Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou sportovní motivací! 

Uvidíte, že běh se psem dostane úplně nové rozměry a oba si užijete spoustu zábavy. 

Canicross – běžecká sportovní disciplína 

Běhání se psem je vhodné téměř pro každé aktivnější plemeno. Důležité je ale znát kondici svého psa a tréninky tomu přizpůsobit. Pokud máte zvládnuté základní povely, můžete se psem vyběhnout jen tak na volno. Bude to pro vás oba skvělý sportovní zážitek, u kterého si užijete spoustu zábavy. 

Pokud se od běhu se psem chcete posunout o kousek dál, pak je tu pro vás canicross – sportovní disciplína, při které se z vás a vašeho psa stane jeden synchronizovaný běžecký tým. Canicross se vždy běhá se speciálním postrojem a vodítkem. Pes je tedy uvázaný a tahem také trochu „pomáhá“ svému pánovi v běhu.

Pozvolné začátky

Přestože na plemeni vašeho parťáka nezáleží, je potřeba vzít v potaz jeho fyzické předpoklady a radost z pohybu. Například takovému francouzskému buldočkovi byste touto aktivitou rozhodně radost neudělali. 

Dalším předpokladem pro úspěšný start je věk psa. Zpravidla platí, že pes fyzicky dospěje ve 12 měsících. Do té doby je dobré pejska na sport postupně připravovat. Nezbytností je zvládnutá poslušnost. Pokud připravujete na běh štěně, je dobré nejprve trénovat povely, pejska socializovat a zvykat ho na různá prostředí. Pokud chcete sportovat s už dospělým psem, nebojte – běh je pro něj přirozený, a proto nikdy není pozdě začít! 

Ze začátku si dávejte menší cíle. Na společný běh si musíte nejprve oba zvyknout a také zjistit, jak na tom jste vy a váš parťák po fyzické stránce. Příliš dlouhé tréninky by vás oba mohly ze začátku velmi rychle odradit. Když se ukáže, že vám běhání vyhovuje, můžete postupně prodlužovat vzdálenost, ale zvyšovat také obtížnost terénu. 

Co budete potřebovat?

Tento sport není příliš náročný na vybavení. Bez běžeckých bot pro vás a kvalitního postroje s odpruženým vodítkem pro svého chlupáče se ale neobejdete. Abyste vodítko nemuseli nosit v ruce, je ideální se vybavit také speciálním sedákem, ke kterému voditko připojíte. 

Sportující pes bude mít také větší výživové nároky, nezapomínejte ho před během (přibližně dvě hodiny předem) a po běhu pořádně hydratovat. Psa byste měli po každém výkonu také odměnit a nezapomínejte na kvalitní stravu. Při krmení se vždy řiďte pravidlem: „nikdy nekrmit před tréninkem“! 

Běh má být především zábava! 

V neposlední řadě byste neměli zapomínat, že pes běhá hlavně pro radost z pohybu a času stráveného s vámi. Proto je důležité psa nepřetěžovat a neklást na něj příliš vysoké nároky, abyste mu společné tréninky nezprotivili a těšil se na další výběh. 

Ať už se rozhodnete věnovat canicrossu nebo „jen“ společnému běhu, uvidíte, že si společný čas opravdu užijete a ještě uděláte něco pro své zdraví!Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...