Jak pečovat o psího sportovce (nejen v zimě)

Psí sportovci potřebují zvláštní péči ať už jde o výživu, podporu regenerace, nebo pohybový režim. Jaká základní fakta byste měli znát a řídit se jimi, pokud doma psa sportovce máte?

Sportovat společně se psem je skvělým způsobem, jak trávit společný čas a udržovat vás oba ve formě. I pokud se psím parťákem sportujete jen rekreačně, a ne závodně, vždy byste měli myslet hlavně na pesanovo zdraví, až pak na výsledky. 

Začněme výživou. Je jasné, že pes v zátěži potřebuje kvalitní krmivo. Oproti běžným granulím by ale ty jeho měly mít upravený poměr živin. Potřebují totiž více energie a bílkovin. Zaměřte se proto na ty s označením sport, endurance, energy nebo maintenance. Složení těchto řad je sestaveno přímo na míru aktivním psům se zvýšenou zátěží. 

Přizpůsobit psímu sportovci musíte i pohybový režim. Před intenzivní námahou ho postupně rozhýbejte. V průběhu aktivity nezapomínejte na pravidelné pauzy a končete lehkým vyběháním nebo vychozením. Nezapomínejte ani na odpočinek mezi jednotlivými cvičeními ať už v podobě klidné procházky, nebo nerušeného spánku.

Tréninky by také měly být pravidelné, nárazovou zátěží (třeba jen víkendovou) by pejskovo tělo trpělo, objevit by se mohla například svalová horečka. Na druhou stranu byste ho ale neměli ani přepínat, pesan by neměl dělat jeden druh pohybu příliš dlouho. O tom jsem se více rozepsala v článku Kdy už je nadměrný pohyb pro psa škodlivý. 

Jestli tedy zrovna nemáte čas na plnohodnotný trénink, psa udržujte v kondici společným během, doprovázet vás může i při vyjížďce na kole, nebo se věnujte balančnímu cvičení či plavání se psy. 

Je jasné, že v zátěži dostávají zabrat nejn psí klouby, ale i kosti, vazy a šlachy. Myslet tedy musíme i na ně a dopřát jim extra výživu v podobě vyvážených nutričních doplňků. Vitamíny, minerály a aminokyseliny v nich obsažené pomáhají zpomalit degeneraci chrupavek, zpevňují vazy a šlachy. Zlepšují také pohyblivost a snižují bolestivost kloubů. 

Krom nutričních doplňků psí tělo velmi uvítá i lososový olej nebo pivovarské kvasnice. Lososový olej nejen přispívá ke zdravému kloubnímu a pohybovému aparátu, ale podporuje i zdravé srdce, krevní oběh a působí protizánětlivě. Pivovarské kvasnice podporují látkovou výměnu, mají blahodárný vliv na trávení, zlepšují odolnost proti stresu a nemocem a představují i zdroj energie při zátěži.

Pohybovému aparátu můžeme pomoci také regenerací. Výborným způsobem mohou být masáže. V případě problému třeba Dornova metoda nebo fyzioterapie.

Jak se se svým psím parťákem udržujete ve formě v tomto zimním období? 

Související články

Když je pes slepý

Stejně jako lidé i psi mohou trpět postupným selháním zraku, například vlivem věku nebo onemocnění. Psovi, kterému se zhoršuje zrak, bohužel nepomohou brýle, ale jeho pán pro něj může udělat mnohé. Přestože péče o slepého či slepnoucího psa může být...

Jak se co nejlépe připravit na příchod koťátek?

Rozhodli jste se pro uchovnění své kočky a nyní očekáváte příchod prvních koťátek? Využijte proto těch několika týdnů březosti, abyste se mohli na příchod malých roztomilých koťátek pořádně připravit. V článku přinášíme tipy, díky kterým bez problému...

Bázlivý pes – co s tím?

Vystraší se váš pes, pokud slyší nečekaný zvuk, nebo se vám vystrašeně krčí k nohám, jakmile se ocitne v blízkosti jiného psa? Stejně jako lidé mohou psi zažívat strach. V takových chvílích musíme být svým čtyřnohým parťákům oporou a udělat vše,...