Rozdíly mezi psím a kočičím krmivem

To, že se pro kočky a psy prodávají různé konzervy a granule, není jen marketingovým tahem. Obě šelmy mají své specifické výživové potřeby, které se v lecčems rozcházejí, a pokud jim krmivo prohodíte, velmi rychle začnou strádat.

Kočičí a psí krmiva se neliší jen ve fotce na obalu. Rozdíly najdete i v jejich složení. Ne nadarmo se totiž říká, že kočka není pes. A výjimkou nejsou ani jejich výživové potřeby. Ty se totiž v určitých bodech rozcházejí. Kdybyste tedy kočky krmili psím krmivem a naopak, po jisté době byste začali pozorovat, že se zvířátku nedaří, začíná chřadnout a mohou nastoupit i závažnější zdravotní potíže.

Hůř na tom budou kočky. Těm totiž chybí určité enzymy, díky kterým nejsou schopny z potravy získávat některé důležité látky a je třeba jim je dodávat v krmivu přímo. Jednou z nich je vitamin A. Zatímco psí tělo je schopné přetvořit si ho z betakarotenu, kočky to neumí. Proto se do jejich krmiva vitamin A přidává nejčastěji v podobě jater, které ho obsahují spoustu. A proč je vůbec dostatek tohoto vitamínu důležitý? Mimo jiné udržuje zdravé například oči a kůži.

Stejně tak si kočky nedokáží syntetizovat ani aminokyselinu taurin, která funguje jako prevence srdečních chorob. I tu tedy kvalitní kočičí krmiva obsahují, zatímco v těch psích být nemusí. V nízkých koncentracích ji najdeme téměř ve všech živočišných tkáních.

Psi si sami narozdíl od koček dokáží vyrobit i mastnou kyselinu arachidonovou. Ta je velmi důležitá pro kvalitní kůži, srážlivost krve nebo správné fungování reprodukčního systému. V kočičích krmivech je obsažena v živočišných tucích, kterých obsahují více než krmiva psí.

Dalším rozdílem mezi kočičími a psími granulemi je obsah bílkovin, kterých kočky potřebují víc. Pro kočky jako výhradní masožravce je totiž podíl proteinů životně důležitý. To je hlavním důvodem, proč nekrmit vašeho psího parťáka kočičími granulemi. Oproti těm psím jsou mnohem kaloričtější právě díky bílkovinám, ale i tukům.

Pes na kočičí stravě, ač kvalitní, by tedy začal velmi rychle tloustnout, mohl by trpět průjmem nebo zvracet. Objevit by se lehce mohl i zánět slinivky břišní. Naopak kočka na psích granulích by začala být rychle podvyživená a nedostatek příjmu bílkovin v potravě by začala vynahrazovat spotřebováním vlastní svalové tkáně.

Zkuste si vzít do ruky granule psí a kočičí, ideálně od jednoho výrobce, a srovnat výživové hodnoty. Rychle si všimnete rozdílů. Ty kočičí budou obsahovat znatelně víc bílkovin, míň sacharidů a v jejich složení oproti psím najdete taurin.

Kromě složení se tito dva domácí mazlíci liší i ve frekvenci příjmu potravy. Zatímco psi, jako potomci vlků - příležitostných lovců, jsou nastaveni na přijímání potravy v delších intervalech a větších porcích, kočky loví a přijímají potravu po menších dávkách několikrát denně. Granule tedy mohou mít k dispozici neomezeně.

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?