5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Pro domácí kočky je docela jednoduché sklouznout k nadváze. Nemají tolik příležitostí k pohybu jako jejich venkovní protějšci. Je proto důležité mazlíčky ve cvičení a hraní si podporovat. Zvlášť, když jim nedokážeme čas od času upírat nějaké ty malé dobrůtky. Pokud se přírůstek jejich váhy začne vymykat kontrole, může to vést k budoucím zdravotním problémům, jako jsou například bolesti kloubů, problémy s dýcháním nebo cukrovka. Některé kočky (třeba ty kastrované) mají sklony k obezitě větší, jiné zase patří mezi pecivály, a to se pak ta kila navíc sbírají skoro samy. Prvním krokem by v takovém případě mělo být upravení kočičího jídelníčku. Dnes se ale zaměříme na to, jak kočku přimět cvičit. Protože, co si budeme povídat, tak lehce jako se psy to nejde.

V přírodě jsou kočky nočními tvory, a ne všechny si doma zvyknou na jiný režim. Nejlepší čas na hraní tak pro ně bývá brzké ráno nebo večer. Zvlášť před spaním je dobré kočky nechat vylítat, pokud máte lehké spaní a kočičí šramocení vás budí. Když přemýšlíte nad tím, jakou aktivitou chlupáče zaujmout, myslete na to, že jsou to malé šelmy a lov je jim přirozený. Cokoli, co bude obsahovat kořist, pravděpodobně upoutá jejich zájem.

Povzbuzujte kočku v lezení a škrábání

Kočky rády šplhají. Pořiďte chlupáčovi pořádný kočičí strom. Samozřejmě čím vyšší, tím lepší, ale poslouží i malé škrabadlo. Dobré je probudit v kočičce i přirozený instinkt označování teritoria škrábáním, při kterém si perfektně protáhne svaly a jako bonus i otupí a zkrátí drápky. Pokud bude mít možnost po kůlech šplhat nahoru do vyšších pater, svalová hmota bude rychle nahrazovat povolený pupek. Podpořit ji v tom můžete umístěním oblíbené hračky nebo pamlsku do vyšších úrovní. Jestli vaši kočku škrabadlo nezajímá, nevzdávejte to a zkoušejte jiné materiály. Některé mají nejraději hrubý sisal, jiné si raději zvolí měkké kartonové škrabadlo.

Nabízejte a střídejte větší množství hraček

Kočce se hračka může rychle okoukat. Proto jí vždy nabídněte jen pár kousků a často je střídejte. Tak dosáhnete toho, že se jich chlupáč jen tak nenabaží. Skvělými pomůckami jsou udice nebo interaktivní hračky, které polechtají lovecký pud skoro každé kočky. Výborně si zacvičí i u koulodráhy. Tu ale doporučuji postavit jako rovnou dráhu. Pokud ji spojíte dokola, chlupáč brzy zjistí, že si jen stačí sednout doprostřed a čekat, až se před ním kulička objeví. Z divoké hry se tak rychle stane nízkoenergetická zábava. Některé kočky i rády aportují, zkuste to naučit i vaši baculku. A na co nesmíme zapomenout je laser, který rozpohybuje snad každou malou šelmu a zábavu si s ním užijete všichni.

Nechte ji objevovat svět za dveřmi

Pokud k tomu máte ve svém okolí vhodné prostory jako zahradu, dvorek v klidném vnitrobloku nebo přírodu za barákem, dopřejte i „indoor“  kočce bezpečné procházky venku. Některé kočky v sobě mají ducha průzkumníka, a i když nemají volný přístup ven, rády si užijí malé dobrodružné expedice v postroji a na vodítku. Je samozřejmě potřeba chlupáče na postroj nejdříve uvyknout. Při takovém venčení nezapomínejte na blechy a klíšťata, vaši kočičku proti nim chraňte.

Aktivujte jejich dovednosti a pohybový aparát pomocí hraček na pamlsky

S kočičími pamlsky to samozřejmě nesmíte přehánět – ideálně volit ty kvalitní a nízkoenergetické. Není ale důvod, proč je nepoužít jako motivaci k pohybu. Na trhu najdete hračky, které nutí kočku zapojit své schopnosti, aby z nich dostaly ven dobroty. Je to skvělé cvičení pro fyzickou i emoční pohodu vaší kočičky. Patří mezi ně třeba duté míčky s otvory nebo různé hlavolamy. Skvělou metodou, jak přimět kočku k pohybu, je i „lov potravy“. Rozdělte jí krmení do několika misek a poschovávejte dobroty po bytě. Donutí ji to prolézt místností křížem krážem.

Využijte šantu kočičí a jiné „kočičí drogy“ 

Ne všechny kočky na catnip reagují, ale naštěstí tu máme ještě kozlík nebo matabibi. Na všechny tyto květiny, nebo alespoň některou z nich, kočky většinou velmi silně reagují (o tom více zde). Jedněm stačí jen vysypat špetku na zem a začnou se v ní válet a bláznivě běhat kolem, jiní chlupáči si lépe vyhrají s naplněnými hračkami. Vyrábějí se i koule z čisté lisované šanty. Ke hraní by ale mělo vždy docházet za vašeho dohledu a po omezenou dobu.

Udržovat vaši kočku v kondici nemusí být vždy jednoduché a vyžaduje to dávku trpělivosti a vytrvalosti. Zdravotní benefity, které to s sebou přináší, za tu snahu ale stojí. Jaké hry platí na vaší kočku? Podělte se s námi o tipy!

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?