Co obnáší odchov koťat prozrazuje chovatelka Helena Rückerová

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jarní koťata už jsou většinou na světě. Zvládá porod a péči o ně v jejich prvních chvílích kočičí matka sama? 

Naše kočky rodí za asistence chovatelky. Většinou samy, ale potřebují hlavně psychickou podporu a pocit jistoty. Pokud je kočka prvorodička, pomáháme třeba s očištěním koťat a pomůžeme s prvním přisátím k cecíku.

Jaké prostředí a podmínky jí k porodu vytvořit? 

Před porodem si připravíme porodní bednu, savé podložky, čisté látkové ubrousky, váhu, tužku, popřípadě odsávačku, kotěcí mléko a zajistíme si kontakt na veterináře. 

Můžeme například nějak podpořit tvorbu mléka nebo dodat energii? Je třeba změnit stravu matce, nebo koťátka dokrmovat?

Pokud je matka dobře živená před a při těhotenství, není potřeba přidávat žádné vitamíny. Po porodu je nutné zajistit kočce dostatek kvalitní potravy (většinou mokré) a dostatek vody. Při kojení potřebuje mnoho živin, aby se jí tvořilo mléko.

Co dělat v případě, že kočka koťata zavrhne nebo její zdravotní stav nedovolí se o ně starat, lze je zachránit?

Pokud kočka koťata nemůže kojit, je potřeba mít doma i kotěcí mléko a koťata krmit ručně stříkačkou, nebo kotěcí lahvičkou s dudlíkem. Je důležité i koťatům masírovat bříško, aby se podpořilo vylučování. 

Co všechno v prvních měsících koťata pro život potřebují?

V prvních dnech, pokud koťata pijí od matky, potřebují hlavně teplo a dostatek mléka od matky (ta musí být krmena velice často a kvalitně). Jak rostou, je důležité je správně socializovat. Zvykat na ruch domácnosti, mazlit je a hrát si s nimi.

Kdy se začínají osamostatňovat a kdy jsou připravené na příjem tuhé stravy? Čím je vhodné je začít krmit?

Koťata začínají zkoumat tuhou stravu okolo čtvrtého týdne a většinou jim chutná naškrabané maso nebo paštičky pro koťata. Postupně přidáváme kotěcí konzervičky a granule. 

Jistě je potřeba nové přírůstky i dobře socializovat. Kdy s tím začít a jak?

Socializace koťat začíná vlastně od narození. Zvykají si na hlas i doteky lidí a postupně jim, jak začínají sama zkoumat okolí, nabízíme různé hračky.

Potřebují koťata nějakou veterinární péči? Kdy je potřeba je naočkovat a odčervit?

Odčervujeme třikrát do prvního očkování, které je většinou v devíti týdnech. Druhé očkování provádíme ve dvanácti týdnech. Po tomto očkování jsou koťata ještě nejméně týden u matky, aby se vytvořila dobře imunita.

V jakém věku jsou koťata plně samostatná a nezávislá na matce? Kdy je vhodná doba najít jim nový domov?

Koťata jsou připravena odejít do nového domova nejdříve ve třinácti týdnech, v tomto věku už je matka většinou vše, co potřebují, naučí. 

Je pro vás jako chovatelku těžké se s koťaty loučit? Zůstáváte s nimi i poté v kontaktu?

Koťatům hledáme zodpovědné a milující páníčky. Samozřejmostí je doživotní chovatelský servis a většina nových majitelů jsou našimi kamarády či známými a o koťátkách nám posílají zprávy. Je to hodnotné i z chovatelského hlediska, že máme přehled, jak se koťata vyvíjejí.

 FOTO KREDIT: Siberian Spirit

Související články

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...

Canisterapie – příznivé účinky psů na lidské zdraví

Že psi svou přítomností zvedají lidem náladu, je dávno prokázané. Pozitivních účinků, které jsou často až léčebné, se začalo využívat v rámci canisterapie. Terapeutičtí psi navíc mohou pomoci všem bez rozdílu věku. Skvěle se hodí jak pro děti, tak...

Záchranařina aneb psí pomocníci

Jsou otázky, které se člověku honí hlavou, pokud vidí psy, kteří pátrají po lidech ztracených v lese, zavalených v sutině zřícené stavby či tonoucích v přehradě. Jak složité je pro psa takového člověka najít? Dokážu psa pro tuto činnost sám vycvičit?...

Jak postupovat, když se zaběhne pes?

Je to nezáviděníhodná situace, do které se nechce dostat žádný majitel čtyřnohého chlupáče. Když se vám pes na procházce zaběhne, třeba protože objevil díru v plotě nebo vycítil jiné zvíře, které upoutalo jeho pozornost, mnoho z nás propadne panice a...

Na výstavu s morčetem: na co vše se připravit?

Psí výstavy a jejich průběh je pravděpodobně většině z nás známý. Na výstavu můžete ale i v případě, že vlastníte morče. Jak probíhají takové akce a co je jejich hlavním principem? Jak na výstavu své morče připravit a jaká se k tomu vážou omezení? O...