Můj mazlíček je z množírny. Na co se připravit a jak se k němu chovat?

Pořídit si domácího mazlíčka z množírny už není jen otázka pejsků. V dnešní době můžete takto „zaručeně‘‘ levně a rychle pořídit i kočky , nejrůznější druhy hlodavců nebo třeba i ježky. Majitelé množíren jsou navíc stále vynalézavější a sází na nevědomost a neopatrnost lidí. Na co si tak dát pozor, pokud máte podezření, že vaše zvířátko pochází právě z takového prostředí?  

Ať už se jedná o štěně, kočku nebo potkana, jejich pobyt v množírně je na samém počátku života (v pro ně nejdůležitějším období osvojování návyků a socializace) prakticky do puntíku stejný. V naprosté většině případů tohoto způsobu odchovu zvířátka musí přežívat v katastrofických podmínkách – prostory jsou nevyhovující a mnohdy stísněné, kdy se na sobě v malých klecích mačká velký počet zvířat.

Majitelé množíren kupují nejlevnější krmiva, která často bývají málo kvalitní a o malá zvířátka, která mohou být nedostatečně vyživovaná, se ani více nestarají. Hygienické podmínky pak jsou nedostačující, protože majitelé při takto větším počtu nemohou mít na pořádný úklid klecí či ohrad ani čas. Tyto traumatizující podmínky pak ale bohužel mazlíčky poznamenávají do dalšího života.

Potíže zdravotní i povahové

Problémy se mohou začít projevovat už po pár týdnech, co si nového člena vaší domácnosti pořídíte. U každého zvířátka se problémy mohou různit. Obecně je potřeba počítat s tím, že původní majitelé příliš financí do jeho chovu neinvestovali. Množírny jsou totiž v první řadě byznys, kde jde o co nejrychlejší výdělek.

Zvířata tak často nebývají odčervena, nejsou očkována a mohou mít i nejrůznější genetické choroby. Raději proto vemte mazlíčka na preventivní vyšetření, které může některé potíže odhalit hned. Do budoucna ale počítejte i s dalšími výdaji u veterináře. Například u čtyřnohých parťáků je dobré věnovat zvláštní péči vyšetření kostí a kloubů, které mohou být kvůli špatnému stravování a nedostatečnému pohybu zdeformované nebo vykloubené.

Psi, ale obecně i další zvířata, navíc v množírnách strádají i po psychické stránce, protože jim schází větší interakce s okolím nebo dalšími zvířaty a lidmi. Nikdo se o ně pořádně nestaral a nevěnoval jim potřebnou péči. Mají tak pocit, že je nikdo nemá rád. I proto jsou daleko bojácnější, mají strach ze svého okolí, jsou agresivnější a obecně i vůči nové rodině nebezpečnější, protože se bojí opakování předchozích strašných zkušeností.  

Chce to trpělivost  

Je proto nezbytné mít v první řadě s takovým mazlíčkem trpělivost. Je totiž velmi pravděpodobné, že vás nebude hned poslouchat a bude delší dobu trvat, než k vám získá důvěru a bude vás brát za svého. Některé povahové problémy se navíc mohou projevovat i po několika letech, co ho máte v péči. I když ale k němu cítíte lítost, je dobré ho příliš nerozmazlovat a začít budovat vzájemný vztah od nuly. V opačném případě vám totiž může postupně přerůstat přes hlavu a být nezvladatelným. 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...