Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou sportovní motivací! 

Uvidíte, že běh se psem dostane úplně nové rozměry a oba si užijete spoustu zábavy. 

Canicross – běžecká sportovní disciplína 

Běhání se psem je vhodné téměř pro každé aktivnější plemeno. Důležité je ale znát kondici svého psa a tréninky tomu přizpůsobit. Pokud máte zvládnuté základní povely, můžete se psem vyběhnout jen tak na volno. Bude to pro vás oba skvělý sportovní zážitek, u kterého si užijete spoustu zábavy. 

Pokud se od běhu se psem chcete posunout o kousek dál, pak je tu pro vás canicross – sportovní disciplína, při které se z vás a vašeho psa stane jeden synchronizovaný běžecký tým. Canicross se vždy běhá se speciálním postrojem a vodítkem. Pes je tedy uvázaný a tahem také trochu „pomáhá“ svému pánovi v běhu.

Pozvolné začátky

Přestože na plemeni vašeho parťáka nezáleží, je potřeba vzít v potaz jeho fyzické předpoklady a radost z pohybu. Například takovému francouzskému buldočkovi byste touto aktivitou rozhodně radost neudělali. 

Dalším předpokladem pro úspěšný start je věk psa. Zpravidla platí, že pes fyzicky dospěje ve 12 měsících. Do té doby je dobré pejska na sport postupně připravovat. Nezbytností je zvládnutá poslušnost. Pokud připravujete na běh štěně, je dobré nejprve trénovat povely, pejska socializovat a zvykat ho na různá prostředí. Pokud chcete sportovat s už dospělým psem, nebojte – běh je pro něj přirozený, a proto nikdy není pozdě začít! 

Ze začátku si dávejte menší cíle. Na společný běh si musíte nejprve oba zvyknout a také zjistit, jak na tom jste vy a váš parťák po fyzické stránce. Příliš dlouhé tréninky by vás oba mohly ze začátku velmi rychle odradit. Když se ukáže, že vám běhání vyhovuje, můžete postupně prodlužovat vzdálenost, ale zvyšovat také obtížnost terénu. 

Co budete potřebovat?

Tento sport není příliš náročný na vybavení. Bez běžeckých bot pro vás a kvalitního postroje s odpruženým vodítkem pro svého chlupáče se ale neobejdete. Abyste vodítko nemuseli nosit v ruce, je ideální se vybavit také speciálním sedákem, ke kterému voditko připojíte. 

Sportující pes bude mít také větší výživové nároky, nezapomínejte ho před během (přibližně dvě hodiny předem) a po běhu pořádně hydratovat. Psa byste měli po každém výkonu také odměnit a nezapomínejte na kvalitní stravu. Při krmení se vždy řiďte pravidlem: „nikdy nekrmit před tréninkem“! 

Běh má být především zábava! 

V neposlední řadě byste neměli zapomínat, že pes běhá hlavně pro radost z pohybu a času stráveného s vámi. Proto je důležité psa nepřetěžovat a neklást na něj příliš vysoké nároky, abyste mu společné tréninky nezprotivili a těšil se na další výběh. 

Ať už se rozhodnete věnovat canicrossu nebo „jen“ společnému běhu, uvidíte, že si společný čas opravdu užijete a ještě uděláte něco pro své zdraví!



Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...