Psí nároky na výživu

Nároky jednotlivých psů na výživu se liší. Podle životního stádia, tělesné kondice, životního stylu a velikosti. Aspektů je spousta a při výběru krmiva je potřeba je všechny zohlednit.

O vyvážené stravě koček už jsem psala, teď se pojďme podívat, jaké nároky na výživu mají psi. Stejně jako kočky potřebují šest základních živin: vodu, bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a minerály. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že by oběma domácím mazlíčkům stačilo stejné krmivo. Proč tomu tak není už víte, a to z článku Rozdíly mezi psím a kočičím krmivem. Nebudu se tu rozepisovat ani o funkcích jednotlivých živin, o tom si můžete přečíst v již zmíněném článku Z čeho by se měla skládat vyvážená strava pro kočky.

Psi žijí po boku člověka už nějaký ten pátek a za tu dobu domestikace se na takový život poměrně dobře adaptovali, což platí i o jejich stravovacích návycích. Jejich trávicí soustava se stala  flexibilnější a dokáže veškeré živiny využít ve prospěch svých metabolických potřeb. Například energii z uhlohydrátů dokáží využít lépe než jiná masožravá zvířata. S ohledem na přirozené chování psů, mnou s nadsázkou pojmenované “žer, dokud nepadneš”, bychom jim neměli nechávat neomezený přístup ke krmivu jako kočkám a denní příděl jim podávat v jedné až dvou dávkách.

Dnes se zaměřím na to, jak se výživové nároky psa mění v průběhu jeho života a v určitých specifických situacích, jako jsou alergie, fyzická vytíženost sportovců a podobně. Začněme od začátku, tedy od štěněte. Tam je to o něco složitější než u koťat. Musíme totiž brát v úvahu i specifické potřeby jednotlivých plemen. Štěňata malých plemen dospívají rychleji a od roka jim stačí granule dospělácké. U větších plemen je lepší na ně přejít až po 18., ideálně až okolo 24. měsíce. Je potřeba u nich také dbát na to, aby nenabrali tělesnou hmotnost příliš rychle a dodávat jim speciální výživu kloubů.

Štěňata rychle rostou, proto mají i větší nároky na energii a stavební materiál v podobě bílkovin. Pro zdravý vývoj potřebují na kilogram své váhy 2 - 4x více kalorií, 6x více proteinů, 11x více kalcia a 9x více fosforu než dospělí psi. Jak tedy vidíte, zvýšená dávka dospěláckých granulí potřeby štěněte nepokryje. Základní rozdělení štěněcích granulí je podle velikosti, většinou dělených do 3 až 5 kategorií. Při správné volbě předejdeme budoucím problémům, jako jsou sklon k obezitě, nesprávný vývoj kostí, problémy s klouby apod.

A proč nestačí jen poupravit objem pro všechny velikosti (ať už u granulí štěněcích, dospěláckých nebo seniorských)? Protože kupříkladu malá plemena vyžadují větší objem energie na kilogram své váhy, než je tomu u velkých plemen. Velká a obří plemena zase mají fázi dospělosti kratší než malá plemena - do období stáří vstupují kolem sedmi let, zatímco u malých plemen to bývá až desátý rok. V jednotlivých váhových kategoriích se tedy bude lišit nejen velikost granulek, ale také poměr zastoupených látek.

U dospělých psů určuje objem výživy jejich optimální metabolická tělesná hmotnost a způsob života. Gaučák samozřejmě nespotřebuje tolik energie jako profi sportovec nebo pracovní pes. Pokyny uváděné na obalu proto musíme zkušeností poupravit specifické potřebě konkrétního psa a jeho konkrétní situaci (např. pes žijící trvale na zahradě bude mít v zimě spotřebu energie větší, zvýší se i v březosti feny nebo při kojení štěňat).

Při výpočtu potřebné denní energie nezapomínejte zahrnout i podávané pochoutky. Ty mají svou nepopiratelnou hodnotu při výchově našich psích parťáků, špatnou volbou a přeháněním bychom jim ale mohli lehce zadělat na pořádný zdravotní problém. I pochoutky tedy volte kvalitní a zdravé. Je z čeho vybírat. Od sušeného masa přes funkční pamlsky doplňující minerály a vitamíny až po ty na čištění chrupu.

Kategorie sama o sobě jsou psi s citlivým zažíváním, potravinovou intolerancí nebo alergií. Na svědomí je má nepřiměřená reakce imunitního systému na některé složky (zpravidla bílkoviny) v potravě. Pro ně je vhodné volit granule lehce stravitelné a hypoalergenní. Ideální je omezený počet zdrojů bílkovin a sacharidů - tzv. monoproteinová dieta.

Další zvláštní výživovou kategorií jsou psi s nadváhou nebo sklonem k obezitě. Ti potřebují energie méně, ale pouhým snížením dávky by se snížil příjem i ostatních obsažených látek jako vitamínů nebo minerálů, což by mohlo vést k dalším problémům. Proto potřebují granule speciální, sestavené z ingrediencí s nižší energetickou hodnotou. Naopak to bude u psů sportovců, pracovních či jinak extrémně vytížených, kteří budou potřebovat poměr energie naopak vyšší.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?