I kočkám hrozí přehřátí

O kočkách je známo, že se velmi rády vyhřívají na sluníčku. To ovšem neznamená, že jim nikdy není vedro a netýká se jich riziko přehřátí.

Kočičí kožich není tím nejvhodnějším “oblečením” do veder. Navíc kočky, podobně jako psi, mají potní žlázy jen na tlapkách. Přehřát se tak mohou celkem lehce, navíc pokud jsou zavřené v bytě, odkud nemají kam utéct a zchladit se.

Dbejte proto prosím na to, aby v bytě bylo co nejvíce čerstvého vzduchu, zatahujte závěsy, prostě co nejvíce eliminujte vedro a dusno uvnitř. A to i v době vaší nepřítomnosti. Kočku rozhodně nezavírejte na balkoně nebo v přehřáté místnosti. Naopak ji nechávejte přístup do chladnějších částí bytu, jako je chodba s dlaždicemi nebo koupelna. A při větrání pozor, pokud okna nemáte zabezpečená, nenechávejte je ani vyklopená. Cirkulaci vzduchu pak zajistěte alespoň ventilátorem. 

Chlupáč by měl také mít stále k dispozici dostatek čerstvé pitné vody a kočičku k pití co nejvíce podněcujte. K tomu výborně poslouží třeba fontána, nebo jí pouštějte vodu z kohoutku. Pokud ani to nezabere, můžete s vodou smíchat trochu konzervy nebo kapsičky, stejně tak může posloužit i zředěné kočičí mléko.

Pitný režim je pro kočky v létě zásadní. Pijí totiž znatelně méně než psi a jelikož se ochlazují pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem, velmi rychle u nich může dojít k dehydrataci.

S kočičákem taky nijak zvlášť nedovádějte. Hry si nechte na ráno a na večer, v parnech kočku naopak udržujte maximálně v klidu. Kvůli tomu se ale nemusíte nudit, do veder se hodí hry s vodou, u kterých se kočky alespoň trochu ochladí. Naplňte jí třeba lavor vlažnou vodou (ne ledovou!) a poházejte do něj pár brček nebo jiných plovoucích předmětů, které kočka může lovit packou.

Pokud máte byt v podkroví, nebo doma máte z jiného důvodu opravdu vedro, zvažte pořízení chladící podložky. Podomácku vyrobenou alternativou jsou zmrazené pet lahve nebo vložky do přenosné ledničky umístěné pod ručník, na který se chlupáč může uvelebit.

Nezapomínejte ani na pravidelné vyčesávání, které můžete v létě zintenzivnit. Kočičku tak zbavíte staré srsti a pomůžete kůži se regenerovat. Navíc bude moci lépe dýchat. U dlouhosrstých koček můžete zvážit i letní sestřih, pokud to pro majitele kožichu nebude příliš velký stres.

Pokud v létě odjíždíte na víkendy třeba na chatu, zajistěte si, aby kočku a podmínky v bytě přišel ideálně aspoň jednou někdo zkontrolovat. A to přes den, nejlépe v poledne. Kdyby přišel večer, byt už by mohl být zchlazený a kočka přehřátá. Jestliže máte meteostanici, která ukládá maximální teploty, zkontrolujte po návratu hodnoty, ať příště případně můžete zlepšit opatření. Před odjezdem rozhodně po bytě rozmístěte dostatek misek s vodou a zatáhněte žaluzie nebo závěsy.

 

Související články

Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a...

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...