Jak pečovat o psího sportovce (nejen v zimě)

Psí sportovci potřebují zvláštní péči ať už jde o výživu, podporu regenerace, nebo pohybový režim. Jaká základní fakta byste měli znát a řídit se jimi, pokud doma psa sportovce máte?

Sportovat společně se psem je skvělým způsobem, jak trávit společný čas a udržovat vás oba ve formě. I pokud se psím parťákem sportujete jen rekreačně, a ne závodně, vždy byste měli myslet hlavně na pesanovo zdraví, až pak na výsledky. 

Začněme výživou. Je jasné, že pes v zátěži potřebuje kvalitní krmivo. Oproti běžným granulím by ale ty jeho měly mít upravený poměr živin. Potřebují totiž více energie a bílkovin. Zaměřte se proto na ty s označením sport, endurance, energy nebo maintenance. Složení těchto řad je sestaveno přímo na míru aktivním psům se zvýšenou zátěží. 

Přizpůsobit psímu sportovci musíte i pohybový režim. Před intenzivní námahou ho postupně rozhýbejte. V průběhu aktivity nezapomínejte na pravidelné pauzy a končete lehkým vyběháním nebo vychozením. Nezapomínejte ani na odpočinek mezi jednotlivými cvičeními ať už v podobě klidné procházky, nebo nerušeného spánku.

Tréninky by také měly být pravidelné, nárazovou zátěží (třeba jen víkendovou) by pejskovo tělo trpělo, objevit by se mohla například svalová horečka. Na druhou stranu byste ho ale neměli ani přepínat, pesan by neměl dělat jeden druh pohybu příliš dlouho. O tom jsem se více rozepsala v článku Kdy už je nadměrný pohyb pro psa škodlivý. 

Jestli tedy zrovna nemáte čas na plnohodnotný trénink, psa udržujte v kondici společným během, doprovázet vás může i při vyjížďce na kole, nebo se věnujte balančnímu cvičení či plavání se psy. 

Je jasné, že v zátěži dostávají zabrat nejn psí klouby, ale i kosti, vazy a šlachy. Myslet tedy musíme i na ně a dopřát jim extra výživu v podobě vyvážených nutričních doplňků. Vitamíny, minerály a aminokyseliny v nich obsažené pomáhají zpomalit degeneraci chrupavek, zpevňují vazy a šlachy. Zlepšují také pohyblivost a snižují bolestivost kloubů. 

Krom nutričních doplňků psí tělo velmi uvítá i lososový olej nebo pivovarské kvasnice. Lososový olej nejen přispívá ke zdravému kloubnímu a pohybovému aparátu, ale podporuje i zdravé srdce, krevní oběh a působí protizánětlivě. Pivovarské kvasnice podporují látkovou výměnu, mají blahodárný vliv na trávení, zlepšují odolnost proti stresu a nemocem a představují i zdroj energie při zátěži.

Pohybovému aparátu můžeme pomoci také regenerací. Výborným způsobem mohou být masáže. V případě problému třeba Dornova metoda nebo fyzioterapie.

Jak se se svým psím parťákem udržujete ve formě v tomto zimním období? 

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...