Jak pečovat o psího sportovce (nejen v zimě)

Psí sportovci potřebují zvláštní péči ať už jde o výživu, podporu regenerace, nebo pohybový režim. Jaká základní fakta byste měli znát a řídit se jimi, pokud doma psa sportovce máte?

Sportovat společně se psem je skvělým způsobem, jak trávit společný čas a udržovat vás oba ve formě. I pokud se psím parťákem sportujete jen rekreačně, a ne závodně, vždy byste měli myslet hlavně na pesanovo zdraví, až pak na výsledky. 

Začněme výživou. Je jasné, že pes v zátěži potřebuje kvalitní krmivo. Oproti běžným granulím by ale ty jeho měly mít upravený poměr živin. Potřebují totiž více energie a bílkovin. Zaměřte se proto na ty s označením sport, endurance, energy nebo maintenance. Složení těchto řad je sestaveno přímo na míru aktivním psům se zvýšenou zátěží. 

Přizpůsobit psímu sportovci musíte i pohybový režim. Před intenzivní námahou ho postupně rozhýbejte. V průběhu aktivity nezapomínejte na pravidelné pauzy a končete lehkým vyběháním nebo vychozením. Nezapomínejte ani na odpočinek mezi jednotlivými cvičeními ať už v podobě klidné procházky, nebo nerušeného spánku.

Tréninky by také měly být pravidelné, nárazovou zátěží (třeba jen víkendovou) by pejskovo tělo trpělo, objevit by se mohla například svalová horečka. Na druhou stranu byste ho ale neměli ani přepínat, pesan by neměl dělat jeden druh pohybu příliš dlouho. O tom jsem se více rozepsala v článku Kdy už je nadměrný pohyb pro psa škodlivý. 

Jestli tedy zrovna nemáte čas na plnohodnotný trénink, psa udržujte v kondici společným během, doprovázet vás může i při vyjížďce na kole, nebo se věnujte balančnímu cvičení či plavání se psy. 

Je jasné, že v zátěži dostávají zabrat nejn psí klouby, ale i kosti, vazy a šlachy. Myslet tedy musíme i na ně a dopřát jim extra výživu v podobě vyvážených nutričních doplňků. Vitamíny, minerály a aminokyseliny v nich obsažené pomáhají zpomalit degeneraci chrupavek, zpevňují vazy a šlachy. Zlepšují také pohyblivost a snižují bolestivost kloubů. 

Krom nutričních doplňků psí tělo velmi uvítá i lososový olej nebo pivovarské kvasnice. Lososový olej nejen přispívá ke zdravému kloubnímu a pohybovému aparátu, ale podporuje i zdravé srdce, krevní oběh a působí protizánětlivě. Pivovarské kvasnice podporují látkovou výměnu, mají blahodárný vliv na trávení, zlepšují odolnost proti stresu a nemocem a představují i zdroj energie při zátěži.

Pohybovému aparátu můžeme pomoci také regenerací. Výborným způsobem mohou být masáže. V případě problému třeba Dornova metoda nebo fyzioterapie.

Jak se se svým psím parťákem udržujete ve formě v tomto zimním období? 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...