Proč jsou ochranné sítě stejně důležité v přízemí jako v desátém patře

Nezáleží na tom, v jakém patře bydlíte. Parapety patří mezi oblíbená místa našich kočičích společníků. Neštěstí se tak může stát lehce kdekoli.

Stále se u majitelů koček setkávám se zlehčováním důležitosti zasíťování oken. Přitom, pokud kočku nepouštíme ven, mělo by jít o standardní vybavení, ať už bydlíme v jakémkoli patře. Kočky instinktivně vyhledávají vyvýšená místa a prostory s dobrým výhledem do okolí. Na parapetu tak tráví hodně času.

Někteří kočičí páníčci mají za to, že ve vysokých patrech žádné zabezpečení oken nepotřebují. Že přeci jejich kočka není blbá a dobrovolně nevyskočí. Navíc takhle sedává už roky a nic se nestalo. Jejich minulá kočka z okna taky nevypadla. Argumentů mají mnoho. 

Přesto se rok co rok setkávám s desítkami případů, kdy chlupáč z okna vypadl. Ona totiž stačí jedna hloupá náhoda. Kočka se ožene po mouše, která proletí těsně mimo její dosah nebo blízko oken prolétne pták. V takových případech zvítězí lovecký pud a neštěstí je na světě. Kočička se taky může něčeho leknout, třeba i vašeho hlasu, když je zadumaná, soustředěná nebo odpočívá. Nebo ji oslní prasátko z naproti otevíraného okna a tak podobně.

Pak jsou tu tací, co to řeší větráním pouze na ventilačku. Tak kočičák z okna sice nevypadne (i když jsou i tací, co to stejně dokážou), ale může se v mezeře zaseknout a udusit se. I takových případů se už stalo mnoho. Pokud tak větráte, vždy prosím alespoň za vaší přítomnosti. V chovatelských potřebách případně seženete mřížku, která pokryje boční nebo vrchní otevřený prostor okna.

Zabezpečení oken ovšem podceňují i obyvatelé nízkých pater a přízemí. Pád přeci kočku nezabije. Ani to nemusí být vždy pravdou. Při nečekaném pádu z malé výšky se kočička nemusí stihnout přetočit na nohy a při dopadu si například může poranit páteř. I když ale samotný pád přežije, jistě utrpí velký šok. V lepším případě se vám zvíře po kratším či delším hledání podaří najít, v horším kočku už nenajdete, nebo ji přejede auto. Často totiž v šoku vypálí přímo do silnice.

Sousedům z prvního patra jsem jednou pomáhala vypadlou kočičku najít. Šlo o mladou kočku a její první zkušenost s venkovním světem. Naštěstí spadla do zahrady vnitrobloku, i tak ale trvalo několik dní, než se nám ji podařilo nalézt. Ještě měsíce poté byla úzkostlivá a trpěla poruchou příjmu potravy. Trvalo opravdu hodně času, péče a úsilí, aby se se zážitkem plně vyrovnala.

Za všechny kočky vás tedy prosím, nepodceňujte situaci. Pevně doufám, že právě vaší kočičce se nikdy žádná podobná nehoda nestane, nemá ale cenu pokoušet štěstí. Jaké všechny možnosti zabezpečení máte, se dozvíte v článku Kočky a zabezpečení oken. Pravda, některé varianty jsou poměrně cenově náročné, bezpečí lze kočce ale zajistit už za pár stovek.

Související články

Když je pes slepý

Stejně jako lidé i psi mohou trpět postupným selháním zraku, například vlivem věku nebo onemocnění. Psovi, kterému se zhoršuje zrak, bohužel nepomohou brýle, ale jeho pán pro něj může udělat mnohé. Přestože péče o slepého či slepnoucího psa může být...

Jak se co nejlépe připravit na příchod koťátek?

Rozhodli jste se pro uchovnění své kočky a nyní očekáváte příchod prvních koťátek? Využijte proto těch několika týdnů březosti, abyste se mohli na příchod malých roztomilých koťátek pořádně připravit. V článku přinášíme tipy, díky kterým bez problému...

Bázlivý pes – co s tím?

Vystraší se váš pes, pokud slyší nečekaný zvuk, nebo se vám vystrašeně krčí k nohám, jakmile se ocitne v blízkosti jiného psa? Stejně jako lidé mohou psi zažívat strach. V takových chvílích musíme být svým čtyřnohým parťákům oporou a udělat vše,...