Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní naopak nesmí chybět?

Trpí váš pes separační úzkostí? Vyje, štěká nebo ničí nábytek během vaší nepřítomnosti? Dělá doma loužičky a značkuje? V první řadě vám doporučujeme se poradit s odborníkem. Vedle veterináře můžete využít služeb psího psychologa. Někdy stačí jen jedna návštěva, aby specialista poznal, co psa trápí. V ideálním případě vám poradí, co s tím a jak ho výše uvedených zlozvyků zbavit. Jednou z takových rad, kterou můžete od znalce psích duší dostat, může být naučit zvíře pobývat v kleci.

Na první pohled se to může zdát jako drastické řešení, které ovšem ve výsledku ušetří nervy nejen vám, ale i nabídne bezpečný prostor  samotnému chlupáčovi. Zejména v případě separační úzkosti pes trpí velkým neklidem. Klec má v těchto případech psychologický efekt. Domácí bouda způsobí, že zvíře je klidnější a čas, kdy je doma samo, místo vyčerpávajícího tesknění a likvidování věcí spíše prospí. Klíčem je nejen na pobyt v kleci mazlíka zvyknout, ale naučit ho klec si oblíbit. 

Co v kleci nesmí chybět a co do ní naopak nepatří?

Svého čtyřnohého přítele byste neměli nechávat doma, ať už v kleci nebo mimo ni, samotného příliš dlouho. Psi jsou fixovaní na přítomnost lidí, její delší absence je stresuje a zvířeti je potřeba zajistit pravidelné venčení, aby nedocházelo k poškozování ledvin. Pokud odcházíte pryč, vždy byste pejskovi měli zajistit přístup k čerstvé vodě, případně i k žrádlu. Pes musí mít v kleci dostatek prostoru pro sebe, ale i pro pelech a misky. Nezapomeňte mu dát do klece i jeho oblíbené hračky. 

Klec by neměla být ani příliš velká, neměla by připomínat kotec, pejsek by se v ní pak nemusel cítit bezpečně. Zajistěte pejskovi, aby měl ze svého místa výhled. Nikdy do jedné klece neumisťujte dva a více psů. Klec nenadužívejte. Představte si, že máte doma boudu – výsostný psí prostor, který slouží jako jeho úkryt a kam si nosí odměny a kořist např. v podobě kosti. Pak bude klec fungovat a zvíře si ji oblíbí. Časem by mu pak měla pomoci lépe zvládat dobu, kdy není páníček v jeho blízkosti.

Jak psa naučit na pobyt v kleci? 

Je to jako se vším novým, co pejska učíme. Nikdy ho do toho nenuťte. Začínejte zpozvolna, nechte chlupáče se s novým úkrytem seznámit. Působit by měla jeho zvědavost, kterou můžete podpořit tím, že mu dáte dovnitř jeho oblíbenou hračku. Když je pes uvnitř, odměňujte ho. Pes si spojí odměňování s klecí a pobyt v ní mu nebude nepříjemný. V další fázi dejte do klece chlupáčovi jeho pelíšek a pozorujte, jak se zachová. Pokud si do klece půjde lehnout, máte téměř vyhrano. Poprvé psa zavřete jen na pár minut. Pomalu můžete intervaly pobytu v kleci prodlužovat. Každý pes je trochu jiný, říká se, že zhruba do pěti dní by se zvíře mělo na klec naučit. 

Pokud si nejste reakcemi zvířete jistí, vždy je lepší se poradit s odborníkem. Jeho chování můžete např. natočit na mobilní telefon. 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...