Vodítka pro kočku: jaký mají účel a kdy je vhodné je pořídit?

Kočky už pro mnoho z nás dávno nejsou ta bezprizorní venkovská zvířata, která zavítají k domu jen ve chvíli, kdy na to mají náladu. Naopak se staly běžnými obyvateli městských bytů a přizpůsobily se našemu životnímu rytmu. I tak ale není zcela možné potlačit kočičí přirozenost, která je táhne ven do přírody. Ve městě ovšem může být těžké skloubit onu zvířecí touhu po poznání s množstvím nebezpečí, která na kočky číhají. Proto vznikla kočičí vodítka, díky kterým si spousta koček užije čerstvý vzduch a pak se spokojeně vrátí domů.

Existuje mnoho druhů

Stejně jako u psích vodítek i v kočičí sekci naleznete mnoho typů, které se od sebe liší kvalitou, vzhledem, cenou i funkčností. Ty nejjednodušší se připnou pouze na obojek a zajistí jen to, že se kočka nevzdálí od svého majitele víc, než je povoleno. Další variantou je pořídit set, který se kočce připne na hrudník. Tato varianta je pro kočku často pohodlnější, jelikož nehrozí škrcení na obojku, táhne totiž přední polovinou těla.

Složitější a pohodlnější kousky

Pokud chcete pro svou kočku větší pohodlí a zároveň vaše společné procházky netrvají pouhých pět minut před dveřmi domu, je na místě uvažovat o lepších a propracovanějších modelech. Jejich výhodou je i to, že je možné je využít i k dalším činnostem jako například k cestování. Jedná se o postrojové vestičky, které se stejně jako pásové postroje navléknou na hrudník. 

V bezpečí i v autě

Tyto vestičky jsou skvělé především proto, že jsou často vypolstrované. Kočky si tedy užívají měkký obleček a vy se nemusíte strachovat, že by je něco tlačilo. Některé vestičky se navíc snadno promění v šikovného pomocníka při jízdě v autě. Mohou totiž disponovat i řemenem s karabinou, která se zapne do spony bezpečnostního pásu, a vy tak budete mít jistotu, že váš mazlíček zůstane v bezpečí a pohodlí i během jízdy.

Trendy kousky

V dnešní době, kdy postupuje veškerý vývoj velmi rychle dopředu, je jasné, že módní trendy proniknou i do oblasti doplňků pro zvířata. Proto se při koupi vodítek můžete rozhodovat i na základě toho, jak se vám líbí, volně vybírat mezi jednotlivými barvami, typy nebo tím, jak jsou pevná. To vše se samozřejmě odráží na ceně, a tak není překvapením, že můžete sehnat vodítka za několik desítek korun, ale i taková, která stojí několik stovek. Vždy byste se měli zamyslet, k čemu všemu vodítko využijete, zda vám jde jen o procházky nebo jej potřebujete i pro cestování.

Způsob, jak vzít kočku do města

Vodítka mohou být užitečným doplňkem, díky kterému se vaše kočka dostane na čerstvý vzduch. Obzvlášť v centrech velkých měst je téměř nemožné zařídit, aby si zvířata, která byla dříve zvyklá na přírodu, vyšla ven. Některé kočky však s vodítkem nebo s postrojem, do kterého jsou navlečeny, mají problém a nechtějí v něm vydržet. V takovém případě se doporučuje snažit se je na vodítko postupně navyknout.

Krok za krokem

Jako první jí dejte vodítko očuchat, aby jej lépe poznala. Pak jej vyzkoušejte v domácím prostředí. To je lepší jednak z hlediska bezpečnosti, jelikož vám nemá kam utéct, a také proto, že se kočka bude „ve svém“ cítit pohodlněji a spíše vám vyhoví. Poté si s kočkou hrajte a například pomocí pamlsku ji zkuste navést, kam chcete, aby šla. U některých koček to půjde hned, jiným to může trvat. S trochou trpělivosti se však brzy můžete vydat na vytouženou procházku ven.

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...