Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou sportovní motivací! 

Uvidíte, že běh se psem dostane úplně nové rozměry a oba si užijete spoustu zábavy. 

Canicross – běžecká sportovní disciplína 

Běhání se psem je vhodné téměř pro každé aktivnější plemeno. Důležité je ale znát kondici svého psa a tréninky tomu přizpůsobit. Pokud máte zvládnuté základní povely, můžete se psem vyběhnout jen tak na volno. Bude to pro vás oba skvělý sportovní zážitek, u kterého si užijete spoustu zábavy. 

Pokud se od běhu se psem chcete posunout o kousek dál, pak je tu pro vás canicross – sportovní disciplína, při které se z vás a vašeho psa stane jeden synchronizovaný běžecký tým. Canicross se vždy běhá se speciálním postrojem a vodítkem. Pes je tedy uvázaný a tahem také trochu „pomáhá“ svému pánovi v běhu.

Pozvolné začátky

Přestože na plemeni vašeho parťáka nezáleží, je potřeba vzít v potaz jeho fyzické předpoklady a radost z pohybu. Například takovému francouzskému buldočkovi byste touto aktivitou rozhodně radost neudělali. 

Dalším předpokladem pro úspěšný start je věk psa. Zpravidla platí, že pes fyzicky dospěje ve 12 měsících. Do té doby je dobré pejska na sport postupně připravovat. Nezbytností je zvládnutá poslušnost. Pokud připravujete na běh štěně, je dobré nejprve trénovat povely, pejska socializovat a zvykat ho na různá prostředí. Pokud chcete sportovat s už dospělým psem, nebojte – běh je pro něj přirozený, a proto nikdy není pozdě začít! 

Ze začátku si dávejte menší cíle. Na společný běh si musíte nejprve oba zvyknout a také zjistit, jak na tom jste vy a váš parťák po fyzické stránce. Příliš dlouhé tréninky by vás oba mohly ze začátku velmi rychle odradit. Když se ukáže, že vám běhání vyhovuje, můžete postupně prodlužovat vzdálenost, ale zvyšovat také obtížnost terénu. 

Co budete potřebovat?

Tento sport není příliš náročný na vybavení. Bez běžeckých bot pro vás a kvalitního postroje s odpruženým vodítkem pro svého chlupáče se ale neobejdete. Abyste vodítko nemuseli nosit v ruce, je ideální se vybavit také speciálním sedákem, ke kterému voditko připojíte. 

Sportující pes bude mít také větší výživové nároky, nezapomínejte ho před během (přibližně dvě hodiny předem) a po běhu pořádně hydratovat. Psa byste měli po každém výkonu také odměnit a nezapomínejte na kvalitní stravu. Při krmení se vždy řiďte pravidlem: „nikdy nekrmit před tréninkem“! 

Běh má být především zábava! 

V neposlední řadě byste neměli zapomínat, že pes běhá hlavně pro radost z pohybu a času stráveného s vámi. Proto je důležité psa nepřetěžovat a neklást na něj příliš vysoké nároky, abyste mu společné tréninky nezprotivili a těšil se na další výběh. 

Ať už se rozhodnete věnovat canicrossu nebo „jen“ společnému běhu, uvidíte, že si společný čas opravdu užijete a ještě uděláte něco pro své zdraví!Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...