Co obnáší odchov koťat prozrazuje chovatelka Helena Rückerová

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jaro je tu a na svět začínají přicházet koťata. Pro mnoho z nás to může být novou zkušeností. Pojďme se proto podívat s chovatelkou sibiřských koček Helenou Rückerovou na to, co koťata ve svých prvních chvílích života potřebují a jak kočce můžeme pomoci v její péči o ně.

Jarní koťata už jsou většinou na světě. Zvládá porod a péči o ně v jejich prvních chvílích kočičí matka sama? 

Naše kočky rodí za asistence chovatelky. Většinou samy, ale potřebují hlavně psychickou podporu a pocit jistoty. Pokud je kočka prvorodička, pomáháme třeba s očištěním koťat a pomůžeme s prvním přisátím k cecíku.

Jaké prostředí a podmínky jí k porodu vytvořit? 

Před porodem si připravíme porodní bednu, savé podložky, čisté látkové ubrousky, váhu, tužku, popřípadě odsávačku, kotěcí mléko a zajistíme si kontakt na veterináře. 

Můžeme například nějak podpořit tvorbu mléka nebo dodat energii? Je třeba změnit stravu matce, nebo koťátka dokrmovat?

Pokud je matka dobře živená před a při těhotenství, není potřeba přidávat žádné vitamíny. Po porodu je nutné zajistit kočce dostatek kvalitní potravy (většinou mokré) a dostatek vody. Při kojení potřebuje mnoho živin, aby se jí tvořilo mléko.

Co dělat v případě, že kočka koťata zavrhne nebo její zdravotní stav nedovolí se o ně starat, lze je zachránit?

Pokud kočka koťata nemůže kojit, je potřeba mít doma i kotěcí mléko a koťata krmit ručně stříkačkou, nebo kotěcí lahvičkou s dudlíkem. Je důležité i koťatům masírovat bříško, aby se podpořilo vylučování. 

Co všechno v prvních měsících koťata pro život potřebují?

V prvních dnech, pokud koťata pijí od matky, potřebují hlavně teplo a dostatek mléka od matky (ta musí být krmena velice často a kvalitně). Jak rostou, je důležité je správně socializovat. Zvykat na ruch domácnosti, mazlit je a hrát si s nimi.

Kdy se začínají osamostatňovat a kdy jsou připravené na příjem tuhé stravy? Čím je vhodné je začít krmit?

Koťata začínají zkoumat tuhou stravu okolo čtvrtého týdne a většinou jim chutná naškrabané maso nebo paštičky pro koťata. Postupně přidáváme kotěcí konzervičky a granule. 

Jistě je potřeba nové přírůstky i dobře socializovat. Kdy s tím začít a jak?

Socializace koťat začíná vlastně od narození. Zvykají si na hlas i doteky lidí a postupně jim, jak začínají sama zkoumat okolí, nabízíme různé hračky.

Potřebují koťata nějakou veterinární péči? Kdy je potřeba je naočkovat a odčervit?

Odčervujeme třikrát do prvního očkování, které je většinou v devíti týdnech. Druhé očkování provádíme ve dvanácti týdnech. Po tomto očkování jsou koťata ještě nejméně týden u matky, aby se vytvořila dobře imunita.

V jakém věku jsou koťata plně samostatná a nezávislá na matce? Kdy je vhodná doba najít jim nový domov?

Koťata jsou připravena odejít do nového domova nejdříve ve třinácti týdnech, v tomto věku už je matka většinou vše, co potřebují, naučí. 

Je pro vás jako chovatelku těžké se s koťaty loučit? Zůstáváte s nimi i poté v kontaktu?

Koťatům hledáme zodpovědné a milující páníčky. Samozřejmostí je doživotní chovatelský servis a většina nových majitelů jsou našimi kamarády či známými a o koťátkách nám posílají zprávy. Je to hodnotné i z chovatelského hlediska, že máme přehled, jak se koťata vyvíjejí.

 FOTO KREDIT: Siberian Spirit

Související články

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...

Úskalí pozitivní motivace při výchově boxerů

Zní to krásně: pejskovi zadáme úkol nebo povel, on jej splní a dostane za to pamlsek nebo odměnu. V ideálním případě to nezůstane pouze u jednoho okamžiku, ale stane se základem celého výcviku pejska, z něhož se pomocí pozitivní motivace stane...

Jak zvládnout separační úzkost psa?

Každý majitel pejska zná pocit, kdy musí odejít z domu například do práce, svého mazlíčka si z nějakého důvodu s sebou vzít nemůže a neví, co se bude dít. Zvládne to pejsek nebo bude štěkat a vyvádět? Takzvaná separační úzkost není jen záležitostí...

Jak překonat strach dětí ze psů?

Strach je pro lidi přirozený a každý se bojí něčeho trochu jiného. Zatímco někoho děsí pavouci, výšky nebo stísněné prostory, někdo se bojí psů. Často se tento druh strachu objevuje u dětí, které ještě nemají svět dokonale prozkoumaný a neznají...