Domácí zvířata a životní prostředí. Jak být víc eko?

Většině milovníků zvířat záleží na přírodě a téma ekologie se každého nějakým způsobem dotýká. Šetrný přístup k přírodě je možné aplikovat i do každodenní praxe majitelů domácích zvířat. Nevíte jak? Přinášíme několik jednoduchých tipů, které pomohou zmírnit ekologickou stopu vašich mazlíčků.

Recyklujte!  

Možná to zní jako klišé, ale recyklace a opětovné používání různých věcí je základem ekologického chování. A to platí i v případě péče o naše čtyřnohé kamarády. Ať už krmíte granulemi, nebo konzervou, pamatujte na to, že většina obalů je recyklovatelná a stačí je vyhodit do správné popelnice.

Pro věci je dobré hledat i nové využití. Zbyl vám velký plastový pytel od granulí? Můžete ho využít například pro sběr dalšího plastového odpadu namísto nového odpadkového pytle.

Neplýtvejte!

Plýtvání zatěžuje nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí. Plýtvání zabráníte především díky správnému skladování potravy pro své mazlíčky. Kupujte vždy jen takové množství, abyste je stihli spotřebovat, než se pokazí.

Pokud například koupíte nevhodný pelíšek, obleček nebo hračku, nevyhazujte to! Na internetu nebo mezi přáteli jistě najdete někoho, kdo pro ně najde správné využití.

Také psí útulky nebo další organizace, které se starají o osamocená zvířata, budou za materiální pomoc zcela jistě vděčné.

I vy můžete vždy zvážit, jestli opravdu potřebujete nový kousek, nebo může být z druhé ruky. V bazarech pro domácí mazlíčky najdete opravdové skvosty, které jsou většinou téměř nevyužité. Dbejte ale na hygienu a před použitím zakoupenou věc pro jistotu pořádně vyčistěte.

 

brit-crunchy-cracker-insect-salmon-medium.jpgNakupujte ve velkém a najednou

Pokud nakupujete na e-shopech, je vždy lepší dělat větší objednávky a udělat si zásoby na delší dobu. Čím méně objednávek uděláte, tím méně k vám bude muset dovážková služba vyjíždět. Ušetříte na poštovném, a navíc ulevíte i životnímu prostředí. V jednom velkém nákupu bude i méně plastového balení a kartonů, které nakonec skončí na skládce. Myslete ale na dobu trvanlivosti jednotlivých produktů – například jeden pytel granulí by neměl být otevřený déle než 2‒3 měsíce.

Po svém mazlíkovi vždy uklízejte. I to jde eko!

Majitelé koček i psů se často potýkají s nepříjemnou součástí jejich chovu. Tedy uklízení poté, co mazlíčci vykonají svou potřebu.

Pokud máte doma kočičku, vždy sahejte po přírodních, ideálně rozložitelných typech kočičí podestýlky. Některé z těchto typů steliv vám dokonce ušetří práci tím, že je můžete likvidovat v toaletě, a neprodukujete tak další odpad v podobě plastových pytlíků na kočičí stelivo.

Psí páníčci to mají o něco složitější. Uklízet po vašich parťácích je ale nutnost. Umíte si představit, jak by vypadaly ulice měst, kdybychom po svých psech neuklízeli? Možná si říkáte, že právě sbíráním do igelitových sáčků zatěžujete přírodu ještě více, ale nemusí tomu tak být. Použijte ekologické sáčky. Ty jsou sice určeny primárně do kompostů, kde se v horizontu několika měsíců rozloží. Nicméně i když je vyhodíte do koše, jsou pro přírodu šetrnější, protože jsou vyráběny z přírodních materiálů. Další variantou je speciální lopatka nebo využívání plastových sáčků, ve kterých jste si v minulosti něco přinesli z obchodu, zde pozor na protrhnutí :).

shutterstock-1786095497.jpeg

Související články

Co všechno zvážit, než si pořídíte prvního mazlíčka

Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...

Pes a kočka v jedné domácnosti

Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...

Když je pes slepý

Stejně jako lidé i psi mohou trpět postupným selháním zraku, například vlivem věku nebo onemocnění. Psovi, kterému se zhoršuje zrak, bohužel nepomohou brýle, ale jeho pán pro něj může udělat mnohé. Přestože péče o slepého či slepnoucího psa může být...

Jak se co nejlépe připravit na příchod koťátek?

Rozhodli jste se pro uchovnění své kočky a nyní očekáváte příchod prvních koťátek? Využijte proto těch několika týdnů březosti, abyste se mohli na příchod malých roztomilých koťátek pořádně připravit. V článku přinášíme tipy, díky kterým bez problému...

Bázlivý pes – co s tím?

Vystraší se váš pes, pokud slyší nečekaný zvuk, nebo se vám vystrašeně krčí k nohám, jakmile se ocitne v blízkosti jiného psa? Stejně jako lidé mohou psi zažívat strach. V takových chvílích musíme být svým čtyřnohým parťákům oporou a udělat vše,...