Domácí mazlíčci se pomocí technologií učí komunikovat s lidmi

Kolikrát vás napadlo, že by bylo fajn umět se zvířátky komunikovat napřímo? Váš pejsek nebo kočka by vám dali přesně najevo, co zrovna chtějí, co jim chybí nebo by vám mohli v určitých situacích dokonce i pomoci. Něčeho takového bychom se mohli dočkat už v blízké budoucnosti. Vědci totiž neustále vyvíjí nové technologie, díky kterým mohou zvířata lidem „říkat‘‘, co mají zrovna na srdci.  

Doba jde neustále kupředu a my tak narážíme na stále nové appky, které nám usnadňují běžný život nebo komunikaci s našimi blízkými, ať už jsou třeba na druhé straně zeměkoule. Není proto divu, že vědci a vývojáři pracují i na tom, jak umět „rozmluvit‘‘ naše mazlíčky. Mnoho z vás už možná má obojky, které vašim chlupáčům měří tep, hlídají teplotu nebo kontrolují jejich celkový zdravotní stav, díky čemuž je tak možné předejít skrytým zdravotním problémům.

Co ale taková vesta nebo obojek, které by uměly odhalit konkrétní pocity vašeho mazlíčka? Právě tím se zabývá japonská společnost Anicall. Pomocí různých senzorů, které jsou umístěny na obojku či vestě, dokážou na displeji ukázat, jestli je váš mazlíček šťastný, zlobí se, je ve stresu nebo má náladu si hrát. Taková vychytávka se může hodit zvláště těm, kteří s chovem domácích zvířátek ještě nemají tak velké zkušenosti – budou tak moci zpočátku lépe rozumět náladám svých svěřenců.

Na podobný princip funguje i mobilní appka od společnosti Wild Rose Cat Clinic, která vám prozradí nálady koček na základě jejich výrazu.

Pomoc při infarktu nebo neslyšícím zajistí chytré psí vesty a obojky

Nové technologie ale dnes už umí mnohem víc než vás jen upozornit, že váš mazlík má zrovna nutkání si hrát. Představte si, že za vámi jednou přiběhne cizí pejsek a na místo zaštěkání vám pomocí umělé inteligence lidským hlasem sdělí, že jeho páníček potřebuje první pomoc. Hudba budoucnosti? Ne tak docela. 

Například americký Georgijský technický institut už několik let ve své laboratoři úspěšně vyvíjí speciální vesty s různými funkcemi a senzory, díky kterým dokážou psi tímto způsobem pomoc včas obstarat. V současné době je zatím vzájemná komunikace omezená pouze na zavolání pomoci nebo varování před různými záchvaty. V budoucnu by ale vesty mohly mít daleko větší možnosti. Jako například přivést autistické děti na jiné myšlenky jen tím, že je psí vesta lidským hlasem poprosí o nakrmení. Pejsci by tak mohli lidem pouhým stiskem senzoru či tlačítka sdělovat mnohem více, než nyní vyčteme z řeči těla.

Vědci v atlantském institutu ale pracují i na jiných novinkách, než jen mluvících vestách – například na obojku, který by díky natrénovaným pohybům hlavy, packy nebo určité „choreografie‘‘ těla hlasem vyjádřil, co má váš čtyřnohý parťák na srdci. A do budoucna bychom se mohli dočkat třeba i dennodenní komunikace pomocí dotykové technologie. Třeba něco jako psí tablet, kterým by mazlíček mohl upozornit svého neslyšícího majitele, že někdo zrovna zvoní u dveří.  

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?