Felinoterapie – když kočky léčí

Stejně jako psi, i kočky mohou mít léčebné účinky na pacienty. Takovému způsobu léčby se říká felinoterapie a vhodná je jak pro chronicky nemocné pacienty, kteří potřebují pomoci například se zvládáním nemoci, tak pro ty, kteří trpí dlouhodobým stresem. Kočky dokážou přinést radost nebo ulevit od trápení. O tom, jak felinoterapie probíhá, jsme si povídali s chovatelkou Helenou Ruckerovou.

Co je podstatou felinoterapie?

Felinoterapie patří do skupiny zooterapií a jedná se o podpůrnou léčbu somatických a psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou. Felinoterapii můžeme využít jako tzv. AAT (Animal Assisted Therapy), tedy že kočka působí na člověka, což má za následek vlastní léčebný účinek, kterým může být například prohřívání končetin, snížení stresu, krevního tlaku další. Druhý způsob využití je takzvaný AAA (Animal Assisted Activities), kdy kočky na klienty působí formou aktivit, které mají lidem zkvalitnit život, zmírnit pocit osamění, zlepšit komunikaci, paměť a přinést informace.

Jsou pro felinoterapii vhodné všechny kočky?

Na plemeni kočky v práci felinoterapeuta moc nezáleží, spíše je vhodné mít na paměti, že kočka, která má tuto službu vykonávat, by měla být správně socializovaná, ne plachá a hlavně ne agresivní. Pokud chceme kočičku cvičit pro tuto službu už od kotěte, je vhodné kočku naučit cestovat, nebát se cizích lidí a zvyknout ji na různá prostředí, rušivé zvuky a pachy. Kočičku je také dobré naučit na vodítku.

Musí před samotnou terapií projít nějakým výcvikem?

Pokud máme již jistotu, že kočička vše dobře zvládá, můžeme ji přihlásit na felinoterapeutické zkoušky, kde si ověříme, jak se bude chovat v různých prostředích. Kočku můžeme přihlásit na zkoušky po dosažení 1 roku života, musí být očkovaná a čipovaná. Test se provádí spolu s majitelem a hodnotí se vlastně souhra týmu.

Co je součástí takové zkoušky?

Součástí je např. oblečení postroje, hlazení kočky cizími lidmi, reakce na různé zvuky a pachy. Zkoušku týmu provádí tříčlenná komise spolu s figuranty, kteří simulují skutečné prostředí v zařízeních, kam kočka s majitelem mohou docházet.

Jak se pozná, že je daná kočka vhodná pro vykonávání felinoterapie?

Kočka, která má vykonávat tuto službu, musí být se svým majitelem dobře sehraná, musí mu důvěřovat a musí mít z práce radost. Proto se kočky podrobují zkouškám, aby měl majitel čas si kočku otestovat, než půjde za klienty. Aby kočka i majitel věděli, co je čeká. V neposlední řadě musí být kočka i perfektně zdravá.

Jak samotná terapie probíhá?

Pro různé klienty máme připravené různé programy. U seniorů můžeme při skupinovém sezení motivovat lidi k pohybu pomocí například mávátek, hlazení, dále ke komunikaci a zároveň předáváme informace (co je to za plemeno, jak se kočka jmenuje). Také procvičujeme paměť a jemnou motoriku. U ležících pacientů se soustředíme spíše na prohřátí končetin, motoriku a zlepšení kvality života. To probíhá zejména tak, že jim přinášíme jiné vzruchy.

Pokud se felinoterapie praktikuje u dětských pacientů, jak probíhá?

U dětí se hlavně zaměřujeme na seznámení se se zvířaty, odbourání strachu ze zvířat a dbáme i na předání základních pravidel péče o zvířata. Vysvětlujeme řeč těla zvířat a samozřejmě umožníme kontakt se zvířetem. Program pro děti uzpůsobíme jejich věku, popřípadě jejich schopnostem. Dětem hrajeme i pohádku s živými zvířaty.

Pro jaké pacienty s jakými problémy je vhodná?

Felinoterapii ocení hlavně senioři, ale i postižení dospělí lidé. My jsme se soustředili hlavně na děti. Cílem bylo, aby našly lásku ke zvířatům a uměly se o ně postarat.

Týká se případný výcvik/trénink i majitelů či chovatelů koček?

Ano, předpoklady pro tuto službu musí mít nejen kočka, ale i člověk. Ten musí své kočce rozumět, rozpoznat varovné signály a zároveň se musí dobře chovat k lidem. Být empatický, slušný a mít trochu praxe v psychologii. Zároveň musí znát i zdravotní rizika, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Vědět, že zoonózy se mohou přenést z kočky na člověka nebo že lidské nemoci může dostat i zvíře.

Jak se člověk může na felinoterapii připravit, kde se může vzdělat?

Aby člověk věděl, co vše bude k této práci potřebovat, je dobré navštívit nějaký seminář o felinoterapii nebo canisterapii a naučit se, jak ke kterému člověku přistupovat a jak se v zařízení chovat. Nestačí jen milovat kočky a chtít dělat dobrou věc.

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?