Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za pozornost.  

Toto staré, přírodně vzniklé plemeno je nazváno podle provincie Cao Nguyen Khorat v Thajsku, odkud původně pochází. V zemi původu koratovi říkají “si-sawat”, což znamená “přinášející štěstí". Ještě celkem nedávno tu bylo zakázáno je prodávat, získat je bylo možné jen darem. Tradičně také byli darováni novomanželům pro šťastné manželství. O kočce s jemnou šedou srstí a stříbrnými špičkami chlupů najdeme zmínky už z doby Siamu. Koncem 19. století se dostali první korati za hranice, do Spojených států a o něco později i do Evropy. Dnes je najdeme po celém světě, ale objevují se jen řídce.

Tyto kočky mají zvláštní charakter. Jsou přítulné a rády se pohybují v blízkosti lidí. Ke spokojenosti potřebují hodně pozornosti. Jsou hravé, živé a velmi inteligentní, lehce je naučíte kdejakým kouskům. S ostatními kočkami i se psy většinou vycházejí dobře, i když občas na ně mohou žárlit, pokud nabydou dojmu, že jim je dopřáváno až moc pozornosti. Mají velmi vyvinutý sluch a proto jsou obzvláště citlivé na hlasité a ostré zvuky. Proto se moc nehodí do rodin s malými dětmi. Samy jsou ale obzvláště hovorné a používají k tomu širokou škálu zvuků. 

Tělo korata je umírněného orientálního typu. Srdčitou hlavu zdobí velké uši a oči. Díky štíhlé a protáhlé postavě působí vznešeně, což ještě podtrhuje jeho zářící srst. Je krátká a na pohled i dotek jako satén. Má modrou nebo čokoládovou barvu, u kořínků je světlejší než na konečcích. Každá špička chlupu má stříbřitý nádech, což vyvolává velmi zvláštní a atraktivní efekt. 

Kvůli snaze o co nejčistší plemeno je zakázáno křížit koraty s jinými plemeny. Také i proto se vyskytují poměrně vzácně. Předci musí být vždy doložitelní až do Thajska. 

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...