Domácí mazlíčci se pomocí technologií učí komunikovat s lidmi

Kolikrát vás napadlo, že by bylo fajn umět se zvířátky komunikovat napřímo? Váš pejsek nebo kočka by vám dali přesně najevo, co zrovna chtějí, co jim chybí nebo by vám mohli v určitých situacích dokonce i pomoci. Něčeho takového bychom se mohli dočkat už v blízké budoucnosti. Vědci totiž neustále vyvíjí nové technologie, díky kterým mohou zvířata lidem „říkat‘‘, co mají zrovna na srdci.  

Doba jde neustále kupředu a my tak narážíme na stále nové appky, které nám usnadňují běžný život nebo komunikaci s našimi blízkými, ať už jsou třeba na druhé straně zeměkoule. Není proto divu, že vědci a vývojáři pracují i na tom, jak umět „rozmluvit‘‘ naše mazlíčky. Mnoho z vás už možná má obojky, které vašim chlupáčům měří tep, hlídají teplotu nebo kontrolují jejich celkový zdravotní stav, díky čemuž je tak možné předejít skrytým zdravotním problémům.

Co ale taková vesta nebo obojek, které by uměly odhalit konkrétní pocity vašeho mazlíčka? Právě tím se zabývá japonská společnost Anicall. Pomocí různých senzorů, které jsou umístěny na obojku či vestě, dokážou na displeji ukázat, jestli je váš mazlíček šťastný, zlobí se, je ve stresu nebo má náladu si hrát. Taková vychytávka se může hodit zvláště těm, kteří s chovem domácích zvířátek ještě nemají tak velké zkušenosti – budou tak moci zpočátku lépe rozumět náladám svých svěřenců.

Na podobný princip funguje i mobilní appka od společnosti Wild Rose Cat Clinic, která vám prozradí nálady koček na základě jejich výrazu.

Pomoc při infarktu nebo neslyšícím zajistí chytré psí vesty a obojky

Nové technologie ale dnes už umí mnohem víc než vás jen upozornit, že váš mazlík má zrovna nutkání si hrát. Představte si, že za vámi jednou přiběhne cizí pejsek a na místo zaštěkání vám pomocí umělé inteligence lidským hlasem sdělí, že jeho páníček potřebuje první pomoc. Hudba budoucnosti? Ne tak docela. 

Například americký Georgijský technický institut už několik let ve své laboratoři úspěšně vyvíjí speciální vesty s různými funkcemi a senzory, díky kterým dokážou psi tímto způsobem pomoc včas obstarat. V současné době je zatím vzájemná komunikace omezená pouze na zavolání pomoci nebo varování před různými záchvaty. V budoucnu by ale vesty mohly mít daleko větší možnosti. Jako například přivést autistické děti na jiné myšlenky jen tím, že je psí vesta lidským hlasem poprosí o nakrmení. Pejsci by tak mohli lidem pouhým stiskem senzoru či tlačítka sdělovat mnohem více, než nyní vyčteme z řeči těla.

Vědci v atlantském institutu ale pracují i na jiných novinkách, než jen mluvících vestách – například na obojku, který by díky natrénovaným pohybům hlavy, packy nebo určité „choreografie‘‘ těla hlasem vyjádřil, co má váš čtyřnohý parťák na srdci. A do budoucna bychom se mohli dočkat třeba i dennodenní komunikace pomocí dotykové technologie. Třeba něco jako psí tablet, kterým by mazlíček mohl upozornit svého neslyšícího majitele, že někdo zrovna zvoní u dveří.  

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...