Domácí zvířata a životní prostředí. Jak být víc eko?

Většině milovníků zvířat záleží na přírodě a téma ekologie se každého nějakým způsobem dotýká. Šetrný přístup k přírodě je možné aplikovat i do každodenní praxe majitelů domácích zvířat. Nevíte jak? Přinášíme několik jednoduchých tipů, které pomohou zmírnit ekologickou stopu vašich mazlíčků.

Recyklujte!  

Možná to zní jako klišé, ale recyklace a opětovné používání různých věcí je základem ekologického chování. A to platí i v případě péče o naše čtyřnohé kamarády. Ať už krmíte granulemi, nebo konzervou, pamatujte na to, že většina obalů je recyklovatelná a stačí je vyhodit do správné popelnice.

Pro věci je dobré hledat i nové využití. Zbyl vám velký plastový pytel od granulí? Můžete ho využít například pro sběr dalšího plastového odpadu namísto nového odpadkového pytle.

Neplýtvejte!

Plýtvání zatěžuje nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí. Plýtvání zabráníte především díky správnému skladování potravy pro své mazlíčky. Kupujte vždy jen takové množství, abyste je stihli spotřebovat, než se pokazí.

Pokud například koupíte nevhodný pelíšek, obleček nebo hračku, nevyhazujte to! Na internetu nebo mezi přáteli jistě najdete někoho, kdo pro ně najde správné využití.

Také psí útulky nebo další organizace, které se starají o osamocená zvířata, budou za materiální pomoc zcela jistě vděčné.

I vy můžete vždy zvážit, jestli opravdu potřebujete nový kousek, nebo může být z druhé ruky. V bazarech pro domácí mazlíčky najdete opravdové skvosty, které jsou většinou téměř nevyužité. Dbejte ale na hygienu a před použitím zakoupenou věc pro jistotu pořádně vyčistěte.

 

brit-crunchy-cracker-insect-salmon-medium.jpgNakupujte ve velkém a najednou

Pokud nakupujete na e-shopech, je vždy lepší dělat větší objednávky a udělat si zásoby na delší dobu. Čím méně objednávek uděláte, tím méně k vám bude muset dovážková služba vyjíždět. Ušetříte na poštovném, a navíc ulevíte i životnímu prostředí. V jednom velkém nákupu bude i méně plastového balení a kartonů, které nakonec skončí na skládce. Myslete ale na dobu trvanlivosti jednotlivých produktů – například jeden pytel granulí by neměl být otevřený déle než 2‒3 měsíce.

Po svém mazlíkovi vždy uklízejte. I to jde eko!

Majitelé koček i psů se často potýkají s nepříjemnou součástí jejich chovu. Tedy uklízení poté, co mazlíčci vykonají svou potřebu.

Pokud máte doma kočičku, vždy sahejte po přírodních, ideálně rozložitelných typech kočičí podestýlky. Některé z těchto typů steliv vám dokonce ušetří práci tím, že je můžete likvidovat v toaletě, a neprodukujete tak další odpad v podobě plastových pytlíků na kočičí stelivo.

Psí páníčci to mají o něco složitější. Uklízet po vašich parťácích je ale nutnost. Umíte si představit, jak by vypadaly ulice měst, kdybychom po svých psech neuklízeli? Možná si říkáte, že právě sbíráním do igelitových sáčků zatěžujete přírodu ještě více, ale nemusí tomu tak být. Použijte ekologické sáčky. Ty jsou sice určeny primárně do kompostů, kde se v horizontu několika měsíců rozloží. Nicméně i když je vyhodíte do koše, jsou pro přírodu šetrnější, protože jsou vyráběny z přírodních materiálů. Další variantou je speciální lopatka nebo využívání plastových sáčků, ve kterých jste si v minulosti něco přinesli z obchodu, zde pozor na protrhnutí :).

shutterstock-1786095497.jpeg

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...