Domácí zvířata a životní prostředí. Jak být víc eko?

Většině milovníků zvířat záleží na přírodě a téma ekologie se každého nějakým způsobem dotýká. Šetrný přístup k přírodě je možné aplikovat i do každodenní praxe majitelů domácích zvířat. Nevíte jak? Přinášíme několik jednoduchých tipů, které pomohou zmírnit ekologickou stopu vašich mazlíčků.

Recyklujte!  

Možná to zní jako klišé, ale recyklace a opětovné používání různých věcí je základem ekologického chování. A to platí i v případě péče o naše čtyřnohé kamarády. Ať už krmíte granulemi, nebo konzervou, pamatujte na to, že většina obalů je recyklovatelná a stačí je vyhodit do správné popelnice.

Pro věci je dobré hledat i nové využití. Zbyl vám velký plastový pytel od granulí? Můžete ho využít například pro sběr dalšího plastového odpadu namísto nového odpadkového pytle.

Neplýtvejte!

Plýtvání zatěžuje nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí. Plýtvání zabráníte především díky správnému skladování potravy pro své mazlíčky. Kupujte vždy jen takové množství, abyste je stihli spotřebovat, než se pokazí.

Pokud například koupíte nevhodný pelíšek, obleček nebo hračku, nevyhazujte to! Na internetu nebo mezi přáteli jistě najdete někoho, kdo pro ně najde správné využití.

Také psí útulky nebo další organizace, které se starají o osamocená zvířata, budou za materiální pomoc zcela jistě vděčné.

I vy můžete vždy zvážit, jestli opravdu potřebujete nový kousek, nebo může být z druhé ruky. V bazarech pro domácí mazlíčky najdete opravdové skvosty, které jsou většinou téměř nevyužité. Dbejte ale na hygienu a před použitím zakoupenou věc pro jistotu pořádně vyčistěte.

 

brit-crunchy-cracker-insect-salmon-medium.jpgNakupujte ve velkém a najednou

Pokud nakupujete na e-shopech, je vždy lepší dělat větší objednávky a udělat si zásoby na delší dobu. Čím méně objednávek uděláte, tím méně k vám bude muset dovážková služba vyjíždět. Ušetříte na poštovném, a navíc ulevíte i životnímu prostředí. V jednom velkém nákupu bude i méně plastového balení a kartonů, které nakonec skončí na skládce. Myslete ale na dobu trvanlivosti jednotlivých produktů – například jeden pytel granulí by neměl být otevřený déle než 2‒3 měsíce.

Po svém mazlíkovi vždy uklízejte. I to jde eko!

Majitelé koček i psů se často potýkají s nepříjemnou součástí jejich chovu. Tedy uklízení poté, co mazlíčci vykonají svou potřebu.

Pokud máte doma kočičku, vždy sahejte po přírodních, ideálně rozložitelných typech kočičí podestýlky. Některé z těchto typů steliv vám dokonce ušetří práci tím, že je můžete likvidovat v toaletě, a neprodukujete tak další odpad v podobě plastových pytlíků na kočičí stelivo.

Psí páníčci to mají o něco složitější. Uklízet po vašich parťácích je ale nutnost. Umíte si představit, jak by vypadaly ulice měst, kdybychom po svých psech neuklízeli? Možná si říkáte, že právě sbíráním do igelitových sáčků zatěžujete přírodu ještě více, ale nemusí tomu tak být. Použijte ekologické sáčky. Ty jsou sice určeny primárně do kompostů, kde se v horizontu několika měsíců rozloží. Nicméně i když je vyhodíte do koše, jsou pro přírodu šetrnější, protože jsou vyráběny z přírodních materiálů. Další variantou je speciální lopatka nebo využívání plastových sáčků, ve kterých jste si v minulosti něco přinesli z obchodu, zde pozor na protrhnutí :).

shutterstock-1786095497.jpeg

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...