Králík jako skvělý domácí mazlíček

Králíčci jsou ideálním domácím mazlíčkem nejen do bytu. Nezaberou příliš mnoho místa, jsou hraví a roztomilí a péče o ně není tolik časově náročná jako například o psy. Pro svou trpělivou a přátelskou povahu jsou navíc ideálním prvním mazlíčkem pro děti.

Péče o králíčky není náročná, jsou čistotní, nevyžadují žádný speciální výcvik, a pokud bydlíte v bytě, sousedy si rozhodně neznepřátelíte štěkáním. Proto pokud zvažujete, jaké zvířátko si pořídit, králíček může být správná volba! 

I králíci potřebují vaši pozornost a dostatek pohybu

Přestože péče o králíka není příliš náročná, není zcela „bezúdržbový“. Důležité je především pravidelné čištění klece a výměna podestýlky. Tím zabráníte nepříjemnému zápachu a také zdravotním problémům. Kromě toho je potřeba neustálý přísun čerstvé vody a kvalitní stravy vhodné pro králíky. 

Co se týče obydlí pro králíky, ideální je pořídit větší klec (přibližně 100 cm dlouhou), která mu poskytne útočiště a kam budete moct králíčka případně čas od času zavřít. Klec je potřeba vybavit miskou na krmivo, napáječkou na vodu a také záchodkem s podestýlkou. Do klece můžete umístit také domeček, kam se bude moct králík schovávat. Aby se králík nenudil, můžete mu do výběhu umístit různé králičí hračky, prolézačky nebo tunely.

Klec by ale neměla být jediným prostorem, kde se bude králík pohybovat. Potřebuje pravidelný pohyb a možnost se proběhnout. Pokud nechcete, aby se pohyboval volně po bytě, můžete mu kolem klece vyrobit výběh. V neposlední řadě potřebuje králík také vaši pozornost a péči. 

Co králík jí?

 kralicek.jpgKromě speciální stravy pro králíky, by měl mít neustálý přístup k senu, které je vhodné umístit v kleci do stojánku tak, aby ho neznečistil. Díky přežvykování sena si králík udržuje zdravý chrup a také zajišťuje dostatek nezbytné vlákniny. 

Součástí jídelníčku by také měla být čerstvá zelenina, jako je například mrkev, brokolice, zelí nebo ředkvičky. Králík by naopak neměl jíst brambory, cibuli, česnek a luštěniny.

Králíčka si pořiďte ideálně ze specializovaného chovu

Je rozhodnuto, tento malý tvoreček vás zcela očaroval a zbývá si jen vybrat? Druhů králíků je spousta. Mezi nejoblíbenější patří například zakrslý králík, angorský králík nebo králík s beraníma ušima. Výběr je jen na vás. My můžeme pouze poradit, abyste se při výběru králíka zaměřili také na to, odkud si ho pořídíte. 

Nákup ve zverimexu se může zdát jako nejjednodušší cesta, ve skutečnosti ale může být dost problematická. Zvířata ve zverimexech nebývají ochočená a nejsou tak příliš zvyklá na lidi. Navíc mají nejasný původ a není výjimkou, že se páří i mezi sourozenci. Správnou volbou je proto nákup králíčka u registrovaného chovatele. Ten vám poskytne veškeré informace a poradí vám s výběrem. Pří výběru zvířete je dobré vždy pamatovat na to, že rodokmen není jen výstřelek a nutnost pro výstavy, ale především záruka zdraví zvířátka.

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...