Co obnáší odchov koťat prozrazuje chovatelka Helena Rückerová

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jarní koťata už jsou většinou na světě. Zvládá porod a péči o ně v jejich prvních chvílích kočičí matka sama? 

Naše kočky rodí za asistence chovatelky. Většinou samy, ale potřebují hlavně psychickou podporu a pocit jistoty. Pokud je kočka prvorodička, pomáháme třeba s očištěním koťat a pomůžeme s prvním přisátím k cecíku.

Jaké prostředí a podmínky jí k porodu vytvořit? 

Před porodem si připravíme porodní bednu, savé podložky, čisté látkové ubrousky, váhu, tužku, popřípadě odsávačku, kotěcí mléko a zajistíme si kontakt na veterináře. 

Můžeme například nějak podpořit tvorbu mléka nebo dodat energii? Je třeba změnit stravu matce, nebo koťátka dokrmovat?

Pokud je matka dobře živená před a při těhotenství, není potřeba přidávat žádné vitamíny. Po porodu je nutné zajistit kočce dostatek kvalitní potravy (většinou mokré) a dostatek vody. Při kojení potřebuje mnoho živin, aby se jí tvořilo mléko.

Co dělat v případě, že kočka koťata zavrhne nebo její zdravotní stav nedovolí se o ně starat, lze je zachránit?

Pokud kočka koťata nemůže kojit, je potřeba mít doma i kotěcí mléko a koťata krmit ručně stříkačkou, nebo kotěcí lahvičkou s dudlíkem. Je důležité i koťatům masírovat bříško, aby se podpořilo vylučování. 

Co všechno v prvních měsících koťata pro život potřebují?

V prvních dnech, pokud koťata pijí od matky, potřebují hlavně teplo a dostatek mléka od matky (ta musí být krmena velice často a kvalitně). Jak rostou, je důležité je správně socializovat. Zvykat na ruch domácnosti, mazlit je a hrát si s nimi.

Kdy se začínají osamostatňovat a kdy jsou připravené na příjem tuhé stravy? Čím je vhodné je začít krmit?

Koťata začínají zkoumat tuhou stravu okolo čtvrtého týdne a většinou jim chutná naškrabané maso nebo paštičky pro koťata. Postupně přidáváme kotěcí konzervičky a granule. 

Jistě je potřeba nové přírůstky i dobře socializovat. Kdy s tím začít a jak?

Socializace koťat začíná vlastně od narození. Zvykají si na hlas i doteky lidí a postupně jim, jak začínají sama zkoumat okolí, nabízíme různé hračky.

Potřebují koťata nějakou veterinární péči? Kdy je potřeba je naočkovat a odčervit?

Odčervujeme třikrát do prvního očkování, které je většinou v devíti týdnech. Druhé očkování provádíme ve dvanácti týdnech. Po tomto očkování jsou koťata ještě nejméně týden u matky, aby se vytvořila dobře imunita.

V jakém věku jsou koťata plně samostatná a nezávislá na matce? Kdy je vhodná doba najít jim nový domov?

Koťata jsou připravena odejít do nového domova nejdříve ve třinácti týdnech, v tomto věku už je matka většinou vše, co potřebují, naučí. 

Je pro vás jako chovatelku těžké se s koťaty loučit? Zůstáváte s nimi i poté v kontaktu?

Koťatům hledáme zodpovědné a milující páníčky. Samozřejmostí je doživotní chovatelský servis a většina nových majitelů jsou našimi kamarády či známými a o koťátkách nám posílají zprávy. Je to hodnotné i z chovatelského hlediska, že máme přehled, jak se koťata vyvíjejí.

 FOTO KREDIT: Siberian Spirit

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...