Můj mazlíček je z množírny. Na co se připravit a jak se k němu chovat?

Pořídit si domácího mazlíčka z množírny už není jen otázka pejsků. V dnešní době můžete takto „zaručeně‘‘ levně a rychle pořídit i kočky , nejrůznější druhy hlodavců nebo třeba i ježky. Majitelé množíren jsou navíc stále vynalézavější a sází na nevědomost a neopatrnost lidí. Na co si tak dát pozor, pokud máte podezření, že vaše zvířátko pochází právě z takového prostředí?  

Ať už se jedná o štěně, kočku nebo potkana, jejich pobyt v množírně je na samém počátku života (v pro ně nejdůležitějším období osvojování návyků a socializace) prakticky do puntíku stejný. V naprosté většině případů tohoto způsobu odchovu zvířátka musí přežívat v katastrofických podmínkách – prostory jsou nevyhovující a mnohdy stísněné, kdy se na sobě v malých klecích mačká velký počet zvířat.

Majitelé množíren kupují nejlevnější krmiva, která často bývají málo kvalitní a o malá zvířátka, která mohou být nedostatečně vyživovaná, se ani více nestarají. Hygienické podmínky pak jsou nedostačující, protože majitelé při takto větším počtu nemohou mít na pořádný úklid klecí či ohrad ani čas. Tyto traumatizující podmínky pak ale bohužel mazlíčky poznamenávají do dalšího života.

Potíže zdravotní i povahové

Problémy se mohou začít projevovat už po pár týdnech, co si nového člena vaší domácnosti pořídíte. U každého zvířátka se problémy mohou různit. Obecně je potřeba počítat s tím, že původní majitelé příliš financí do jeho chovu neinvestovali. Množírny jsou totiž v první řadě byznys, kde jde o co nejrychlejší výdělek.

Zvířata tak často nebývají odčervena, nejsou očkována a mohou mít i nejrůznější genetické choroby. Raději proto vemte mazlíčka na preventivní vyšetření, které může některé potíže odhalit hned. Do budoucna ale počítejte i s dalšími výdaji u veterináře. Například u čtyřnohých parťáků je dobré věnovat zvláštní péči vyšetření kostí a kloubů, které mohou být kvůli špatnému stravování a nedostatečnému pohybu zdeformované nebo vykloubené.

Psi, ale obecně i další zvířata, navíc v množírnách strádají i po psychické stránce, protože jim schází větší interakce s okolím nebo dalšími zvířaty a lidmi. Nikdo se o ně pořádně nestaral a nevěnoval jim potřebnou péči. Mají tak pocit, že je nikdo nemá rád. I proto jsou daleko bojácnější, mají strach ze svého okolí, jsou agresivnější a obecně i vůči nové rodině nebezpečnější, protože se bojí opakování předchozích strašných zkušeností.  

Chce to trpělivost  

Je proto nezbytné mít v první řadě s takovým mazlíčkem trpělivost. Je totiž velmi pravděpodobné, že vás nebude hned poslouchat a bude delší dobu trvat, než k vám získá důvěru a bude vás brát za svého. Některé povahové problémy se navíc mohou projevovat i po několika letech, co ho máte v péči. I když ale k němu cítíte lítost, je dobré ho příliš nerozmazlovat a začít budovat vzájemný vztah od nuly. V opačném případě vám totiž může postupně přerůstat přes hlavu a být nezvladatelným. 

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...