Psí záchranáři: V hřebenech hor a nepřístupném terénu vyhledávají zraněné a zbloudilé turisty

Tradice psích záchranářů trvá v Česku už téměř jedno století. A naše země se v této disciplíně řadí mezi evropské kynologické špičky. Chlupatí zachránci pomáhají na horách nejen v zimě, ale během celého roku. Při pátrání po pohřešovaných jejich pomoci využívá i policie, obzvlášť v náročném terénu. Na horských hřebenech hledají zbloudilé houbaře, cyklisty i pěší. Přesto Češi o kynologické brigádě Horské služby často příliš nevědí. Aktuálně přitom čítá na dvacet psovodů. Nejpočetněji jsou zastoupeni v Krkonoších a Jeseníkách, nově také pomáhají např. v Krušných horách.

Výlety do českých a moravských hor jsou čím dál tím oblíbenější, a to nejen mezi Čechy, ale i obyvateli sousedních států. Návštěvníci mířící do hor na tůry, cyklotreky nebo jen houby v lesních výšinách ovšem nezřídka podceňují počasí, výbavu i náročnost terénu. Při potížích jsou pak odkázáni na pomoc horských záchranářů a jejich čtyřnohých parťáků. Právě díky psím záchranářům je pátrání po těchto lidech efektivnější a rychlejší. Hledání mohou urychlit až o několik hodin. Psovod se svým psem zvládnou prohledat velmi důkladně několik pátracích sektorů za mnohem kratší dobu než člověk. Navíc velmi dobře znají horský terén a jeho nástrahy. Pes navíc dokáže zachytit pach hledaného až na několik desítek metrů. Štěkáním pak přivolává pomoc.

Úžasné je, že pes dokáže označit místo, i které se nachází mimo jeho úroveň, tedy nad nebo pod ním. Například posed nebo naopak jámu, kam člověk může zapadnout a zejména večer je pak snadné ji pouhým lidským okem při hledání přehlédnout,” vysvětluje nejnovější posila kynologické brigády horské služby psovod Ondřej Vank, který se svým psem Šuplíkem obsluhuje oblast Západního Krušnohoří. Podle psovoda případů, kdy je využití psů v horách potřeba, přibývá s tím, jak narůstá návštěvnost horských oblastí turisty. “Loni v létě jsme například hledali jednu starší ženu, která se ztratila na houbách, a už se začínalo stmívat. My věděli, že u sebe nemá vodu ani dostatečné oblečení a hrozí ji prochladnutí a vyčerpání,” popisuje Ondřej jeden z případů, kdy by nasazení psa pátrání po ženě mohlo výrazně urychlit. V té době měli se svou krátkosrstou borderkou teprve atestační kynologickou zkoušku před sebou. Letos už s Šuplíkem můžou do ostré akce.

HSČR 1.jpg

Na území České republiky, která má sedm pohoří, aktuálně slouží na dvacet dvojic horských záchranářů a psů. Ještě vloni to byla téměř polovina. Podle Ondřeje Vanka by na každé horské oblasti měl být ideálně alespoň jeden pohotovostní psovod se psem. Myslí si, že do budoucna je to reálné, potřebnost podle něj nikdo nezpochybňuje. Česko tak patří mezi nejpokrokovější země co se týče psích záchranářů v horských oblastech v Evropě. Zatímco v zahraničí fungují psovodi většinou jen na dobrovolné bázi, u nás je kynologická brigáda plnohodnotnou součástí horské služby. “Hodně úzce spolupracujeme s kolegy z Rakouska, Polska, Slovenska i Slovinska. Nedávno jsme byli školit psovody i v Bosně a Hercegovině. A ačkoliv jsou například rakouští kynologové velmi zkušení, a my se od nich hodně učíme především v přístupu k výcviku psa, nemají takovou podporu jako my tady,” uzavírá krušnohorský psovod. Je to právě ona tradice a obecná česká láska k pejskařství, které vděčíme za horské psí záchranáře.

Přejeme všem psím záchranářům i jejich pánům mnoho sil do nové sezony a ostré akce pouze se šťastnými konci!

 

FOTO KREDIT: HZČR

Související články

Jak správně krmit fenku, která je březí?

Máte doma fenku, která je březí, nebo se připravujete na krytí? Čeká vás krásné a vzrušující období. Abyste zajistili hladký průběh březosti a samotného porodu, je potřeba myslet na to, že správná výživa a péče je zásadní pro to, aby fenka přivedla...

Pes diabetik – jak se o něj starat

Cukrovka není jen velmi rozšířené tzv. civilizační onemocnění u lidí, ale mohou jí trpět i naši čtyřnozí parťáci. Odhaduje se, že cukrovkou trpí zhruba 1 pes z 200. Pokud si ten váš od veterináře odnese tuto diagnózu, nebojte, není to konec světa....

Vyvracíme mýty ve výživě psů

Výživa psů je opředena celou řadou mýtů a polopravd. V tomto článku společně s nutričním specialistou Britu, Martinem Kvášem, uvádíme na pravou míru nejčastější mýty, které kolem psí výživy kolují. Jak je to s těmito mýty doopravdy?   

Zásady správného krmení psů

Chovatelé psů si dnes již většinou velmi pozorně hlídají správné složení a kvalitu krmiva, které dávají svým domácím mazlíčkům. Kromě toho je u krmení potřeba dodržovat také několik zásad, které pomohou zabránit mnoha nepříjemnostem, jako jsou...