Domácí mazlíčci se pomocí technologií učí komunikovat s lidmi

Kolikrát vás napadlo, že by bylo fajn umět se zvířátky komunikovat napřímo? Váš pejsek nebo kočka by vám dali přesně najevo, co zrovna chtějí, co jim chybí nebo by vám mohli v určitých situacích dokonce i pomoci. Něčeho takového bychom se mohli dočkat už v blízké budoucnosti. Vědci totiž neustále vyvíjí nové technologie, díky kterým mohou zvířata lidem „říkat‘‘, co mají zrovna na srdci.  

Doba jde neustále kupředu a my tak narážíme na stále nové appky, které nám usnadňují běžný život nebo komunikaci s našimi blízkými, ať už jsou třeba na druhé straně zeměkoule. Není proto divu, že vědci a vývojáři pracují i na tom, jak umět „rozmluvit‘‘ naše mazlíčky. Mnoho z vás už možná má obojky, které vašim chlupáčům měří tep, hlídají teplotu nebo kontrolují jejich celkový zdravotní stav, díky čemuž je tak možné předejít skrytým zdravotním problémům.

Co ale taková vesta nebo obojek, které by uměly odhalit konkrétní pocity vašeho mazlíčka? Právě tím se zabývá japonská společnost Anicall. Pomocí různých senzorů, které jsou umístěny na obojku či vestě, dokážou na displeji ukázat, jestli je váš mazlíček šťastný, zlobí se, je ve stresu nebo má náladu si hrát. Taková vychytávka se může hodit zvláště těm, kteří s chovem domácích zvířátek ještě nemají tak velké zkušenosti – budou tak moci zpočátku lépe rozumět náladám svých svěřenců.

Na podobný princip funguje i mobilní appka od společnosti Wild Rose Cat Clinic, která vám prozradí nálady koček na základě jejich výrazu.

Pomoc při infarktu nebo neslyšícím zajistí chytré psí vesty a obojky

Nové technologie ale dnes už umí mnohem víc než vás jen upozornit, že váš mazlík má zrovna nutkání si hrát. Představte si, že za vámi jednou přiběhne cizí pejsek a na místo zaštěkání vám pomocí umělé inteligence lidským hlasem sdělí, že jeho páníček potřebuje první pomoc. Hudba budoucnosti? Ne tak docela. 

Například americký Georgijský technický institut už několik let ve své laboratoři úspěšně vyvíjí speciální vesty s různými funkcemi a senzory, díky kterým dokážou psi tímto způsobem pomoc včas obstarat. V současné době je zatím vzájemná komunikace omezená pouze na zavolání pomoci nebo varování před různými záchvaty. V budoucnu by ale vesty mohly mít daleko větší možnosti. Jako například přivést autistické děti na jiné myšlenky jen tím, že je psí vesta lidským hlasem poprosí o nakrmení. Pejsci by tak mohli lidem pouhým stiskem senzoru či tlačítka sdělovat mnohem více, než nyní vyčteme z řeči těla.

Vědci v atlantském institutu ale pracují i na jiných novinkách, než jen mluvících vestách – například na obojku, který by díky natrénovaným pohybům hlavy, packy nebo určité „choreografie‘‘ těla hlasem vyjádřil, co má váš čtyřnohý parťák na srdci. A do budoucna bychom se mohli dočkat třeba i dennodenní komunikace pomocí dotykové technologie. Třeba něco jako psí tablet, kterým by mazlíček mohl upozornit svého neslyšícího majitele, že někdo zrovna zvoní u dveří.  

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...