Když kočky škrábou
Kočky škrábou, to je známá věc. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Případně pokud doma máte kočičího kamaráda, možná vás napadlo, že by bylo dobré jej škrábání odnaučit. Zejména pokud vám někdy něco svými drápky zničil. My jsme se na téma škrábání a drápků ptali chovatelky Heleny Ruckerové.
Proč kočky škrábou?
Škrábání je jejich přirozenost. Kočka má zatahovací drápy proto, že když loví musí našlapovat tiše na polštářcích tlapek a pak rychle zaútočit drápky pro zachycení a udržení kořisti. Pes má drápky nezatahovací a ty mu slouží jako „tretry“. Kořit musí dohonit. Kočka tiše číhá.
Lze určit příčinu škrábání?
Škrábání koček má mnoho různých důvodů. Kočka může škrábnout i člověka, když má nahromaděnou energii a potřebuje jí někde uvolnit. Zvláště pokud jsme v práci a ona celý den prospí. Kočku se snažíme hodně motivovat hrou, aby si energii vybila s mávátkem, peříčkem, nebo lovením míčků. Také přílišné hlazení kočku někdy ke škrábnutí motivuje. Otáčením kočky na záda a hlazení po břiše si u spousty z nich vysloužíme nelibost, ale i dlouhé hlazení po srsti na zádech se jí dlouho líbit nebude. Hlazením vytváříme v srsti statickou elektřinu a kočce to také není moc příjemné. Volíme spíše lehké podrbávání. Pokud máme doma děti, je nutné je naučit, jak se mají k určité kočce chovat. Také právě při hlazení a hře může nahromaděná energie provokovat kočku ke škrábnutí. Když má kočka možnost uniknout do výšky, a pozorovat z bezpečí dění na zemi, tak se většinou incidentu předejde. Jen opravdu plaché kočky nás mohou škrábnout, pokud se snažíme jen o kontakt. Je to jejich strach, který volí nepřiměřenou obranu. Můžeme se také setkat s kočkou, která je agresivní jakoby bez příčiny. Tam jde většinou o to, že kočka má nějaký zdravotní problém, anebo jde o kočku, která nemá uspokojené základní potřeby.
Můžeme tomu, když kotě škrábe, přičítat nějaký význam? Jak k němu přistupovat?
Také kočičí hra může lidem připadat jako agresivní škrábání. Pokud máme jen jedno kotě, může nás mít jako kočičího partnera na „výuku lovu“. S kotětem si hrajeme vždy s nějakou hračkou (mávátkem, peříčky). Nenecháváme ho hrát si s naší rukou. Kočičí drápky jsou velice ostré a škrábnutí dost bolí. Částečně se dá omezit zranění drápkem tím, že kočce odstřihneme ostrý konec drápku a tím ho vlastně ztupíme.
Je stříhání drápků nutností? Kdy s ním ideálně začít a je nutné stříhat drápky všem kočkám?
Stříhání drápků cvičíme s koťátkem od malička, aby bylo zvyklé. Venkovním kočkám se stříhání drápků moc nedoporučuje, právě proto, že bychom jim znesnadnili lov a i únik na strom při nebezpečí.
Proč jsou drápky pro kočky důležité?
Kočkám slouží drápky třeba k lezení na strom, když potřebuje rychle se uklidit do bezpečí. Drápky jsou zahnuté směrem k polštářkům, díky nimž se jim nahoru leze dobře. Dolů však kočce nepomohou, a proto je tolik koček uvězněných na stromě. Zkušená kočka sleze ze stromu pozadu.
Jak lze škrábání eliminovat v bytě nebo doma?
Škrábání je součástí kočičí nátury. Když chováme kočku doma, je potřeba myslet na její instinkty. Pořídíme škrabadlo pro kočky, aby se kočka mohla ukrýt ve výšce. Škrábání zároveň kočce dobře působí na psychiku (označuje si své teritorium). Při výběru škrabacího stromu je proto nutné zvolit takový, kde je jeden kmen tak vysoký, aby se kočka mohla postavit na zadní a předními škrábat po stromě. Mnoho lidí volí škrabací kmeny příliš nízké, což může mít za následek to, že kočky potom ničí nábytek. Kočka, aby byla spokojená, musí mít možnost uspokojení svých přirozených potřeb.
Existují spolehlivé metody, jakými lze škrábání odnaučit?
Pokud je kočka doma často sama a máme problém s jejím škrábáním lidí, většinou pomůže pořídit kočičího kamaráda. Zvláště pak, když chodíme do práce. Kočky si tak navzájem budou procvičovat lovecké schopnosti.