Jak na výživu feny v době březosti radí Jitka Duffková

Březost je pro fenu po všech stránkách náročným obdobím. Její tělo najednou živí více plodů, a to se musí odrazit  i na jejím příjmu energie a živin. Jak zajistit, aby budoucí matka ze stravy přijala vše potřebné pro sebe i její štěňata ve vývinu, poradí chovatelka, závodnice a reprezentantka ve sportovní kynologii Jitka Duffková.

Chovu německých ovčáků se věnuje už 27 let. Má tak mnoho zkušeností s fenami během období březosti, při porodu i krátce po něm. Zná jejich potřeby, ví, co feny potřebují a jak jim toto náročné období co nejvíce usnadnit. Výsledkem jsou zdraví a spokojení psi. 

 

Jitko, kolik vrhů už jste odchovala?

V roce 1991 jsem si pořídila svoji první fenu německého ovčáka. Už v té době jsem věděla, že se budu věnovat hlavně sportovní kynologii a chovatelství pro mě bude až druhořadé. První vrh v mé chovatelské stanici německých ovčáků – Duffmar byl v roce 1993 a od té doby jsem odchovala 15 vrhů. Nejsem žádný velký chovatel, moje feny jsou a byly závodnice. Vrhy štěňat jsem měla vždy v mimozávodní sezóně a poté jsem je musela dobře psychicky a fyzicky připravit na další sportovní výkony. 

 

Jaké živiny se stávají nejvíce důležité a v době březosti je třeba zvýšit jejich příjem?

Kvalitní granulovaná krmiva, která jsou určena pro březí feny a štěňata, již mají potřebné živiny zvýšené a fena by jich měla mít z krmiva dostatek. Já sama svou současnou a jedinou chovnou fenu, krmím krmivem Carnilove již čtyři roky a během této doby jsem s ní odchovala dva vrhy. Prvních šest týdnů březosti fenu krmím krmivem, které dostává v běžném režimu - Carnilove  Lamb & Wild Boar. V posledním stádiu březosti, což je zhruba 14 dní před porodem, pozvolna přecházím na krmivo Carnilove - Salmon & Turkey for puppies, které podávám až do porodu a v období laktace.

 

Existuje na trhu speciální krmivo pro březí feny? 

Ano, například již zmíněné Carnilove - Salmon & Turkey for puppies

 

Je vhodné březím fenám doplňovat některé vitamíny nebo minerály? Někdo v pokročilém stádiu březosti a v době laktace doporučuje například doplňovat vápník a vitamin D. 

Pokud feně podáváte kvalitní krmivo a březost probíhá v pořádku, tak dle mého názoru není třeba feně nic přidávat.

 

Požadavky feny na energii rostou, což se musí odrazit i v množství jejího příjmu. Hádám, že zde hraje roli kvalita krmiva, které by mělo být obzvláště teď koncentrované a dobře stravitelné, abychom nemuseli rapidně navyšovat jeho objem?

U kvalitního krmiva není třeba nijak razantně navyšovat jeho množství, a to až do posledního stádia březosti. Tehdy pak krmnou dávku navýším zhruba o třetinu, příjem doplním o konzervy a celkové množství rozděluji do více dávek. 

 

Mění se nějak i množství denních krmných dávek? Nebo by měla mít fena neomezený přístup ke krmení?

Každá fena je v tomto ohledu jiná a liší se jejich apetit. Některé feny jsou při chuti stále, některé už na konci březosti moc jíst nechtějí. Určitě ale nedoporučuji dávat fenám neomezený přístup ke krmení. Od poloviny březosti dělím krmnou dávku na dvě části a v posledním stádiu, kdy dávku navyšuji asi o třetinu, krmení dělím klidně i na tři části. 

 

Podáváte fenám nějaké speciální přípravky, které pomohou se samotným porodem a následným zotavením?

Během porodu a cca týden po něm dávám feně přípravek Canvit Amino sol. Je to tekutý zdroj energie, aminokyselin, vitamínů a soli pro rychlou rekonvalescenci a regeneraci po fyzické zátěži

 

Jak je to v období laktace? Je při ní kromě krmiva třeba hlídat i pitný režim?

Určitě, fena musí mít nepřetržitý přístup k pitné vodě a tu je třeba několikrát denně měnit. 

 

Co by se mohlo stát, kdybychom v období březosti nebo laktace feně nezajistili dostatek energie a živin? Dotklo by se to jen jí, nebo i štěňat?

Fena by z počátku vydala veškeré své živiny, které má pro sebe, do mléka pro štěňata.  Následně by velice rychle ubývala na váze a trpěla nedostatkem živin, což by zapříčinilo špatnou kvalitu a nedostatek mléka pro štěňata. 

 

Projevuje se nějak kvalita krmení feny do prospívání kojených štěňat?

Určitě, pokud fena dostává kvalitní krmivo s dostatkem všech potřebných živin, pak jsou i štěňata dostatečně nakrmená, spokojená a netrpí zažívacími problémy.

 

Podělte se s námi ještě nakonec, co vám kromě stravy přijde v tomto období pro fenu nejdůležitější?

Důležitá je psychická pohoda feny, dostatek přirozeného a přiměřeného pohybu v době březosti a i v době po porodu a laktace.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.