Psí nároky na výživu

Nároky jednotlivých psů na výživu se liší. Podle životního stádia, tělesné kondice, životního stylu a velikosti. Aspektů je spousta a při výběru krmiva je potřeba je všechny zohlednit.

O vyvážené stravě koček už jsem psala, teď se pojďme podívat, jaké nároky na výživu mají psi. Stejně jako kočky potřebují šest základních živin: vodu, bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a minerály. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že by oběma domácím mazlíčkům stačilo stejné krmivo. Proč tomu tak není už víte, a to z článku Rozdíly mezi psím a kočičím krmivem. Nebudu se tu rozepisovat ani o funkcích jednotlivých živin, o tom si můžete přečíst v již zmíněném článku Z čeho by se měla skládat vyvážená strava pro kočky.

Psi žijí po boku člověka už nějaký ten pátek a za tu dobu domestikace se na takový život poměrně dobře adaptovali, což platí i o jejich stravovacích návycích. Jejich trávicí soustava se stala  flexibilnější a dokáže veškeré živiny využít ve prospěch svých metabolických potřeb. Například energii z uhlohydrátů dokáží využít lépe než jiná masožravá zvířata. S ohledem na přirozené chování psů, mnou s nadsázkou pojmenované “žer, dokud nepadneš”, bychom jim neměli nechávat neomezený přístup ke krmivu jako kočkám a denní příděl jim podávat v jedné až dvou dávkách.

Dnes se zaměřím na to, jak se výživové nároky psa mění v průběhu jeho života a v určitých specifických situacích, jako jsou alergie, fyzická vytíženost sportovců a podobně. Začněme od začátku, tedy od štěněte. Tam je to o něco složitější než u koťat. Musíme totiž brát v úvahu i specifické potřeby jednotlivých plemen. Štěňata malých plemen dospívají rychleji a od roka jim stačí granule dospělácké. U větších plemen je lepší na ně přejít až po 18., ideálně až okolo 24. měsíce. Je potřeba u nich také dbát na to, aby nenabrali tělesnou hmotnost příliš rychle a dodávat jim speciální výživu kloubů.

Štěňata rychle rostou, proto mají i větší nároky na energii a stavební materiál v podobě bílkovin. Pro zdravý vývoj potřebují na kilogram své váhy 2 - 4x více kalorií, 6x více proteinů, 11x více kalcia a 9x více fosforu než dospělí psi. Jak tedy vidíte, zvýšená dávka dospěláckých granulí potřeby štěněte nepokryje. Základní rozdělení štěněcích granulí je podle velikosti, většinou dělených do 3 až 5 kategorií. Při správné volbě předejdeme budoucím problémům, jako jsou sklon k obezitě, nesprávný vývoj kostí, problémy s klouby apod.

A proč nestačí jen poupravit objem pro všechny velikosti (ať už u granulí štěněcích, dospěláckých nebo seniorských)? Protože kupříkladu malá plemena vyžadují větší objem energie na kilogram své váhy, než je tomu u velkých plemen. Velká a obří plemena zase mají fázi dospělosti kratší než malá plemena - do období stáří vstupují kolem sedmi let, zatímco u malých plemen to bývá až desátý rok. V jednotlivých váhových kategoriích se tedy bude lišit nejen velikost granulek, ale také poměr zastoupených látek.

U dospělých psů určuje objem výživy jejich optimální metabolická tělesná hmotnost a způsob života. Gaučák samozřejmě nespotřebuje tolik energie jako profi sportovec nebo pracovní pes. Pokyny uváděné na obalu proto musíme zkušeností poupravit specifické potřebě konkrétního psa a jeho konkrétní situaci (např. pes žijící trvale na zahradě bude mít v zimě spotřebu energie větší, zvýší se i v březosti feny nebo při kojení štěňat).

Při výpočtu potřebné denní energie nezapomínejte zahrnout i podávané pochoutky. Ty mají svou nepopiratelnou hodnotu při výchově našich psích parťáků, špatnou volbou a přeháněním bychom jim ale mohli lehce zadělat na pořádný zdravotní problém. I pochoutky tedy volte kvalitní a zdravé. Je z čeho vybírat. Od sušeného masa přes funkční pamlsky doplňující minerály a vitamíny až po ty na čištění chrupu.

Kategorie sama o sobě jsou psi s citlivým zažíváním, potravinovou intolerancí nebo alergií. Na svědomí je má nepřiměřená reakce imunitního systému na některé složky (zpravidla bílkoviny) v potravě. Pro ně je vhodné volit granule lehce stravitelné a hypoalergenní. Ideální je omezený počet zdrojů bílkovin a sacharidů - tzv. monoproteinová dieta.

Další zvláštní výživovou kategorií jsou psi s nadváhou nebo sklonem k obezitě. Ti potřebují energie méně, ale pouhým snížením dávky by se snížil příjem i ostatních obsažených látek jako vitamínů nebo minerálů, což by mohlo vést k dalším problémům. Proto potřebují granule speciální, sestavené z ingrediencí s nižší energetickou hodnotou. Naopak to bude u psů sportovců, pracovních či jinak extrémně vytížených, kteří budou potřebovat poměr energie naopak vyšší.

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...

Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak...