Domácí mazlíčci se pomocí technologií učí komunikovat s lidmi

Kolikrát vás napadlo, že by bylo fajn umět se zvířátky komunikovat napřímo? Váš pejsek nebo kočka by vám dali přesně najevo, co zrovna chtějí, co jim chybí nebo by vám mohli v určitých situacích dokonce i pomoci. Něčeho takového bychom se mohli dočkat už v blízké budoucnosti. Vědci totiž neustále vyvíjí nové technologie, díky kterým mohou zvířata lidem „říkat‘‘, co mají zrovna na srdci.  

Doba jde neustále kupředu a my tak narážíme na stále nové appky, které nám usnadňují běžný život nebo komunikaci s našimi blízkými, ať už jsou třeba na druhé straně zeměkoule. Není proto divu, že vědci a vývojáři pracují i na tom, jak umět „rozmluvit‘‘ naše mazlíčky. Mnoho z vás už možná má obojky, které vašim chlupáčům měří tep, hlídají teplotu nebo kontrolují jejich celkový zdravotní stav, díky čemuž je tak možné předejít skrytým zdravotním problémům.

Co ale taková vesta nebo obojek, které by uměly odhalit konkrétní pocity vašeho mazlíčka? Právě tím se zabývá japonská společnost Anicall. Pomocí různých senzorů, které jsou umístěny na obojku či vestě, dokážou na displeji ukázat, jestli je váš mazlíček šťastný, zlobí se, je ve stresu nebo má náladu si hrát. Taková vychytávka se může hodit zvláště těm, kteří s chovem domácích zvířátek ještě nemají tak velké zkušenosti – budou tak moci zpočátku lépe rozumět náladám svých svěřenců.

Na podobný princip funguje i mobilní appka od společnosti Wild Rose Cat Clinic, která vám prozradí nálady koček na základě jejich výrazu.

Pomoc při infarktu nebo neslyšícím zajistí chytré psí vesty a obojky

Nové technologie ale dnes už umí mnohem víc než vás jen upozornit, že váš mazlík má zrovna nutkání si hrát. Představte si, že za vámi jednou přiběhne cizí pejsek a na místo zaštěkání vám pomocí umělé inteligence lidským hlasem sdělí, že jeho páníček potřebuje první pomoc. Hudba budoucnosti? Ne tak docela. 

Například americký Georgijský technický institut už několik let ve své laboratoři úspěšně vyvíjí speciální vesty s různými funkcemi a senzory, díky kterým dokážou psi tímto způsobem pomoc včas obstarat. V současné době je zatím vzájemná komunikace omezená pouze na zavolání pomoci nebo varování před různými záchvaty. V budoucnu by ale vesty mohly mít daleko větší možnosti. Jako například přivést autistické děti na jiné myšlenky jen tím, že je psí vesta lidským hlasem poprosí o nakrmení. Pejsci by tak mohli lidem pouhým stiskem senzoru či tlačítka sdělovat mnohem více, než nyní vyčteme z řeči těla.

Vědci v atlantském institutu ale pracují i na jiných novinkách, než jen mluvících vestách – například na obojku, který by díky natrénovaným pohybům hlavy, packy nebo určité „choreografie‘‘ těla hlasem vyjádřil, co má váš čtyřnohý parťák na srdci. A do budoucna bychom se mohli dočkat třeba i dennodenní komunikace pomocí dotykové technologie. Třeba něco jako psí tablet, kterým by mazlíček mohl upozornit svého neslyšícího majitele, že někdo zrovna zvoní u dveří.  

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...