Zkoumání psí povahy: Co psům vyhovuje a jak se vyrovnat se změnami charakteru?

Stejně jako lidé i psi jsou jedinečné bytosti, které se od sebe liší povahou i tím, co se jim líbí a co ne. Značná část samozřejmě závisí na výchově, některé charakteristické rysy psa ale majitelé musí přijmout a sžít se s nimi. Někdy navíc změna v psí povaze přijde až v průběhu života, což může být pro majitele zatěžkávací zkouška. Jak k takovým povahovým změnám přistupovat a jak na ně reagovat? O tom jsme si povídali s kynologem Václavem Ouškou.

V případě, že jsem nově majitelem psa, jak zjistím, co můj pes potřebuje?

Stejně jako každé jiné zvíře i pes nám dá najevo svou potřebu například kňučením, štěkotem, pohledem. Každý majitel se na svého psa musí „napojit" a za pár dní pochopí, co chce zvíře kterou emocí říct. Je to stejné jako u dětí. Pokud se naplní jeho základní potřeby, tedy ukojí hlad, žízeň, proběhne mazlení, venčení a pes stále není spokojen, je nutné hledat dále, například zda mu není horko, zima a podobně. Důležitou roli hraje i intuice, která ve vztahu majitele se psem funguje stejně jako v jiných oblastech života.

Podle jakých znamení poznám, že mu něco vyhovuje?

V takových chvílích pes většinou spokojeně vrtí ocasem, olizuje páníčka nebo paničku a má spokojený výraz, neboť i pes se může „usmívat".

Jak naopak poznám, že s něčím není spokojený?

Znamení mohou být různá. Mezi ta nejběžnější patří smutné oči, kňučení, nervozita nebo štěkot.  

Vyvíjí se psí povaha v průběhu času, tedy je možné, že se psí preference změní?

Samozřejmě. Rád psy přirovnávám k dětem, protože jejich vývoj je v lecčem podobný. Stejně jako děti dospívají, i psi se mění v nárocích, povaze a zkouší na majitelích, co mu dovolí a co ne. I pes potřebuje hranice, a pokud mu je majitel dobře vysvětlí, je spokojenost na obou stranách. Jsou to velice chytrá zvířata, která pochopí, co mohou a naopak nemohou dělat.

Pokud ano, kdy takové změny mohou proběhnout?

Nejčastěji se pes mění, když přichází do takzvané puberty, což bývá kolem 6. až 13. měsíce věku. Ale je to individuální. Takové změny se poznají v chování, pes najednou přestává poslouchat, zkouší, co si může dovolit, a prosazuje sám sebe, svůj dominantní postoj vůči majiteli. V této fázi většinou vzniká nejvíce problémů, které se projeví v dospělém věku psa. Je třeba udržet nervy na uzdě a přistupovat k výchově psa důsledně a jakékoliv náznaky případné agrese řešit hned v zárodku.

Prochází feny například změnou v povaze v období, kdy čekají štěňata?

Ano, stejně jako u lidí, u fen vzniká hormonální změna. Fena je více zadýchaná, unavená, může být i agresivní. Je potřeba jí dopřát klid a dostatek odpočinku před porodem.

Pokud vidím, že mému psovi něco nevyhovuje, ale určitý krok dělám kvůli jeho zdraví, jak mám postupovat? Mám trvat na svém postoji nebo se mám snažit částečně přizpůsobit psovi, aby to pro něj bylo snesitelnější?

Samozřejmě zdraví je na prvním místě. Veškerý zdravotní stav i postup v případě nějaké léčby bych rozhodně vždy konzultoval s veterinářem. Občas to obnáší i to, že se to psovi nebude líbit, ale pokud je to nezbytně nutné, bude muset jisté nepohodlí chvíli vydržet.

Může v průběhu psího života proběhnout i změna jeho vztahu k jiným psům? Pokud například dříve se psy neměl problém a nyní je nesnese?

Ano, může. Jakmile dospěje, zkouší vůdčí postavení, ať už doma nebo vůči smečce. Když je pes malý, většinou si hraje, vychází s ostatními psy dobře. Jakmile se z něj stane dospělý jedinec, snaží se získat dominantní postavení, a proto dochází ke rvačkám mezi psy, ale i fenami. Je jen na nás, jak se k tomu postavíme a co svému psovi dovolíme.

Pokud ano, jak v takovém případě postupovat?

Nejlepší je vyhnout se zbytečným konfliktům, tudíž zvážit, jaké psy k sobě pouštíme. Na veřejnosti mít psa na vodítku, a pokud víme, že nemá rád ostatní psy, tak i s náhubkem. Respektovat, že ne každý pes se chce kamarádit s jinými.

 

FOTO KREDIT: Václav Ouška

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...