Tajemství psích tlapek

Zajímalo vás někdy, jak to, že psi se mohou “bosky” brodit sněhem nebo běhat po náledí a tlapky jim neomrznou? Víme proč!

Polštářky psích tlapek jsou jednou z mála ploch, kterými se psi potí a které nejsou obaleny srstí. Když se nad tím takhle jeden zamyslí, dojde lehce k závěru, že tím spíš by měly být náchylnější k omrzlinám, nebo vlivem vlhkosti snad k ledové ploše i přimrznout. Jak je tedy možné, že si psi bezstarostně běhají ve sněhu i po ledu bez následků?

S vysvětlením přišel už v roce 2013 japonský vědec Hiroyoshi Ninomiya a jeho tým odborníků. Společně totiž zjistili, že za to psi vděčí zvláštnímu uspořádání cév v kůži tlapek, které v nich dokáží udržet teplo i při velmi nízkých teplotách. 

Tyto cévní struktury jsou tak miniaturní, že je běžným mikroskopem nelze vidět. K jejich odhalení a fotodokumentaci došlo až za použití elektronového mikroskopu, který dokáže dosáhnout mnohem vyššího efektivního zvětšení než běžný světelný mikroskop.

V psích tlapkách vytváří žíly kolem tepen síť. Jsou k nim tak blízko, že tepenná teplejší krev ohřívá krev v žilách a dochází tak ke značnému šetření tepla. Tento systém se nazývá tepelnými výměníky, který se krom psích tlapek objevuje i u tučňáků, velryb nebo tuleňů.

To ovšem není vše. K udržení tlapek v teple využívají psi ještě jeden fígl. Stejný, jaký praktikují polární lišky a vlci. Cévy těchto zvířat regulují přítok krve do tlapek podle teploty v okolním prostředí. Pokud tedy teplota klesne, průtok krve v tlapkách se zrychlí a ta se nestihne tolik ochladit.

Stejně, jako se dnes už povaha jednotlivých plemen, vlivem šlechtění méně či (spíše) více liší od jejich vlčích předků, je tomu tak i u fyzických vlastností. Je tedy možné, že i predispozice k odolnosti psích tlapek vůči mrazu se bude u různých plemen lišit. Těžko říct, jak budou sníh po delší dobu zvládat třeba tlapky miniaturních plemen. Tento výzkum byl prováděn na psech plemene bígl.

Jak vidno, psí tlapky toho vydrží víc, než jsme si možná mysleli. S čím ale příroda při jejich vývoji jistě nepočítala je sůl, štěrk a jiný posypový materiál. Paradoxně větší péči musíme psím tlapkám v zimě věnovat právě ve městech i při těch nejkratších procházkách než při celodenním výletě v přírodě.

Související články

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...

Oblékat, či neoblékat psa?

V zimě vytahujeme teplé bundy a kabáty a balíme se do početných vrstev oblečení, abychom se ochránili před vlezlým mrazem. Jak to mají psi? Jsou pro ně oblečky zbytečným výstřelkem, nebo je lepší se na zimu vybavit pěkným kabátkem, který jim pomůže...

Co všechno zvážit, než si pořídíte prvního mazlíčka

Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...

Pes a kočka v jedné domácnosti

Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...