Jak na výživu feny v době březosti radí Jitka Duffková

Březost je pro fenu po všech stránkách náročným obdobím. Její tělo najednou živí více plodů, a to se musí odrazit  i na jejím příjmu energie a živin. Jak zajistit, aby budoucí matka ze stravy přijala vše potřebné pro sebe i její štěňata ve vývinu, poradí chovatelka, závodnice a reprezentantka ve sportovní kynologii Jitka Duffková.

Chovu německých ovčáků se věnuje už 27 let. Má tak mnoho zkušeností s fenami během období březosti, při porodu i krátce po něm. Zná jejich potřeby, ví, co feny potřebují a jak jim toto náročné období co nejvíce usnadnit. Výsledkem jsou zdraví a spokojení psi. 

 

Jitko, kolik vrhů už jste odchovala?

V roce 1991 jsem si pořídila svoji první fenu německého ovčáka. Už v té době jsem věděla, že se budu věnovat hlavně sportovní kynologii a chovatelství pro mě bude až druhořadé. První vrh v mé chovatelské stanici německých ovčáků – Duffmar byl v roce 1993 a od té doby jsem odchovala 15 vrhů. Nejsem žádný velký chovatel, moje feny jsou a byly závodnice. Vrhy štěňat jsem měla vždy v mimozávodní sezóně a poté jsem je musela dobře psychicky a fyzicky připravit na další sportovní výkony. 

 

Jaké živiny se stávají nejvíce důležité a v době březosti je třeba zvýšit jejich příjem?

Kvalitní granulovaná krmiva, která jsou určena pro březí feny a štěňata, již mají potřebné živiny zvýšené a fena by jich měla mít z krmiva dostatek. Já sama svou současnou a jedinou chovnou fenu, krmím krmivem Carnilove již čtyři roky a během této doby jsem s ní odchovala dva vrhy. Prvních šest týdnů březosti fenu krmím krmivem, které dostává v běžném režimu - Carnilove  Lamb & Wild Boar. V posledním stádiu březosti, což je zhruba 14 dní před porodem, pozvolna přecházím na krmivo Carnilove - Salmon & Turkey for puppies, které podávám až do porodu a v období laktace.

 

Existuje na trhu speciální krmivo pro březí feny? 

Ano, například již zmíněné Carnilove - Salmon & Turkey for puppies

 

Je vhodné březím fenám doplňovat některé vitamíny nebo minerály? Někdo v pokročilém stádiu březosti a v době laktace doporučuje například doplňovat vápník a vitamin D. 

Pokud feně podáváte kvalitní krmivo a březost probíhá v pořádku, tak dle mého názoru není třeba feně nic přidávat.

 

Požadavky feny na energii rostou, což se musí odrazit i v množství jejího příjmu. Hádám, že zde hraje roli kvalita krmiva, které by mělo být obzvláště teď koncentrované a dobře stravitelné, abychom nemuseli rapidně navyšovat jeho objem?

U kvalitního krmiva není třeba nijak razantně navyšovat jeho množství, a to až do posledního stádia březosti. Tehdy pak krmnou dávku navýším zhruba o třetinu, příjem doplním o konzervy a celkové množství rozděluji do více dávek. 

 

Mění se nějak i množství denních krmných dávek? Nebo by měla mít fena neomezený přístup ke krmení?

Každá fena je v tomto ohledu jiná a liší se jejich apetit. Některé feny jsou při chuti stále, některé už na konci březosti moc jíst nechtějí. Určitě ale nedoporučuji dávat fenám neomezený přístup ke krmení. Od poloviny březosti dělím krmnou dávku na dvě části a v posledním stádiu, kdy dávku navyšuji asi o třetinu, krmení dělím klidně i na tři části. 

 

Podáváte fenám nějaké speciální přípravky, které pomohou se samotným porodem a následným zotavením?

Během porodu a cca týden po něm dávám feně přípravek Canvit Amino sol. Je to tekutý zdroj energie, aminokyselin, vitamínů a soli pro rychlou rekonvalescenci a regeneraci po fyzické zátěži

 

Jak je to v období laktace? Je při ní kromě krmiva třeba hlídat i pitný režim?

Určitě, fena musí mít nepřetržitý přístup k pitné vodě a tu je třeba několikrát denně měnit. 

 

Co by se mohlo stát, kdybychom v období březosti nebo laktace feně nezajistili dostatek energie a živin? Dotklo by se to jen jí, nebo i štěňat?

Fena by z počátku vydala veškeré své živiny, které má pro sebe, do mléka pro štěňata.  Následně by velice rychle ubývala na váze a trpěla nedostatkem živin, což by zapříčinilo špatnou kvalitu a nedostatek mléka pro štěňata. 

 

Projevuje se nějak kvalita krmení feny do prospívání kojených štěňat?

Určitě, pokud fena dostává kvalitní krmivo s dostatkem všech potřebných živin, pak jsou i štěňata dostatečně nakrmená, spokojená a netrpí zažívacími problémy.

 

Podělte se s námi ještě nakonec, co vám kromě stravy přijde v tomto období pro fenu nejdůležitější?

Důležitá je psychická pohoda feny, dostatek přirozeného a přiměřeného pohybu v době březosti a i v době po porodu a laktace.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...