Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní naopak nesmí chybět?

Trpí váš pes separační úzkostí? Vyje, štěká nebo ničí nábytek během vaší nepřítomnosti? Dělá doma loužičky a značkuje? V první řadě vám doporučujeme se poradit s odborníkem. Vedle veterináře můžete využít služeb psího psychologa. Někdy stačí jen jedna návštěva, aby specialista poznal, co psa trápí. V ideálním případě vám poradí, co s tím a jak ho výše uvedených zlozvyků zbavit. Jednou z takových rad, kterou můžete od znalce psích duší dostat, může být naučit zvíře pobývat v kleci.

Na první pohled se to může zdát jako drastické řešení, které ovšem ve výsledku ušetří nervy nejen vám, ale i nabídne bezpečný prostor  samotnému chlupáčovi. Zejména v případě separační úzkosti pes trpí velkým neklidem. Klec má v těchto případech psychologický efekt. Domácí bouda způsobí, že zvíře je klidnější a čas, kdy je doma samo, místo vyčerpávajícího tesknění a likvidování věcí spíše prospí. Klíčem je nejen na pobyt v kleci mazlíka zvyknout, ale naučit ho klec si oblíbit. 

Co v kleci nesmí chybět a co do ní naopak nepatří?

Svého čtyřnohého přítele byste neměli nechávat doma, ať už v kleci nebo mimo ni, samotného příliš dlouho. Psi jsou fixovaní na přítomnost lidí, její delší absence je stresuje a zvířeti je potřeba zajistit pravidelné venčení, aby nedocházelo k poškozování ledvin. Pokud odcházíte pryč, vždy byste pejskovi měli zajistit přístup k čerstvé vodě, případně i k žrádlu. Pes musí mít v kleci dostatek prostoru pro sebe, ale i pro pelech a misky. Nezapomeňte mu dát do klece i jeho oblíbené hračky. 

Klec by neměla být ani příliš velká, neměla by připomínat kotec, pejsek by se v ní pak nemusel cítit bezpečně. Zajistěte pejskovi, aby měl ze svého místa výhled. Nikdy do jedné klece neumisťujte dva a více psů. Klec nenadužívejte. Představte si, že máte doma boudu – výsostný psí prostor, který slouží jako jeho úkryt a kam si nosí odměny a kořist např. v podobě kosti. Pak bude klec fungovat a zvíře si ji oblíbí. Časem by mu pak měla pomoci lépe zvládat dobu, kdy není páníček v jeho blízkosti.

Jak psa naučit na pobyt v kleci? 

Je to jako se vším novým, co pejska učíme. Nikdy ho do toho nenuťte. Začínejte zpozvolna, nechte chlupáče se s novým úkrytem seznámit. Působit by měla jeho zvědavost, kterou můžete podpořit tím, že mu dáte dovnitř jeho oblíbenou hračku. Když je pes uvnitř, odměňujte ho. Pes si spojí odměňování s klecí a pobyt v ní mu nebude nepříjemný. V další fázi dejte do klece chlupáčovi jeho pelíšek a pozorujte, jak se zachová. Pokud si do klece půjde lehnout, máte téměř vyhrano. Poprvé psa zavřete jen na pár minut. Pomalu můžete intervaly pobytu v kleci prodlužovat. Každý pes je trochu jiný, říká se, že zhruba do pěti dní by se zvíře mělo na klec naučit. 

Pokud si nejste reakcemi zvířete jistí, vždy je lepší se poradit s odborníkem. Jeho chování můžete např. natočit na mobilní telefon. 

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...