Canisterapie – příznivé účinky psů na lidské zdraví

Že psi svou přítomností zvedají lidem náladu, je dávno prokázané. Pozitivních účinků, které jsou často až léčebné, se začalo využívat v rámci canisterapie. Terapeutičtí psi navíc mohou pomoci všem bez rozdílu věku. Skvěle se hodí jak pro děti, tak dospělé jedince i seniory. Pozitivně mohou ovlivnit jedince s psychickým i fyzickým postižením. Jak vlastně canisterapie probíhá a v čem je specifická?

Pomocník s různými druhy problémů

Canisterapie může pomoci se širokou škálou problémů. Psi pacientům pomáhají s rozvojem jemné i hrubé motoriky, s verbální i neverbální komunikací, pozitivní vliv mohou mít i na polohování pacienta. Vynechat nelze ani příznivé účinky na psychiku jedince, kdy kontakt se psem prokazatelně zlepšuje náladu a přispívá k duševní rovnováze. Pejsek nemocnému může pomoci i s rozvojem sociálního cítění, může podnítit ke hře a samozřejmě i pohybu.

Kromě mentálně či fyzicky nemocných pacientů se canisterapie využívá i u těch jedinců, kteří jsou zdraví, nicméně se ocitli v těžké životní situaci, se kterou se obtížně vyrovnávají. V takových případech může pes a jeho cílené působení na jedince pomoci s odbouráním stresu. 

Různé druhy i míra zapojení psů v léčení

Webová stránka canisterapie.cz uvádí, že existují tři typy canisterapie, a to podle užšího zaměření. Prvním druhem je vzdělávání pomocí psů, v rámci kterého učitelé mohou využít psů a jejich pozitivního vlivu na své studenty. Většinou se využívá v kolektivu žáků se specifickými potřebami. Druhou variantou je terapie, v níž kontakt se psem slouží jako podpůrná metoda v rámci celkového léčení jedince. Třetím typem jsou aktivity za pomoci psa, které slouží ke zlepšení kvality života jedince a využívá se v nich přirozeného kontaktu lidí a psů.

Pes jako polohovací polštář

Velkým pomocníkem je pes při polohování jinak nepohyblivých pacientů. Ti, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, se často potýkají s vážnými problémy jako jsou proleženiny, ztuhlé svaly a jiné. Aby se těmto často velmi bolestivým komplikacím alespoň částečně předcházelo, pomáhají pacientům kvalifikovaní odborníci, kteří za pomocí speciálních polštářů uvolňují napětí.

Právě funkci zmíněných polštářů dokážou částečně nahradit psi. Nejlepší výsledky vykazují u pacientů trpících svalovými křečemi nebo třesem. Tyto obtíže lze jen velmi těžce zmírnit medikací, často však pomůže kontakt s živou bytostí. Jeden z nejefektivnějších faktorů, který má pozitivní vliv na zdravotní stav jedince, je patrně teplo, které se při kontaktu vylučuje a které často způsobí uvolnění svalstva. Psi se navíc dokážou přizpůsobit rytmu pacienta a často pak dochází například k harmonickému dýchání.

Ne každý pes je terapeut

Jelikož jsou psi individuální živé bytosti s vlastní povahou, je samozřejmé, že ne všichni se pro canisterapii hodí. Někteří mohou například vykazovat známky agrese nebo mohou hůř snášet kontakt s cizími lidmi. V takovém případě by bylo nevhodné je učit terapeutickému výcviku. Povaha však není jediné, co hraje roli. Pes, který bude pomáhat s léčením pacientů, by měl být velmi dobře vychovaný a nemělo by se stát, že by neposlechl povel. A to i v případě, že by byl ve velmi rušném prostředí. Je také samozřejmé, že ne každý pes dokáže pomoci všem pacientům. Hravější jedinci budou pravděpodobně lepší pro interakci s mladšími pacienty, zatímco ti klidnější budou ideální pro kontakt se seniory.

Související články

Čerstvé maso a jiné trendy ve stravě pejsků

Čerstvé maso, využití hmyzí bílkoviny nebo udržitelnost pet food. To jsou nové trendy ve výživě pejsků. Díky přidání čerstvého masa do krmiva se jídlo pro pejsky stává chutnějším a voňavějším, ale hlavně se pejskům lehce tráví. 

Závody psích spřežení v roce 2022

Rok 2022 bude co se týče zimních musherských akcí nabitý! Pokud jste stejnými fandy tohoto sportu jako my, připravte si diáře, ať vám neunikne žádná z nadcházejících akcí. Na co se v novém roce ve světě mushingu můžeme těšit?  

Psi slavných osobností

Pes je nejlepší přítel člověka. A nejlepšího přítele potřebují jak obyčejní lidé, tak i slavné osobnosti a celebrity. Jedním z ‚‚nejslavnějších‘‘ chlupáčů současnosti je Pan Úžasný – špic patřící Paris Hiltonové. Jací jsou další pejsci slavných...

Čím potěšit kočičí duši o Vánocích

Kočka je strážkyně domácího krbu, pojďme ji za to o Vánocích odměnit nejen naší intenzivní společností, pozorností a láskou, ale také nějakým dárkem. Jako první se nabízí sáhnout po něčem na přilepšenou. Tím určitě žádného kočičího parťáka neurazíte....

Užitečné tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou časem, kdy se rodina sejde a tráví čas spolu, a to ocení jak její dvounozí, tak čtyřnozí členové. Ale bez dárků by to přece jen nebylo úplně ono, a proto přinášíme několik originálních tipů. Psí dušičku samozřejmě potěšíte něčím na zub....

Pamlsky a hračky pro hlodavé zuby

Jestli už máte nakoupené dárky pod stromeček pro vaše nejbližší, je čas nachystat překvapení i pro hlodavé parťáky. Sdílíme několik tipů, čím jim rozsvítit očka radostí. Něco na zub je klasikou, která potěší bez ohledu na druh hlodavce, kterého doma...

3 tipy, jak připravit venkovní kočku na zimu

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už tradičně přichází tuhá zima a sníh. Pro naše mazlíčky je to velká změna. Tu pocítí i kočky, které nežijí v domácnosti, ale tráví většinu času venku. Jak je na toto náročné období připravit?