Důvody k podávání vlhké stravy aneb nenechte se zmanipulovat

Základem výživy psa nebo kočky by vždy měla být suchá kompletní krmiva. Pouze granule totiž přinášejí chovateli jistotu, že svému zvířeti poskytuje dostatek všech živin, biologicky účinných látek, speciálních aditiv atd., která jsou pro jeho kvalitní život nezbytná a prospívají jeho zdraví. Jsou ale okolnosti, za nichž je vhodné nebo nutné tato krmiva buď kombinovat s vlhkými, tedy s kapsičkami či konzervami, nebo je jimi zcela nahradit.

Základem výživy psa nebo kočky by vždy měla být suchá kompletní krmiva. Pouze granule totiž přinášejí chovateli jistotu, že svému zvířeti poskytuje dostatek všech živin, biologicky účinných látek, speciálních aditiv atd., která jsou pro jeho kvalitní život nezbytná a prospívají jeho zdraví. Jsou ale okolnosti, za nichž je vhodné nebo nutné tato krmiva buď kombinovat s vlhkými, tedy s kapsičkami či konzervami, nebo je jimi zcela nahradit.

Důvodů je hned několik – od prostého odmítání stravy až po některé „technické“ překážky. Vždy se snažte odhalit příčinu nechutenství zvířete, případně jeho nezájmu pouze o suchá krmiva. Změna apetitu může signalizovat počátek onemocnění – pokud tedy nic neodhalíte, konzultujte problém s veterinářem. Může se totiž jednat například o následující zdravotní komplikace:

Onemocnění trávicího traktu
Záněty střev, žaludku apod. často způsobí, že zvíře bolí „celý člověk“. Není divu že pak zpravidla ztratí chuť k jídlu, ale je důležité, aby potravu přijímat nepřestalo, zejména trvá-li onemocnění déle.  

Špatný stav chrupu
Za nechutenstvím může stát i špatný stav zubů a ústní dutiny. Různé záněty dásní, poranění v ústech, paradentóza a další by zkazily chuť k jídlu každému.

Probíhající rekonvalescence
Po operacích nebo zraněních, kdy se zvíře soustředí na bolavé místo a bojí se pohnout, kolikrát ani výrazná chuť konzervy nic nezmůže. I tak ho musíte přesvědčit, že by se mělo najíst.

Březost
Občas se nechutenství objeví u březích fen či koček, a to zvláště na začátku březosti. Dlouhodobější hladovka však může nepříznivě ovlivnit růst a vývoj zárodků. Na konci březosti a během kojení je ale u psů nutné zacházet s konzervami velmi opatrně. Ti totiž velmi rychle zjistí, že mohou k jídlu dostávat i něco jiného než granule, a zkouší o tom páníka přesvědčit, i když už ke konzervě žádný důvod není.

Něco jiného je, když máte doma zdravého psa, ale on ani tak nechce granule jíst. V takovém případě se často jedná spíš o snahu manipulovat se svým pánem:

Pes je společenské zvíře. Psí smečka má svoji hierarchii, ve které je na první pozici tzv. alfa jedinec. Všichni ostatní členové smečky se snaží vymezit svoje postavení vůči alfě a zároveň se snaží dosáhnout co nejvyššího stupně v hierarchii. O své postavení vzájemně soupeří, bojují. Nejde ovšem o skutečné fyzické boje. Smečka by velmi rychle přestala existovat, kdyby si její členové navzájem ubližovali. Místo toho používají celou řadu signálů a rituálů, díky nimž se mohou prosadit. Jedním z nich je i manipulace – takové signály, které přimějí jiného člena smečky, tedy i chovatele, aby dělal přesně to, co pes chce.

Typickým projevem manipulace je právě odmítání krmiva. Jakmile pes zjistí, že když se začne „ofrňovat“, páníček hned přiběhne s jiným krmivem nebo pamlskem a servíruje jednu dobrotu za druhou ve snaze přemluvit ho k jídlu, začne se cítit pánem situace. Skončí-li vše jen u „mlsnosti“, v podstatě se nic neděje. Nezřídka se ale majitel v očích svého psa dostane „hodnostně níže“. S tím pak přicházejí různé problémy při výchově a výcviku, v krajních případech může nedostatek respektu k člověku vyústit v agresivitu zvířete. Tou si totiž pes vynucuje poslušnost svých „podřízených“, když ostatní signály nefungují.

U koček je situace trochu jiná. Na rozdíl od psů, ač se to mnohým lidem může zdát naopak, se svými majiteli téměř nemanipulují. Zároveň jsou velmi citlivé na jakékoliv změny krmiva i na fyzikální vlastnosti granulí. Nemají-li tedy chuť na suché krmivo, je lepší zvolit kombinaci suchého a vlhkého, než je trápit hladem.

Použití vlhkých krmiv má své opodstatnění, ale i limity.  Proto vždy pečlivě zvažte, kdy je namístě použít voňavou kapsičku, a kdy by se měl raději změnit způsob krmení. O tom, jak vhodně kombinovat granule a konzervu, vám napíšu příště.

Ing. Martin Kváš

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...