ji otevřenou v prostoru, kde se pohybuje. Když do přepravky umístíte oblíbenou deku nebo polštář a pár pamlsků, kočka si z přepravky postupně udělá bezpečný pelíšek.

Postupný návyk na cesty 

Jakmile si kočka zvykne na přepravku, máte půl úsilí za sebou! Nyní „stačí“, aby se kočka cítila příjemně a bezpečně také během cesty. I toho lze dosáhnout díky trpělivosti a vytváření postupného návyku. 

Můžete začít jen tím, že si společně sednete do auta, kočka si tak postupně zvykne na nové pachy. Až bude kočka působit klidně, můžete nastartovat a po chvíli se začít rozjíždět. Ideálně začněte jen krátkou projížďkou, například kolem bloku. Cesty postupně prodlužujte a nezapomínejte po každém výletě kočku odměnit oblíbeným pamlskem a extra pozorností. Kočky si tak cestování spojí s příjemnou odměnou a ne s negativním zážitkem. 

Ideální je samozřejmě začít hned od mladého věku, kdy si kočky na vše lépe zvykají. 

Pohodlí a bezpečnost na prvním místě 

Aby byla cesta pro vás i pro kočku co nejpříjemnější a především bezpečná, dodržujte těchto několik zásad:

  1. Hodinu nebo dvě před cestou nedávejte kočce nic k jídlu. Snížíte tak pravděpodobnost, že se jí během cesty udělá nevolno. 
  2. Přepravku umístěte tak, aby se v autě nepohybovala a byla bezpečně upevněná pro případ, že budete muset prudce zabrzdit. 
  3. Přepravka by měla být umístěná také na takovém místě, aby kočka řidiče nerozptylovala. 
  4. Pro jistotu pod přepravku umístěte nějakou nepromokavou podložku nebo plenu, abyste tak zabránili případnému znečištění potahů.
  5. Pokud plánujete delší cestu, je potřeba myslet na to, že kočka potřebuje přístup k čerstvé vodě a ideálně také k podestýlce. 
  6. Během delších cest si i kočka bude potřebovat na chvíli od cesty oddechnout. Pokud ji máte naučenou na vodítko, vemte ji na malou procházku. 
  7. Nikdy neotvírejte přepravku, když jsou otevřené dveře auta.

shutterstock-1720912939.jpeg

Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...